Ühisrahastusplatvorm või hoiu-laenuühistu – kumba eelistada ja miks?

Soovid astuda esimesed sammud rahalise sõltumatuse pikal, kuid väärikal teel? Või seisab sul pangakontol niisama suurem summa jõude, mille kallal inflatsioon kui hiir juustutüki kallal maiustab?

Võimalusi raha kasvatamiseks on palju, kuid hoiu-laenuühistut ning ühisrahastust peetakse pigem lihtsaks ja stabiilseks variandiks. Samas oleks väga ekslik arvata, et nad täiesti samaväärsed on.

  • Kas vahendaja või vastutaja? – Ühisrahastusplatvormi ülesanne on viia  kokku ettevõtte, kes vajab rahastust ja investor, kes sooviks sinna raha paigutada. Seega ühisrahastusplatvormi tööks on olla informatsiooni vahendaja rollis. Siin aga lõppeb reeglina ühisrahastusplatvormi töö. Näiteks kui sa teed mõnda start up’i investeeringu, siis ühisrahastusplatvorm sinu investeeritud raha eest ei vastuta. Hoiu-laenuühistu võtab aga liikmete hoiuste ja tootluse eest vastutuse, näiteks nagu korteriühistu vastutab maja hea seisukorra ja ühise remondifondi eest.
  • Risk – Ühisrahastusplatvormi poolt pakutava ettevõtte ja rahastatava projekti puhul tuleb näiteks tagatise olemasolu investoril ise välja uurida, sest see võib ettevõtetel erinev olla. Seega jääb kogu risk investeeringu tagatise osas investori enda kanda. Kui Eesti Arengu hoiu-laenuühistu aga annab välja näiteks laenu, siis võtab ta selle katteks ka tagatise. See võib olla näiteks kinnisvara, kusjuures laenusumma ei tohi reeglina ületada 70% tagatiseks pandud kinnisvara maksumusest. Sellisel viisil kaitseb Eesti Areng ennast, aga ka sind olukorra eest, kus laen või projekt peaks hapuks minema.
  • Kes juhib? – Hoiu-laenuühistut juhivad isikud, kellel on pikaajaline kogemus laenude, projektide ja kinnisvaraga. Eesti Arengu juhtide kogemuste hulka kuulub näiteks 2005. aastal Credit Union House nimelise investeerimisettevõtete grupi loomine, mille mitmed ettevõtted jõudsid kiiresti arenevate ettevõtete edetabelisse ja üks neist püsis kaks aastat järjest Äripäeva kinnisvarafirmade topis esikohal. Ühisrahastusplatvormi puhul tuleb investoril valitud ettevõtet, selle projekti ja juhti ise analüüsida, ning alustava väikeinvestori jaoks on see küllaltki keeruline ja suur töö.
  • Seadused ja järelvalve – Ühisrahastusplatvormid on Eestis veel küllaltki uus nähtus, seega ei ole hetkel veel kehtestatud seda valdkonda reguleerivaid seaduseid. Hoiu-laenuühistud on juba pikka aega eksisteerinud ning praegu reguleerib valdkonda 1999. aastal vastu võetud HLÜ Seadus. Lisaks annab Eesti Arengu HLÜ enda tegevusest igal kuul aru Eesti Pangale raporti näol, samuti tehakse kord aastas sõltumatu audiitori poolt audit, millega on kõigil huvilistel on võimalik tutvuda.

Eesti Arengu hoiu-laenuühistul on seega alustavale investorile pakkuda mõistlikku, tulusat ja võimalikult minimaalse riskiga viisi enda raha kasvatamiseks. See ei nõua suuri teadmisi ega varasemaid kogemusi investeerimisvaldkonnas, samuti ei tule investoril iseseisvalt teha taustauuringuid ettevõtete kohta.

Hoiuse ja kasvu eest vastutavad isikud, kes on suutnud juba üle 960 liikme ja 17 miljoni euroga ühistut edukalt juhtida 2014. aastast alates. Hoiustamist saab alustada juba 1000 euroga ning ühistu liikmeks astumisel tuleb tasuda 6 eurot sisseastumistasu ja 30 eurot osamaksu, mis lepingu lõppemisel tagastatakse.

Leia rohkem infot siit!

Eesti Arengu HLÜ on 2014. aastal asutatud hoiu-laenuühistu, mis hoiustab raha ja väljastab laene. 2005. aastal asutatud investeerimisettevõtte Credit Union House tegevuseks on kinnisvarainvesteeringud, laenude ja äriprojektide rahastamine erinevates ettevõtlusvaldkondades nagu kinnisvara, ehitus, kaubandus ja tööstus. Grupi ettevõtted kuulusid kiiresti kasvavate ettevõtete Gaselli TOP-i nimekirja ja olid ka Äripäeva kinnisvarafirmade TOP-i liidripositsioonil.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.