DJI Spark on lõbus mänguasi, kuid ebapraktiline droon, mis pidevalt jonnib

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Analoogse drooniga lennati 7. juulil Tallinna lauluväljaku kohal laulupeo ajal ligikaudu 3 minutit.Foto: Ronald Liive

Juba paar viimast aastat on mehitamata õhusõidukite ehk droonide maailmas liidripositsiooni hoidnud Hiina ettevõte DJI. Muide, kas teadsid, et DJI algupärane nimi oli 大疆创新科技有限公司 (Dà-Jiāng Innovations Science and Technology Co., Ltd.)? Kui mingil perioodil tuli DJI välja aina suuremate ning võimsamate lennumasinatega, siis nüüd keskendutakse väiksematele droonidele.

Üks selline väike droon lõi hobilennutajad ja professionaalid oma väiksusega pahviks. Oleneb, mis nurga alt vaadata, kuid DJI Sparki annab suuruse poolest võrrelda nutitelefoniga. Spark liigitub nn selvedroonidega ehk selfie droonide gruppi. Sellised väiksed lennumasinad on suunatud algatajatele või vähenõudlikele kasutajatele, kes soovivad drooni abil lihtsaid pildikesi klõpsida.

Käeviiped teevad sinust Luke Skywalkeri, vähemalt üritavad

Sparki arendades mõlkus DJI inseneride peas ütlus “vanale koerale uusi trikke ei õpeta”. Insenerid mõtlesid välja väga kavala viisi kuidas saaksid Sparki kasutada ka need, kes ei oska droone lennutada. Selleks loodi spetsiaalsed käeviiped, millest saab Sparki tark aju aru ning vastavalt viipele täidab käsklust.

Käsklusi on mitmeid, näiteks saab käega drooni asukohta muuta, selleks peaks droonile näitama avatud käelaba ning seda ringi liigutama. Seda funktsiooni kasutades võib sulle tunduda, et oled astunud Star Warsi filmi ning sinust on saanud Luke Skywalker. Pean sulle pettumuse valmistama, jäta Skywalkeri kehastamine professionaalidele.

Suureks müügiargumendiks olevad käeviiped töötavad vaid ideaaltingimustes. Millised need tingimused peavad olema ei oska ma sulle öelda. Mina proovisin neid isegi täiesti pilvitul päeval, kus päike oli otsaesise juba punaseks kõrvetanud. Isegi kui korraks saad drooni käega juhtida, siis seda lõbu on vaid väga üürikeseks.

Eelmainitu ei olnud ainus käeviipe funktsioon, mida ma ei saanud korrektselt tööle. Kõige halvemini, mis tähendab, et kohe üldse mitte, ei toiminud inimesest eemale lendamise funktsioon. Selleks peab droonile lehvitama. Olles enne selle proovimist vaadanud DJI õpetusvideot sain aru, et lehvitama peab nii nagu seda teeks mõni monarh. Proovisin järgi aga ei midagi. Droon ei lenda ära.

Spark on seni väikseim DJI droon. Foto: Ronald Liive

Mugavad lennurežiimid

Vaadates käeviibetest eemale tuleb DJI-le ka veidi au anda. Sparkil on olemas kõik muud funktsioonid, mis on nende toodete kasutajatele saanud juba suurtemate droonide pealt tuttavaks. See tähendab, et drooni saab lennutada ka (nutiseadme) äpis kuvatud kaardile vajutades või kasutades virtuaalseid ekraanil kuvatud joystick‘e.

Nende kõrval on olemas ka veidi nutikamad režiimid, mis võimaldavad eelmääratud objekti jälgida ning selle järgi lennata. Just see jälitamise režiim oli see, mille pärast ma tahtsin Sparki nii väga testida. Kujutasin endamisi ette olukorda, kus saan drooni kiirelt õhku lasta, ära märkida kas iseenda või koera ning kõik ülejäänud teeb droon juba ise ära.

Taaskord pidin pettuma. Droon hakkas seda isegi tegema, kuid üpris kiirelt ei suutnud ta eelmääratud objekti eristada ning jäi lihtsalt kohapeal lendama. Vahest aitas see kui sai drooni ees sai meritähe kuju võetud sisse, kuid mitte alati. Las ta siis jääb, lendan niisama.

Piip, piip, signaal on kadunud, naasen koju

Paraku kestis ka see niisama lendamine väga lühikest aega. Kuna nutiseadme ja Sparki vaheline ühendus põhineb Wi-Fil ei saa kaks seadet üksteisest väga kaugele minna. Nii ma siis olin vinge drooniga keset ilusat Eestimaad.

Lendan kõrgusesse, et teha üks ilus loo…. “piip piip, signaal on kadunud, naasen koju”. Just niimoodi saabki Sparki lennutamise võtta kokku. Oled just mingile väga heale mõttele tulnud ja siis malbe naisterahva hääl peatab su tegevuse ning teatab, et väike armas droonide on ühenduse kaotanud ja naaseb koju.

Droon lendab küll eelmääratud alguspunkti ilusti tagasi, kuid just nende piiksude tõttu tekkis korduvalt küsimus, et kelle jaoks on see droon mõeldud? Kas tõesti vaid neile, kes tahavad seda lennutada 20 meetri kaugusele ning kõrgusele ja sealt endast selvepilti teha? Isegi neile ei tundu see ideaalne lahendus olevat. Sellise nurga alt pilti tehes jääb lisaks inimesele pildile ka tema jalge all olev muruplats või asfalt aga mitte seljataga kõrguv Suur Munamägi.

Pildikvaliteet on enamike kasutajate jaoks piisav

Kõik muu kõrvale jättes ning vaid pildikvaliteeti hinnates leian kindlalt, et Spark on sobilik 95% inimestest, kes on kunagi mõelnud drooni soetamisele. Ainult need kõige nõudlikumad võiksid sellest mööda vaadata ning valida mõne muu lennumasina. Selvepiltide jaoks on kvaliteeti piisav ning isegi mõne loodusfoto või muu olulise sündmuse ning asja jäädvustamiseks sobib Spark väga hästi.

Nutiseadme äpist saab mõningaid sätteid ka seadistada, näiteks ISO. Ideaalsetes tingimustes Sparkiga pildistatud fotoga võib mõne eksperdi ka ära petta ning isegi fotokonkursil esikoha võita.

Sparkiga pildistamisel kehtivad fotograafia põhitõed. Ära pildista otse valgusesse ning leia õige rakurss. Sparki näidispilte vaata galeriist.

Kogu veel pisut raha

Kokkuvõtteks saan Sparki võtta kokku ühe lausega: ära osta seda ja kogu veel pisut raha. Testimiseks olnud Spark maksab 599 eurot ning selle raha eest saab pooliku toote. Ma ei mõtle hetkel seda, et päris mitmed funktsioonid ei tööta, vaid poelettidel on olemas parema varustusega Spark, mille puhul oleks ostusoovitus teistsugune.

Spark Fly More komplekt sisaldab lisaks droonile kahte akut, laadimisdokki, rohkem propellereid, nahast kandekotti ning mis kõige peamine, juhtpulti.

Sparki puhul kehtib reegel, et leia rahakotist veel lisaks 200 eurot ning siis saad puldiga variandi, mis ei hakka sulle juba lühikese vahemaa puhul laulma nutulaulu signaali kadumisest.

Ei, ära osta,

kuna sa jääd seda ostu kahetsema. Leia rahakotist 200 eurot lisaks ning osta puldiga variant, millel ei ole paljuid testis kirjeldatud puudujääke

DJI Spark

Lennuaeg16 minutit
Tippkiirus50 km/h
Kaamera12 Mpx
MuuVisuaalse positsioneerimise süsteem (30 m), 2-teljeline gimbal
Lennuomadusedautomaatne kojutulek, automaatne stabiilsus, autonoomsed lennud

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.