DJI Osmo: võtame drooni küljest ära kaamera ja saame sellise põneva seadme

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
osmo-kaader.jpg

Mille sa saad, kui võtad lendava drooni küljest kaamera ja paned selle robustselt öeldes toki otsa? Vastuseks on DJI Osmo. Kui nüüd järele mõelda, on ju droonide gimbal-süsteemi näol tegemist ideaalse SteadyCam platvormiga, mis hakkas justkui arenema valest otsast: enne õppis lendama ja alles nüüd antakse meile ka maapealseks kasutamiseks kätte. Parem hilja kui mitte kunagi.

Osmo promoklipi nägemine ajas hamba kohe verele. Mõistlikus hinnaklassis SteadyCam komplekt, mis lubab suurele produktsioonile omased videovõtted läbi viia palju lihtsamalt, kiiremini ja odavamalt kui kunagi enne. Aga ka ideaalne kaamera, mis sobiks ringi liikuvale videoblogijale, reisile kaasa võtmiseks või isegi kvaliteetsete koduvideote tegemiseks. Revolutsioon, mille sarnast filmimaailmas peale droonide tulekut vist ei olegi olnud. Kas Osmo suudab talle pandud ootusi ületada? Jah ja ei.

Foto: DJI

Käepide, mille otsas on kaamera

Nagu ikka, peame enne huvitavate detailide juurde jõudmist tutvuma lähemalt toote  ja selle juurde kuuluvaga. Osmo iseenesest on ainult käepide, mille külge ühendub Zenmuse X3, kolme teljeline gimbal koos kaameraga. Jah, see on vahetatav, näiteks DJI X5 vastu. Kvaliteet on DJI-le omaselt väga hea.

Ükski detail ei logise ja koostematerjalid on vastupidavad. Ka disain on läbi mõeldud ja elegantne. Osmoga tuleb pakendis kaasa väga mugav kandekott, 16 GB kiire mälukaart, akulaadija ja toreda lisana ka ohte ennetav randmepael. Pane ainult aku laadima, pista mälukaart kaamerasse ja hakka filmima eks? Mitte päris.

Vaata DJI Osmoga tehtud video:

On su telefon ikka laetud?

Osmol puudub eraldiseisev pildiotsija. Sarnaselt DJI droonidele kasutab Osmo filmitava pildi näitamiseks sinu nutitelfoni või muud ekraaniga nutiseadet, millel on olemas kahekanaline 5,8 GHz wifi tugi. Ja see on viga!

Süsteem, mis ei ole iseseisev, on süsteem, millele ei saa kõikides olukordades 100% kindel olla. Mis siis kui su telefoni aku on tühi? Keegi helistab? Või sa ei taha lihtsalt oma telefoni kallist akumahtu filmimise peale ära raisata? Ja Osmo kasutamine raiskab seda ikka mõnuga. Süü lasub nii 5 GHz wifil kui ka telefoni ekraanil, mis päevavalges filmimise jooksul eredaks tuleb kruttida. Mitte just ideaalne lahendus.

Lisaks õnnestus Nexus5 ja Osmo vahel ühendus luua alles siis, kui mobiilne internet oli välja lülitatud ja telefonile oli antud käsklus kasutada ainult 5 Ghz wifi sagedust. Pärast tuli see kõik jälle ümber seadistada ja üleüldine kogemus oli küllaltki frustreeriv. Tegemist ei ole võta kotist välja ja hakka filmima lahendusega ja raisatud potentsiaalist on ääretult kahju.

BB8 oled see sina?

Nii. Telefon ühendatud ja pilt juba paistab. Nüüd tuleb gimbal enne filmimist ka lahti lukustada. Selleks pead sa kaamerat ettevaatlikult erinevaid telgi pidi keerama nagu DJI X seeria droonikaameraid ikka. Pärast seda teeb Osmo paar pikka häälitsust liigutades ennast graatisliselt oma algsele positsioonile, meenutades seejuures äärmiselt mõnda Star Warsi drooni.

Foto: DJI

Graatsilisus ei kesta aga kaua, ja juba varsti hakkab Osmo esile tooma vinguvat heli. Nimelt läheb protsessor, mis 4K võimekusega kaamerasse on paigaldatud, küllaltki ruttu kuumaks ja selle vastu võitlemiseks on kaamera tagumisele küljele paigutatud väike ventilaator. Sellised miniatuursed “propellerid” kipuvad aga küllaltki valju häält tegema ja juba paari minutiga võtabki ventilaator maksimaalsed tuurid üles ja tõsi, Osmo ise muutub kuni käepidemeni küllaltki, aga mitte häirivalt, soojaks.

Heli jäädvustamiseks kasutab Osmo ära hoopis telefonisisest mikrofoni, aga sinna salvestub kenasti peale ka enne mainitud ventilaatori vingumine. Tänuväärselt on käepidemesse paigutatud ka välise mikrofoni sisend. Ehkki sa saad monitoorida helisalvestuse valjusust, seda muuta sa siiski ei saa. Pettumuse valmistab ka Osmo käepidemesse mahutatud nö tark aku, mis Eesti külmas märtsiilmas just väga kaua vastu ei pidanud. Silmaga hinnates oleks käepidemesse veel tublisti suurem aku ära mahtunud, ehk järjekordselt, raisatud pontentsiaal.

Foto: DJI

Aga miks just Osmo?

Ometigi ei ole DJI esimene tootja, kes oma droonikaamera kasutajale sõna otseses mõttes pihku on andnud.

Yuneec pakkus oma Steadygrip võimalust juba palju varem, aga lahendust varjutasid wifi ja patarei probleemid. X3 on aga mitmes mõttes ainuõige kaamera, mida posti otsa ajada. Selle gimbal võimaldab kaamerat 320 kraadi ümber oma telje pöörata ja muidugi suudab kaamera vaadata üles ja alla. Võrdluseks, Yuneec suudab teha ainult viimast.

See aga tähendab, et ainult nupuvajutusega pöörab Osmo ennast sinu poole  ja on valmis tegema laheda selfie või püüdma lindile sinu tarku mõtteid, ka siis, kui oled pidevas liikumises. Kaamerat saab ka ise liigutada, kas juhtkangist, mis on Osmo käepideme küljes, või vedades sõrme soovitud trajektooril mööda oma telefoni ekraani. Kuna Osmo kaamera liigub nii mitmes erinevas suunas, on kaamera kindlal (liikuval) objektil hoidmine alguses paras pähkel ja nõuab vilumust.

Käes on selfie aeg

Kui enda näo filmimine on sinu pealmine eesmärk, siis pead arvestama, et droonidele mõeldud kaamera ei ole selle jaoks just loodud. Su nägu on alati kergelt fookusest väljas, välja arvatud juhul, kui su väljasirutatud käsi ei ole juhuslikult poolteist meetrit pikk, sest just sealt algab kaamera fookuskaugus. Õnneks on defocus nii pehme, et otseselt see väga ei häiri. Lisavarustusena saad sa Osmole juurde osta endlikepi, mis probleemi lahendab, aga kui telefonide puhul ei olnud tegemist veel piisavalt nõmeda leiutisega, siis kujutle Osmot selle otsas…

Lai pöördenurk tuleb aga kasuks paljudes teistes olukordades. Näiteks saab Osmoga jäädvustada 360-kraadiseid panoraamfotosid, kasutades selleks statiivi kaotad sa täielikult ära inimliku eksimise võimaluse. Veel on Osmoga võimalus teha ka timelaps videot. Liigeldes on sobiv panna Osmo iga sekundi tagant pilti tegema, aga valikus on ka teised võimalused. DJI kodulehelt saab endale tõmmata Osmo Media Makeri, mis pildirea ise videoks teeb või panoraamid kokku kleebib. Seda juhul kui oled mõlemad teinud jpg mitte raw failiformaadis.

Kui fookuskaugus jätab soovida, siis objektiivi laius on väga sobiv 20mm. Tänu sellele ei paindu sirged jooned, näiteks majade seinad, eriti pildi äärtes kõveraks ja tulemus on naturaalsem. Muidugi on näiteks teistes droonikaamerates laialt kasutusel olev 14mm lainurk mõneks efektivõtteks hea, aga pidevalt selle kasutamine tüütab ruttu ära.

Foto: DJI

Hakka aga kruttima

Tänuväärselt lubab Osmo kõiki parameetreid, mis filmimise juurde kuuluvad, manuaalselt muuta. Teiste hulgas ISO, katiku kiirust ja ka pildi värvitöötlust. Plusspunkte korjab Osmo valgustasakaalu manuaalse muutmise eest, mida on võimalik teha Kelviniteni välja. Lisaks on olemas võimalus lisada pildile teravust, kontrasti jne.

Filmida on võimalik nii mitme erineva resolutsiooni ja kaadrisagedusega, et  tänapäeva moodsaid standardeid silmas pidades ei tohiks kellelgi puudust tulla. Valikus on laialt levinud 1080p 60 fps kuni päris UHD ehk 4K-ni välja. Ja muidugi kõik sinna vahele jääv. Ka on võimalik salvestada aeglinti HD-ready ehk 720p ja 120 kaadri juures. Kuna 4K mahamängimine valmistas paljudele videomängijatele raskusi, kasutasin filmimisel nö. 2,7Kd (2704 x 1520) , mis on super kompromiss, kui hiljem on soov töödelda videomaterjal näiteks laialt levinud 1080p täis-HD-sse. Peab aga mainima, et Osmo teeb ka väga head 1080p pilti.

Oleks pilt ainult parem

Kahjuks jätab Osmo X3 kaamera pildikvaliteet natuke odava mulje (vaata näidispilte loo lõpus). Detailid on liialt teravad ja värvid ka D-LOG seadet kasutades liiga kontrastsed. Ka dünaamiline ulatus võiks olla suurem, eriti arvestades, et automaatses režiimis eelistab kaamera heledamaid alasid “maha peksta”, tänu millele on kogu pilt tihti liialt pime. Selle vastu aitab kas pimeda koha toksimine telefoni ekraanil või siis särituse manuaalne sättimine. Ka müra viskab pimedas juba ISO 800 juures vastikult üle, ja kuigi mõne teise kaamera puhul ei ole see otseselt probleem, on X3 tekitatud müra suhteliselt koleda iseloomuga.  

Nagu filmis

Õnneks teeb Osmo hästi seda, mida ta on loodud tegema. Hoiab sinu pilti sujuvana ja ideaalselt tasakaalus ka kiiremaid liigutusi tehes. Tegevuskaameratega ei ole mõtet isegi paralleeli tuua. Tegemist on justkui filmimaagiaga ja tekkiv efekt on sigalahe ja lisab automaatselt sinu filmitavale materjalile kvaliteedi ja kalli produktsiooni maigu.

Tuleb aga meeles pidada, et X3 puhul on tegemist kolme teljelise stabilisaatoriga. Kõrgusemuutus, mis tuleneb sinu kõnnakust jääb pildile siiski peale. Siinkohal aitas mind DJI Osmo õpetusvideo, mis käskis põlved krõnksu tõmata ja mõelda oma jalgade asemele amordid. Väärt nõuanne.

Kellele see ikkagi mõeldud on?

Isiklikult valmistas Osmo mulle väikese pettumuse, aga mõistsin ruttu, et lähenesin kaamerale lihtsalt valede ootustega. Lootsin vähese raha eest saada seadet, mis sobiks videograafi varustusse, aga hetkel on tegu siiski pigem tavakasutajale mõeldud ajaviitekaameraga, millega oma reisi või koduvideosid massist esile tõsta. Osmo kui käepide, mis üksi maksab 300 eurot, lubab X3e vahetada ka Zenmuse X5 profikaamera vastu, millega oleks kvaliteetse videomaterjali tootmisel juba palju rohkem ära teha. Aga tuleb meeles pidada, et X5 hind jääb täiskaadersensoriga peegelkaamera pärusmaale ehk algab 2460st eurost. Osmo saab kätte 649 euroga.

Testtoote pakkus Droon.ee, kus Osmo hind on praegu 649 eurot.

Jah, osta,

sest põnevamate kodu- või reisivideote jaoks teist täispöörderaadiusega kõik-ühes kvaliteetset SteadyCam komplekti turul hetkel lihtsalt ei ole.

DJI Osmo

Hind€649
Müügildroon.ee
Sanga mõõdud 62 x 48 x 162 mm
Sanga kaal201 g
Gimbal ZENMUSE X3
Gimbali kaal 221 g
KaameraZenmuse X3/FC350H
SensorSony Exmor R CMOS; 1/2,3”
Pildi mõõt12,4 megapikslit
Objektiiv 94-kraadine vaatenurk, 20 mm (35 mm formaadis), f/2.8
Video formaat 4K (4096 x 2160) 24/25p, 4K (3840 x 2160) 24/25/30p, 2.7K (2704 x 1520) 24/25/30p, FHD 1920 x 1080 24/25/30/48/50/60/120p, HD 1280 x 720 24/25/30/48/50/60p, MP4/MOV
Foto formaat4000x3000 JPG, DNG
Mälukaartmikro-SD, maksimaalselt 64 GB
Aku980 mAh

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.