Kolm soovitust, kuidas tagada tasakaalustatud toitumine ja mida teha siis, kui selleks aega pole

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kes meist poleks kuulnud toitumisteadlasi ütlemas, et normaalse ja tasakaalustatud toitumise juures ei ole meil eraldi juurde vaja tarbida vitamiine ja mineraale, või ka näiteks makrotoitaineid nagu valgud, rasvad, süsivesikud. Või kui, siis ehk D-vitamiini, magneesiumi, oomega-3 rasvhappeid ja kiudaineid. Juba need viimased kaks lauset läksid omavahel vastuollu, kuid just nii need sõnavõtud kipuvad olema.

Aga vaatame nüüd korraks, kuidas siis tagada normaalne ja tasakaalustatud toitumine.

Kolm “lihtsat” soovitust

Toome välja kolm kõige enamlevinumat ja lihtsamat tervisliku toitumise reeglit, mis on välja toodud ka Eesti riiklikes liikumis- ja toitumissoovitustes:

  1. Lähtu taldrikureeglist. See tähendab, et poole taldrikust peaks katma aedviljad, veerandi mõni valguallikas nagu liha või kala ja veerandi süsivesikurikas toiduaine nagu pasta, kartul või riis.
  2. Söö nädala lõikes õigetes kogustes ja proportsioonides toite kõigist viiest põhitoidugrupist – tärkliserikkad toidud nagu teraviljatooted ja kartul; puu- ja köögiviljad ning marjad; piim ja piimatooted; kala, linnuliha, muna, liha ja nendest valmistatud tooted; lisatavad toidurasvad, pähklid, seemned ja õliviljad.
  3. Söö päevas viite värvi ja viis peotäit puu- ja köögivilju.

Kokkuvõtvalt ütlevad toitumissoovitused aga järgmist: kui järgida iga toidugrupi soovituslikke portsjonite arve vastavalt inimese soovituslikule energiale ning ka täpsustavaid soovitusi iga toidugrupi sees, aitab see tagada toitumissoovitustele vastava põhitoitainete vahekorra ning piisava kiudainete, vitamiinide ja mineraalainete saamise.

Ja nüüd võib igaüks arvata: kui palju inimesi suudavad “normaalselt ja tasakaalustatult” toituda ja tagada nii kõigi vajalike toitainete ja kiudainete piisava saadavuse organismi jaoks? Või kui teiste kohta ei oska öelda, siis kui palju sina, hea lugeja, suudad neist soovitustest iganädalaselt kinni pidada?

On tõenäoline, et enamik inimesi neid soovitusi järgida ei suuda.

Kuid mida siis teha? Üha enam inimesi nõustub sellega, et toit, lisaks muidu aktiivsele eluviisile, määrab meie vaimse ja füüsilise võimekuse ning ka meeleolu kui sellise.

Toitumiskavad ei pruugi olla hõivatud inimese jaoks lahendus

Eelneva taustal ei üllatav, et turule on tulnud kõikvõimalikud toitumisportaalid ja -nõustajad, kes pakuvad retsepte või terveid toitumiskavasid igaks nädalapäevaks ja elujuhtumiks ning kui neid järgida, siis on kõigi kolme eelpooltoodud reegli täitmine tagatud.  Jah, see on tõesti üks lahendus, kuid siin on kaks “aga”:

  • Kes kõik need toidud valmis vaaritab? Ja koostisained ostab? Kui selleks on peres inimene olemas, siis on super, kuid ka sellel juhul on ilmselt kaetud vaid hommiku- ja õhtusöök. Mis saab lõunast? Käsi südamele, kes on näinud taldrikureegli järele kokku pandud päevapraadi? Kas pole seal pigem nii, et vähemalt poolt taldrikust katab kartul, riis või pasta ja näiteks aedvilju ehk salatit on vaid näpuotsaga lisatud?
  • Mis saab neist, kes ei suuda etteantud retseptide järele igapäevaselt maitsvaid toite küpsetada? Ei taha, ei oska või lihtsalt eelistavad seda aega kasutada mõne oma hobiga tegelemiseks.

Appi tuleb Your PopUp Meal

Kokkuvõtvalt tuleb tõdeda, et tervislik toitumine on tavainimesele küllaltki keeruline ülesanne – see nõuab teadmiseid, oskuseid, pealehakkamist ja aega, mistõttu ongi turule on toodud Eesti esimene terviklik toidukorraasendaja – Your PopUp Meal – kus on sees kõik peamised vajalikud toitaineid ja mis on valmis koheselt kasutamiseks.

Lisaks toitainelisele terviklikkusele ja tasakaalustatusele, aitavad sellised tooted vähendada toidu raiskamist, mis ikka kipub tekkima, kui kodusest külmkapist kõike ära ei tarbita, ning on kokkuvõttes võrreldes näiteks päevapraega ka odavamad.

Siiski, vaatamata eelnevalt öeldule, toetab Your PopUp Meal igati Eesti riiklikes liikumis- ja toitumissoovitustes kirja pandut ning ei soovita kellelgi piirduda oma menüü koostamisel vaid toidukorraasendajatega, kuivõrd ka see ei ole mitmekülgne toitumine, mis on ja jääb tervisliku toitumise aluseks kuni pole tõestatud vastupidist. Your PopUp Meal on aga hea võimalus, kui sul on nädalas kolm-neli korda vaja tervislikku lahendust, aga misiganes põhjusel pole aega seda ise valmistada või restorani sööma minna.

Uuri Eesti esimese tervisliku toidukorraasendaja kohta rohkem siin. Kui soovid endalegi varu soetada, siis tea, et juba alates 12 paki ostmisest on saatmine üle Eesti pakiautomaatidesse tasuta.

See on sisuturundusartikkel, mille tellijaks on Your PopUp Meal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.