Eestlaste nutikas kaelarihm, mis jälgib lemmiku asukohta satelliitidega, jättis mõru mulje

14360236_10153842886446863_345297360_o.jpg

Ei, ära osta,

sest tootel on veel liiga palju nn lastehaiguseid.

Kuigi seade on kerge, aku peab hästi ja positsioneerimine on täpne, siis pakend ja esmane käivitamine on keerulised, juhendit pole, äpp on arendamisel, SMSiga juhtimine on ebamugav ja hind on kallis.

Juba pikemat aega pakuvad mulle nutitelefonide asemel rohkem huvi nutividinad, mis teevad elu mugavamaks või lihtsamaks. Olgu selleks nutikas lambipirn, riisikeetja või näiteks hoopis nutikas kaelarihm, mis jälgib lemmiku (olgu selleks kass, koer või hoopis lihaveis) asukohta.

Ilmselt on paljud koeraomanikud mõelnud sellele, et mis siis saab, kui ta jooksu paneb. Sellele on mõelnud ka Eesti ettevõte Canese, mis toodabki looma kaelarihma külge kinnitatavat seadet.

Karp võib esialgu jätta vale mulje

Kui nüüd päris aus olla, siis esimene kokkupuude Canese'iga ei olnud kõige positiivsem. Alustame kasvõi toote karbist, kus on peal iPhone 4/4S pilt ning karbil olevad kirjad viitavad sellele, et toode ei ole mõeldud Eesti turule. Sellest tulenevalt kahtlustasin, et seadme on tootnud hoopis teine firma ning eestlased üritavad seda lihtsalt turundada. 

Canese tegevjuhi Pearu Praakle kinnitusel vastutab tema firma siiski toote riistvaralise disaini ning ülesehituse, turunduse ning kõige muu eest. Praakle sõnul on tootekarp selline nagu ta on, kuna see sai valmistatud 1,5 aastat tagasi ning toona telliti suur kogus karpe, mis on neil veel endiselt alles.

Kummalise faktina seisab karbil tekst, mis viitab sellele, et tootega ei kaasne igakuist makset – "subscription free". Tegelikult ei vasta see tõele. 

Vaadates karbi sisse, jätkus pettumus ka seal. Kuigi ma pean end erinevate vidinate osas taibukaks ning kasutusjuhendid leiavad kiirelt tee prügikasti, siis antud toote puhul tundsin, et ilma juhendita läbi ei saa. Sellest ma saan veel aru, et SIM-kaardi pean sisestama seadmesse ning USB kaabliga saab seda laadida, kuid mis on see nupp seadmel ning kuidas käib äpi esmane seadistus? 

Kasutusjuhendi saamiseks pidin taaskord võtma ettevõtte tegevjuhiga ühendust, kes juhatas mind veebilehele, kuhu oli juhendi just värskelt laetud. Loodetavasti on edaspidi juhend ka karbis või vähemalt link veebilehele.

Toodet ennast välja võttes ilmus karbist kaelarihm, mille kinnitused on plastikust, mis ei tundu just kõige kvaliteetsemad. Isiklikult leian, et kui ma ostan enda koerale jälitusseadme, siis ma ei eelda, et karbis oleks kaasas ka kaelarihm. Üldjuhul on enamik koeraomanikud enda lemmikule meelepärase kaelarihma juba ostnud ning ühendavad jälitusseadme selle külge. 

Äpp oli poolik

Kahjuks pean jätkama miinuste väljatoomisega, mis jätkusid äpis. Paaril esimesel kasutuskorral oli näha, et äpp on veel poolik. Nuppude asemel ilutsesid koodijupid, mis viitasid sellele, et seal peaks olema nupp. Õnneks viidi äppi parandused sisse ja praeguseks sai see korda.

Canese'i seadmega saab oma lemmiklooma asukohta satelliitide järgi tuvastada. Selleks on seadmes GPSi kiip ning lisaks ka GSMi positsioneerimise võimalus. See tähendab, et seadme toimimiseks on vaja sinna sisestada SIM-kaart, mis on tootega kaasas. Tootja sõnul on nutikas abimees vastupidav ehk põrutus- ja ilmastikukindel ning see peab testimise põhjal ka paika. Pori sisse või veekogusse ujuma oma koera ma sellega küll ei lubanud, aga vihma elas see ilusti üle.

Piisavalt kerge, et sobib ka väiksemale koerale

Seade on piisavalt väike ning kerge, et isegi minu Jack Russell ei teinud sellest välja, rääkimata siis suurematest koeradest. Sellegi poolest mahub seadme sisse aku, mis peaks ühe laadimisega kestma kuni 16 päeva. Mul oli seade testimises ligi kolm nädalat ja selle aja jooksul ei pidanud ma seda laadima. Akukestvus oleneb pigem sellest, kui palju seadet nn unest äratada. Kui koera ei ole vaja positsioneerida, siis ei ole vaja seadet ka unest äratada ning energiat kulutada. Vajadusel võib hoida ka seadet alati sees ning siis kestab aku 2-3 päeva.

Pärast esmaste katsumuste ületamist sain seadme tööle. Oma peamist tööd ehk positsioneerimist teeb ta hästi. Äpp näitab lemmiku asukohta väga täpselt ning selles osas mingeid puudujääke ma ei märganud. Seadmele käskluste edastamine käib SMSi teel, mis tähendab, et igaks käsuks avatakse telefonis sõnumiäpp. See pole mugav ja jääb segaseks, miks seadet nii peab juhtima. Kui seadmel on juba olemas GPRSi tugi, siis saaks neid samu käsklusi edastada ka üle andmeside.

Praktiline, kuid kallis

Canese on väga praktiline, aga ka kallis. Seade ise maksab 89 eurot ning sinna juurde peab arvestama ka äpi maksumuse. Äpi eest tuleb tasuda veel 134 eurot, aga soovi korral saab seda tasuda ka kuumaksena, mis on 6,99 eurot. Kahjuks ei ole Canese kodulehel kuskil täpsustatud, kas kuumakse on mõeldud 12, 24, 48 kuu peale või kestab igavesti. Vaevalt ka, et ükski loomaomanik hakkaks eelarvet planeerides arvutama oma lemmiku eluiga.

Kuna seadmele edastatakse käsklusi SMSi teel, siis teatud funktsionaalsust saab ära kasutada ka ilma tasulist äppi ostmata. Küll aga näeb äpist lemmiku asukohta mugavamalt, kui hakata GPSi koordinaate kopeerima. Lisaks saab äpis määrata geofence'i ehk ära määrata ala, millest lahkudes edastab seade telefoni automaatselt lemmiku asukoha. 

Paljud teisedki analoogsed seadmed on ülesehitatud nõnda, et lisaks seadmele peab tasuma veel ka äpi eest. Konkurentide toodetega tutvudes tuleb tõdeda, et eestlaste arendatud tootel ei ole hind ning kvaliteet omavahel paigas. Internetis natukenegi otsides leiab analoogse toote märksa soodsamalt ning üldjuhul on konkurentidel ka märksa ilusamad ja funktsionaalsemad äpid.

 

Fotod: Ronald Liive

Ei, ära osta,

sest tootel on veel liiga palju nn lastehaiguseid.

Kuigi seade on kerge, aku peab hästi ja positsioneerimine on täpne, siis pakend ja esmane käivitamine on keerulised, juhendit pole, äpp on arendamisel, SMSiga juhtimine on ebamugav ja hind on kallis.

Canese jälgimisseade

Müügilcanese.ee, PetCity
Hindseade €89, äpp €134 või €6,99 kuus
ÄppAndroid, iOS
Mõõtmed70 mm x 37 mm x 20 mm
Kaal65g
Võrk GSM/GPRS
Akuvahetatav, 3,7V 1000 mAh liitiumioonaku
Ooteaeg300 tundi