Fitbit Blaze: nutikell, mis loob endale ruumi Apple’i ja sporditarvikute vahele

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
fitbit-blaze-1.jpg

Ma saan täiesti aru, miks Fitbit Blaze olemas on ja miks seda müüakse.

Fitbit oli aastaid müüginumbritelt maailma number üks bränd kategoorias wearables – see tähendab igasuguseid kehal kantavaid igapäevaseid elektroonikaseadmeid nagu nutikellad, pulsikellad, trennivõrud ja nõnda edasi. Ent statistika ütleb, et pärast eelmise aasta aprilli Apple Watchi väljatulekut on Fitbit liidrikoha kaotanud.

Apple Watch on küll ka sportlik, kuid ennekõike elegantne, stiilne, moodne või mistahes sõna te tahate kasutada selle kohta, kui kell toimib ka moeaksessuaarina. Ja nüüd on Fitbiti uus nutikell Blaze ilmselge vastus õunakellale.

Soliidsem kui keskmine sporditarvik

Neljakandilise korpusega kell näeb välja pisut soliidsem kui keskmine sporditarvik. Soodsaim Blaze’i mudel tuleb kummist käerihmaga, mis on sportimiseks mugav, sest sellelt saab higi ilusti maha pesta. Blaze ise on samuti veekindel.

Ent igapäevaseks kandmiseks on mõistlik juurde võtta nahast käerihm, mis tõstab seadme automaatselt “spordikella” kategooriast “nutikella” kategooriasse. Kuna kell ise on must ja raam hõbedane, siis nende neutraalsete toonidega sobivad nii sinine sportlik kummirihm kui pruunist nahast käerihm. Nahkrihm on kahjuks alt kulumisele, sellele jäävad veidrad randid ja isegi higiplekid – aga see teebki naha loomulikuks materjaliks.

Muide, kella raam ongi Blaze'i juures kõige omapärasem detail. Nimelt saab näppudega kella raamist kinni võtta, pöidlad vastu kella panna ja suruda – lupsti hüppab raamist välja nelinurkne kell. Seejuures jääb kellarihm ikka raami külge. Niimoodi ei käi mitte ainult rihmade vahetamine, vaid ka kella laadimine. Rihma ja raamita kell tuleb panna omaette konteinerisse, millel on järel mikro-USB pistikuga juhe. See mõjub mõnevõrra tüütuna ja pole päris hästi aru saada, miks Fitbit nii keerulise laadimissüsteemi teinud on.

Pidev pulsimõõtja

Laadida on seda ikkagi vaja, sest Blaze’il on kirgas värviekraan, erinevalt mõnest eInk tehnoloogiaga rivaalist. Ekraan ei tööta pidevalt, vaid näitab pilti siis, kui randmeliigutusega kell silmade poole pöörata või nuppe vajutada. Seejuures on Blaze üllatavalt kerge, koos nahkrihmaga kell kaalub ligi 40 grammi.

Kella funktsionaalsus ise koosneb tavalisest sihverplaadist, mis näitab aega. Telefoniäpist saab valida nelja erineva sihverplaadi vahel, mille seas on seieritega või numbritega erkasamaid ja tagasihoidlikumaid variante. Igal sihverplaadil on ka lisaindikaator, kuhu vajutades vahelduvad andmed. Nii saab läbi vaadata näiteks jooksva päeva põletatud kalorite hulga, käidud distantsi kilomeetrites ja sammude arvu, mitu trepikorrust täna käidud on, mis on kuupäev või hetkepulss.

Jah, Blaze mõõdab pidevalt kandja pulssi (selleks on kella tagaküljel vastav valgussensor) ja see on mõeldud just treeningu abistamiseks. Fitbit kategoriseerib pulsi kolme rühma: kardio, rasvapõletus või tippkoormus, mille järgi on hea kontrollida, kas trenn vastab soovitule.

Peale kella enda on Blaze’i kasutajaliides üsna lihtne. Päevaülevaade näitab täna käidud sammude, põletatud kalorite jms hulka. Treeningnupp paneb kella režiimi, mis mõõdab täpsemalt ühte järgmistest aladest: jooks, rattasõit, raskustreening, kõnnilint, elliptiline trenažöör või muu üldine treening. Eraldi on valik äratuse ja taimeri-stopperi jaoks.

Söösta spontaanselt trennihullusesse

Kõige põnevam valik on ilmselt FitStar – seda nuppu vajutades saad söösta spontaansesse trennihullusesse, kus kell näitab ette, milliseid harjutusi vaja teha on. Siin on eraldi soojendusprogramm põhitrenniks, kümneminutine kõhulihasetrenn või seitsmeminutiline harjutus kogu keha liigutamiseks.

Vajutasin hajameelselt rahuliku kontorisumina keskel soojendusprogrammi ehk “Warm It Up” nupule ja siis läks lahti. Kell andis mulle kaheksa minuti jooksul ette hunniku vigurvõtteid, mille pidin sooritama. Kuigi neil olid ingliskeelsed nimed nagu cat and cows, inchworms, open hip squats ja toy soldiers, käivitusid iga harjutuse eel kella ekraanil pisikesed animatsioonid. Need õpetasid, et pean nüüd põlved laiali ajama ja kükki laskma või kontoripõrandale neljakäpukile viskama ja selja nõgusaks või kumeraks tegema. Sai soojaks küll ja kolleegide kõverpilgud ei seganud trenni kuidagi.

Muidugi oskab Blaze ka nutitelefoni “pikenduseks” olla, mis on tänapäeval randmekompuutrite juures standard. Värin annab märku sissetulevatest kõnedest (rääkida kellaga siiski ei saa) ja sõnumitest.

Võib-olla ühe olulisima omadusena peab selle aku ühe laadimisega tootja kinnitusel vastu kuni neli päeva. Minu tulemus reaalses kasutuses: kolm päeva julgelt. See tähendab, et laadijat, seda veidrat karpi, ei pea kaasas kandma kartuses, et kui nüüd kell ootamatult tühjaks saab, pean surnud elektroonikat käe peal kandma. Kolme päeva jooksul satub kandja ikka piisavalt tihti töölaua või koduse öökapi juurde, kus kell laadima panna.

Kokkuvõte: Blaze’il on oma selge nišš

Kokkuvõttes ei püüagi Blaze olla odavam alternatiiv Apple Watchile, sest see on sportlikum ja kergem. Samuti ei tule Blaze’iga kaasa nii suurt valikut rihmade või disainkorpuste osas. Samas ei julgeks ma Blaze’i soovitada ka oma kirglikest tervisesportlastest tuttavatele, kes Polari kellaga joosta rühivad (sest Blaze’i sees pole GPSi). Need võivad kokku tunduda miinusena, sest Blaze pole ei tõsihingeline moeaksessuaar ega tõsihingeline spordivahend, vaid natuke ühte ja natuke teist.

Aga mida kauem seda kandsin, seda enam sain aru, et Blaze’ile on oma kohta täpselt olemas. Esiteks on see nii sale ja kerge, et seda on mugav kanda. Teiseks on see oma pulsimõõtja ja trennirežiimidega taseme võrra Apple Watchist sportlikum. Ja viimaks on see piisavalt soliidne, et sellega sobib ka ärikohtumisele minna kartmata jätta muljet, et pead koosolekut üheks pullitegemiseks.

 

Fotod: Tanel Meos (geenius.ee)

Jah, osta,

sest Blaze on heas nišis täpselt peenemate nutikellade ja spordikellade vahel, natuke ühest ja natuke teisest.

Fitbit Blaze

Hind€230 (saadaval kahes eri suuruses)
MüügilKlick
Ekraan1,3" puutetundlik värviline LCD
Aku kuni viis päeva, laadimisaeg kaks tundi
Veekindlushigi-, vihma- ja pritsmekindel, tootja soovitab mitte kellaga ujuda
ÜhendusedBluetooth 4.0
ÜhildubiOS, Android, Windows, Mac
Kaal44 g
Sensoridaktseleromeeter, pulsisensor, altimeeter, valgussensor

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.