“Need teised” Apple’i juhtmevabad klapid ehk kas osta AirPods või Beats X?

Foto: Apple

Jah, osta,

aga arvesta, et peale igat kasutuskorda peab klapid nupust välja lülitama

Mullu sügisel kaotas Apple oma uutelt telefonidelt tavalise kõrvaklapipesa ära ning pakkus lahenduseks juhtmevabadust, mis pidi olema teenäitajaks tulevikku. Moodsaid klappe tuli välja kaks paari: Apple’i enda brändi alt AirPods ning Beatsi brändi alt Beats X.

AirPods klapid tõmbasid endale kohe palju rohkem tähelepanu ning Beats X olemasolu ununes paljudel ära. Airpodsi testi võid lugeda siit, see siin on aga meie hinnang Beats X klappidele.

Nii AirPodsi kui Beats X tootmine osutus arvatust keerulisemaks ning müügile jõudsid nad mitu kuud pärast esialgu lubatud kuupäeva. Tänaseks on mõlema klapipaariga kaasaskäinud tarneprobleemid leidnud leevendust ning hea õnne korral saab neid lõpuks ka Eestist osta.

W1 teeb Bluetoothi paremaks

Disaini poolest ei ole Beats X midagi uut, sarnaseid kaela ümber käiva juhtmega juhtmevabasid kõrvaklappe on müügil olnud juba aastaid. Aga nende ja Beats X erinevus peitub W1 kiibis, mille tõeline eripära tuleb välja vaid neil, kelle arvutiparki kuuluvad Apple’i seadmed.

Kõik me teame, et juhtmevabad kõrvaklapid töötavad üle Bluetoothi, mis on olemas igas telefonis, tahvlis, sülearvutis ja veel mitmetes teistes seadmetes. Vaid mõne üksiku kõrvaklapipaari seest leiab Apple’i arendatud W1 kiibi, mis on palju parem.

Erinevalt tavapärasest Bluetooth-seadmete paaritamisest töötab W1 kordades kiiremini ja mugavamalt. Esimesel ühendamisel piisab vaid sellest, kui klapid lülitada sisse ning ühendatav seade leiab need juba üles. Paaritamiseks ei pea sätetemenüüd avamagi.

Beats X klapid paarituvad tänu W1 kiibile kõigi Apple seadmetega väga mugavalt. Foto: Ronald Liive

Tänu W1 kiibile saab klappe kasutada ka kõigi teiste Apple’i seadmetega, kust ollakse sama Apple ID kontoga sisselogitud. Pärast ühendamist tekib arvutis, tahvlis või mujal seadmes audioväljundi valikute juurde Beats X.

Kuigi senine tekst on olnud väga Apple’i ja W1 põhine, siis sellest hoolimata töötavad Beats X klapid ka kõigi teiste Bluetooth-seadmetega, olgu selleks mõni Androidi-telefon või Windowsiga arvuti. Sel juhul küll ei toimi W1 kiibiga kaasaskäivad eelised ehk paaritusprotsess on samasugune nagu kõigil teistel juhtmevabadel kõrvaklappidel.

Aku võib tühjaks saada

Apple lubab, et ühe laadimisega suudab Beats X muusikat mängida kaheksa tundi järjest. Selles väites ei ole mul otseselt kahtlusi, aga kasutaja enda hajameelsuse tõttu võib klappide aku nähtamatult tühjaks saada. Klappidel nimelt ei ole unerežiimi, mis lülitaks nad automaatselt välja.

Pärast kuulamise lõpetamist peab alati pidama meeles, et klapid tuleb juhtme küljes olevast nupust välja lülitada. Kui seda ei tee, siis jäävad klapid seadmega ühendatuks ning neelavad akut. See on Beats X üks suurimaid miinuseid. Apple võiks klappidele väljastada tarkvarauuenduse, mis selle asja ära lahendaks.

Samas on klappidel olemas kiirlaadimise funktsioon, mis annab neile vaid viieminutilise laadimise järel energiat juurde veel kahe töötunni jagu.

Kuhu bass kadus?

Heast helist lugu pidavad inimesed on Beatsi klappe ebaloomuliku heli pärast aastaid kritiseerinud. Põhiliselt peetakse suurimaks probleemiks seda, et Beatsi klapid on ebaloomulikult bassirohked. Seetõttu olin enne soetamist kahtleval seisukohal, minu õnneks Beats X klappidel sellist probleemi ei ole.

Helikvaliteedi poolest ei ole nad kindlasti maailma kõige paremad. Teatud muusika ning helivaljuse puhul saab öelda, et heli on veidi plekine. Samas see on midagi, millega harjub ära.

Beats X kõrvaklapid. Foto: Apple

Nagu kõrvasisestele klappidele omane, siis heliisolatsiooni on neil väga hea. Muusikat ei pea maksimumi peale keerama, et tänavamüra või muud häirivad helid klappidest läbi ei jõuaks. Klappidega saab kaasa mitmeid erinevaid otsikuid, nii et nad peaks igasse kõrva sobima.

Mina kasutan näiteks kõige väiksemaid ehk S otsikuid koos veel väikeste lisaotsikutega, mis hoiavad klappe kõrvas kinni. Tänu lisaotsikule ei kuku klapid kõrvast välja ka siis kui nendega aktiivset liikumist harrastada.

”Halloo, kas kuulete mind?”

Peale selle, et Beats X-idega saab muusikat kuulata, saab neid kasutada ka käed-vabad süsteemina. Aga samas pole nende mikrofonil mingit kaitset tuule eest ehk õues on nendega võimatu telefonikõnet pidada ilma, et kõne teine osapool pideva sahistamise peale närvi ei läheks. Tuginedes nende inimeste arvamusele, kellega olen Beats X kandes telefonikõnesid pidanud, on mikrofoni kvaliteet keskpärane.

Mikrofon asub juhtpaneelil, kus on ka helivaljuse ning Play ja Pause nupud. Nupud ise on küll mugavad, aga esialgu on harjumatu see, et need asetsevad vasakul pool, sest iPhone’idega komplektis olevatel klappidel on see paremal poolel.

Kuigi Apple toob välja, et testitavaid klappe on mugav kasutada ka trenni tehes, siis kindlasti peab arvestama, et tegu ei ole niiskuskindlate klappidega, mis sportimisel ja higistamisel võib lõpuks hakata tunda andma. Küll aga on klappide vahel olev kaabel mõnusast kummist, mida vajadusel annab veega pesta.

Peamised põhjuseks Beats X-ide soovitamiseks on piisavalt hea helikvaliteet, W1 kiibiga kaasnev mugavus, kiire laadimine ja hea helisummutus.

Jah, osta,

aga arvesta, et peale igat kasutuskorda peab klapid nupust välja lülitama

Beats X

Komplektiskõrvaklapid, kandekott ja Lightning-USB kaabel
ÜhendusedBluetooth (W1 kiip)
Akukuni 8 tundi kuulamist ühe laadimisega, (5 minutit laadimist annab klappidele 2 tundi tööaega)
ÜhilduvusKõik Bluetoothi seadmed
Hind149,99 eurot
MüügilEuronics, IM Arvutid