Coolpad Modena 2: odav telefon, mis teeb tagurpidi pilte ja rakenduste installimisel läheb täiesti segaseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
dsc_0008.jpg

Coolpadi hinnangul on nutitelefonide turul väga palju keskmise ning kalli hinnaga telefone. Sellest tulenevalt on tootja Eesti turu osas keskendunud alla 200-eurostele telefonidele ning proovib selles hinnaklassis pakkuda parimat tehnikat, mida selle hinna eest saab.

Selle näitlikustamiseks on firma valmis saanud ilusa nimega telefoni Coolpad Modena 2. 

Riistvara on selline, mida hinna eest võiks eeldada

Kõigepealt räägime sisust, mis tänu oma hinnale on tõesti veidi vähem võimekas. Modena 2-l on suuremapoolne 5,5-tolline 1280 x 720 ehk 720p IPS ekraan, 2 gigabaiti muutmälu ja 16 gigabaiti salvestusruumi. Operatsioonisüsteemiks on sel Android 6.0 Marshmallow ja protsessoriks 1,0 GHz Cortex-A53. Tagaküljel on seadmel 8-megapiksline kaamera, mis filmib 1080p HD videot ning eespool on Modena 2-l samuti 8-megapiksline kaamera, mis teeb päris häid selvefotosid.

Kõik need mainitud asjad on hinda arvestades normaalsed. 720p ekraan pole loomulikult parim, mis turul saada on. Näiteks minu 3,5 aasta vanune HTC One on 1080p ekraaniga, kuid 160 euro eest on 720p täitsa arvestatav.

Muutmälu võiks ju ka rohkem olla ning protsessor võiks olla võimsam, aga jälle, kui telefon maksab 160 eurot, siis peab lihtsalt leppima vähem võimeka sisuga, kui seda on lipulaevadel.

Teekond Kolgata mäele

Ja nüüd ma räägin ära miks ma seda telefoni ei soovita ja mis ei ole aktsepteeritav isegi nii odava telefoni puhul kui Modena 2.

Telefoni esmasel kasutamisel tegin seda, mida telefonidega ikka tehakse. Sisestasin SIM-kaardi ja lülitasin telefoni sisse. Seejärel tervitas mind Androidile omane ettevalmistusprotsess, kus on võimalik enda Google’i kasutajasse sisse logida ja keelt valida ja nii edasi. Siis tuli koht, mis on selle loo jaoks märgilise tähtsusega.

Nimelt pakub Android võimalust telefoni vahetamisel üle tuua kõik rakendused enda varasemast telefonist. See tähendab, et telefon hakkab automaatselt tõmbama seadmesse kõiki rakendusi, mis vanas telefonis olid, et neid ei peaks ükshaaval uuesti alla tirima hakkama. Tuleb vaid sisse logida ja korras. Mõtlesin siis minagi, et miks mitte.

Ning seejärel hakkas üks kohutav kannatuste rada, mis ei ole õigustatud ükskõik kui odava telefoni puhul.

Kõigepealt oli telefon väljakannatamatult aeglane, kuna kasutamise ajal tõmbas telefon rakendusi, mis olid mu vana HTC peal olnud. See on mõistetav, kuna massiga rakenduste tõmbamine on telefoni jaoks selgelt üsna nõudlik. Siiski püsis telefon järjepidevalt väga aeglane ka peale rakenduste paigaldamist. Aga see polegi põhiline, põhiline on see, mis juhtus siis, kui rakendused tõmmatud said. See mis juhtus, oli pehmelt öeldes tragikoomiline ning valesti läks nii palju asju, et mul pole piisavalt ruumi neid kõiki üles lugeda. Toon mõned näited.

Näiteks Swedbanki rakendus (mis on väga hea rakendus ja soovitan kõigile) hakkas lihtsalt ei millegi pärast ennast pidevalt värskendama. See tähendab, et Swedbanki rakenduse avanedes hakkas rakendus ennast avalehel olles iseenesest värskendama.

Näiteks telefoni avaekraan, mis oli mul seatud Google’i Smartlock lahenduse peale, mis tunneb ära läheduses oleva tuttava Bluetooth seadme, millegi pärast lihtsalt vahepeal ei töötanud.

Või näiteks kaamera. Nimelt otsustas telefoni kaamera mingist hetkest, et tema hakkab pilte tagurpidi tegema. Jumal teab miks, aga lihtsalt nii oli. Seega sain sellise vahva portsu endast tagurpidi selfisid. Täielik komöödia, pole muud öelda.

Telefon muutus ka meeletult aeglaseks. Rakenduste avamine võttis tohutu aja. Kui soovisin midagi jagada, siis kõigepealt ilmus ette jagamisrakenduste aken tühjana ja siis tulid ette rakendused ise.

Kogu jama lõppes lõpuks sellega, et otsustasin telefoni tehaseseaded taastada, see lahendas eelmainitud põhilised probleemid ja tegi telefoni kiiremaks. Kuid samas jäid alles tarkvaralised pisemad probleemid, mis minu meelest olid siiski tüütud.

Näiteks väga paljude rakenduste ikoonid ei ole optimeeritud Coolpadi CoolUI kasutajaliidese jaoks, mis on üle Androidi laotatud. Näiteks Asana, mida kasutan töö tegemiseks ei mahu kastikese sisse ära ja isegi Facebook Messenger näeb välja nagu keegi oleks rakenduse ikoonist kuvatõmmise teinud ja selle suvalt telefoni sisse pistnud.

Probleem on ka teavitustega. Esiteks ei ilmu need lukukuvale, vaid telefoni peab lukust lahti tegema, ülevalt teated alla tõmbama ja alles siis näed, mis teated on. Näha pole ka muide teate tüüpe, ehk siis märgi järgi pole võimalik ilma teadete ekraani ette tõmbamata teada, kas tegu on näiteks e-mailiga või kirjutab keegi Messengeris. Üleval näitab lihtsalt number ühte või kahte olenevalt mitu teadet on.

CoolUI pole läbinisti paha ja paar head asja on ka. Näiteks otseteed nagu Wifi või Bluetoothi sisse- ja väljalülitamine toimub ekraanikese kaudu, mille saab telefoni alumisest osast üles tõmmata. See on mugav ja suure ekraani puhul ei pea hakkama enda näppe ülemisse ossa sirutama.

Olemas on ka Coolpadile omane C-nupp, mis laseb telefoni väljalülitada või kuvatõmmist teha ekraanil olevale otsetee nupukesele vajutades. Mina seda eriti ei kasutanud, kuna see kippus ekraanil olevatele asjadele ette jääma, aga lahe väike asi, mida saab huvi korral kasutada.

Samuti on päris vahva see, et ekraanil lühikest allatõmbeliigutust tehes ilmub ette otsinguekraan, mis laseb otsida ükskõik millist rakendust telefonis. See on tervitatav, kuna minule meeldib enda avaekraan võrdlemisi tühjana hoida.

Kogu parem natuke veel raha

Aga ikkagi ei suuda ma vaadata mööda üsna suurtest puudujääkidest selle telefoni juures. Miks ma ei saa telefoni suuremas koguses rakendusi installeerida ilma, et see täiesti segaseks ei läheks ja tagurpidi pilte tegema ei hakkaks? Selline asi lihtsalt ei ole vastuvõetav, ükskõik kui odavast telefonist me räägime. Mina läksin peale testperioodi rõõmuga tagasi enda kolm ja pool aastat vana telefoni juurde ning soovitan enda vana telefoni juurde jääda ka kõigil teistel, kes selle telefoni soetamise peale on mõelnud. Pane parem veel natuke üle 100 euro kõrvale ja saad endale OnePlus 2, mis pistab rinda lipulaevadega ning ei pane kasutajat sellisesse olukorda nagu minul tekkis.

Fotod: Kaarel Kook

Ei, ära osta,

kuna olgugi, et riistvara poolest on tegu hinda arvestades normaalse telefoniga, on tarkvaraline kogemus kehv. Pigem tasub vaadata teisi samas hinnaklassis telefone või koguda veidi rohkem raha ning osta näiteks OnePlus 2

Coolpad Modena 2

Hind159 €
MüügilTelia
Protsessor Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53
Ekraan5,5 tolline 720 x 1280 IPS LCD 
Mälu2 GB RAM/ 16 GB salvestusruumi
Kaamera8 MP taga, 8 MP ees
ÜhendusedWifi 802.11, Bluetooth, GPS, mikro-USB, FM raadio, GSM/LTE/HSPA
Aku2500 mAh
OSAndroid 6.0 Marshmallow
Mõõtmed154.5 x 76.5 x 7.9 mm
Kaal143 g

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.