Võimas samm edasi: mis on uues Nikoni kaameras nii erilist, et selle tellimisel järjekorrad on?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kaamera autofookus töötab kiiresti. Siin õnnestus tabada õiele laskuv lapsuliblikas. Nikkor 105mm f/2.8 Micro; 1/800; f/10; ISO 500. Foto: Aivar Pihelgas

Iga uue kaamera esitlusega tekib fotograafides ootusärevus. Millega seekord hakkama saadud? Kas tegemist on väikese pigem turunduslikku laadi muudatusega või on uus tehnoloogia võimaldamas tõsisemat läbimurret.

Nüüd võib olla kindel. Nikoni arendustöö on loonud kaamera, mis on teinud võimsa sammu ning sobib erinevaid fotograafilisi žanreid pildistavatele fotograafidele. Huvi on kaamerate vastu suur kogu maailmas, mis on tekitanud probleeme kaamera nõudluse ja tootmisvõimsuste vahel. Millega siis seekord Nikoni bränd D850 kaamerat luues üllatada suutis?

Kõigepealt kohustuslikud olulisemad tehnilised näitajad:

  • 45.7Mp BSI CMOS täiskaader sensor
  • Madalsagedusfiltril puudub udustav kiht
  • Expeed 5 pildiprotsessor
  • ISO 64-25,600 (laiendatav ISO 32,000-102,400)
  • 153-punktiline MultiCam 20K autofookus süsteem
  • 7 kaadrit sekundis (9 kaadrit sekundis koos patareitallaga)
  • 4K@30fps & 1080p@120fps videot salvestatakse kogu kaadri ulatuses
  • RAW-paindlikkus: pildistage 45,4 MP RAW-vormingus suuri, 25,6 MP RAW-vormingus keskmisi või 11,4 MP RAW-vormingus väikseid pilte (keskmine ja väike on 12 bitti, kadudeta tihendatud)
  • Kallutatav 8 cm diagonaaliga puutetundlik ekraan, eraldusvõimega ligikaudu 2359 kilopunkti (XGA)

Ergonoomika

Suuri muudatusi kaamera korpuses õnneks kõiges ei tehtud. Nikoni kere on mugava ergonoomikaga ja sobib kätte oivaliselt. Kaamera korpus on tugev ja ilmastikukindel nagu ka Nikoni lipulaeval D5. Nupud on õigetes kohtades ning sobivad ka suurema käega kasutajatele.

Uuendusena on lisatud eraldi nupp teravustamispunktide juhtimiseks, see on tõeliselt hea lahendus ja nupu asukoht väga loogilises paigas. Multiselektori nupu kasutamine polnud nii mugav. Kõik nupud on ka tagant valgustatud, mis teeb pimedas töötamise mugavaks.

Pildistatud stuudiotingimustes. Nikkor 105mmf/1.4; 1/200sek; ISO 160

Ekraan

Kallutatav ekraan pole Nikoni juures ammu enam uudis. Nikon D850 8cm diagonaaliga ekraan võimaldab tänu kallutamisfunktsioonile mugavalt pildistada ja salvestada videot mugavalt erinevate võttenurkadega. Täiesti uue funktsioonina saab otsevaate režiimis pildistada täiesti helitult. See võimalus oli siiani paljudel hübriidkaameratel, nüüd siis ka peegelkaameral. Loodusfotograafid saavad lõpuks ometi pildistada nii, et kaamera katiku ja peeglikolksatus puudub täielikult.

See sama teema huvitab ka pulmafotograafe, sest pidulikke sündmusi ei saada enam fotoaparaatide häiriv plagin. Kuna helitult on võimalik pildistada ka sarivõtet kasutades, on uus kaamera sellistes olukordades töötamiseks nagu loodud.

Eelmisest pildist tehtud väljalõige. Pildi detailirohkus ja kvaliteet on säilinud.

Kaamera kiirus

Hoolimata suurest resolutsioonist pildistab kaamera 7 kaadrit sekundis (koos patareitallaga isegi 9 kaadrit sekundis). Salvestusmeediana kasutatakse XQD ja kiireid SD mälukaarte. See on hetkel pakutavatest kiireima salvestusmeedia kasutamisvõimalus. Täisresolutsioonis RAW (tihendamata) faile suudab kaamera pildistada mälupuhvrisse 29 võtet.

Eelkäijast tunduvalt kiiremaks muutus ka Nikon D850 autofookus. Autofookusüsteemil on 153 teravustamispunkti ja kuna süsteem pärineb Nikon D5 kaamerast, siis tulid kaasa teravustamise parimad omadused – kiirus, täpsus ning väheses valguses teravuse leidmise suutlikus. Testid näitavad, et kaamera suudab leida teravuse valgusolukorras mis on -4EV. Loodusfotograafi jaoks tähendab see olukorda, kus hommikuhämaruses saab alustada pildistamist 20 minutit varem kui ennem oli võimalik. Loodushuvilised teavad, et see on paljude loomade jaoks aktiivse liikumise aeg.

Kui jutt juba teravustamisele läks, siis täiesti uue funktsioonina on sellel kaameral fookuse nihutamisega teravustamise võimalus. Fotograaf saam ära määrata millisest punktist ta teravustamist alustab, kui suure sammuga igale järgnevale fookuspunktile liigutakse, kui suur on kaadrite vaheline viivitus ning kui mitmest kaadrist seeria koosneb (maksimaalne seeria kuni 300 kaadrit). Hiljem on tarkvara abil pildid liita kokku üheks, väga suure teravussügavuse alaga kujutiseks. Seda võimalust saab suurepäraselt kasutada näiteks maastikufotode ja makrofotode pildistamisel.

Automaatne valgetasakaalu seade tuli toime ka olukorras kus on segatud valgustüübid. Peegli suunast LED-lambid ning vasakult aknavalgus, nahatoonid on loomulikud.

Sensor

Kasutusel täiesti uus FX BSI CMOS 45,7 megapiksline sensor. Kasvanud pole mitte ainult sensori resolutsioon vaid tehnoloogilise uuendusena on kasutatud uut tüüpi tagantvalgustusega sensorit, mis annab oluliselt vähem digitaalset müra ning parandab pildi dünaamilist ulatust. Madalsagedusfiltri udustava kihi puudumine annab piltidele erakordse teravuse.

Sensori valgustundlikkuse ulatus on vahemikus ISO 64-25600 (laiendatav kuni ISO 32000 – 102400). DXOmarks.com avaldas oma testimistulemused ning teavitas, et Nikon D850 sensor sai peegelkaameratest esimesena 100 punkti!

Valgetasakaalu osas on sensori ja pildiprotsessori koostöös toimunud oluline muudatus. Nikoni kaamerate eripäraks olid kirkad värvitoonid, kuid naha loomulikku tooni oli keerukas saavutada ning sageli tuli sellega pildi järeltöötluses eraldi tegeleda. Nikon D850 omab kaks valgetasakaalu režiimi. Esimene on mõeldud pildistamiseks kunstlikus- ja teine loomulikus valguses. Uskumatu, kuid see toimib ja nahatoonid on loomutruud ning ei vaja järele aitamist arvutis. Super!

See öine rabamaastik on otse konverteeritud RAW failist ja müraeemaldust pole tehtud. Nikkor 14-24mm f/2.8; 20sek; f/2.8 ISO 6400

Video

Esimene peegelkaamera mis suudab 4K resolutsioonis videot salvestada kogu kaadri ulatuses. Varem kõrge resolutsiooniga videosalvestus tähendas, et kasutati sensorist ainult väiksemat kaadri ala. Aegluubis videot ja taimlaps videot saab esitada ka 8K resolutsiooniga. Video salvestuse resolutsioonid ja kaadrisagedused on järgmised:

  • 3840×2160 (4K UHD): 30p/25p/24p
  • 1920×1080: 60p/50p/30p/25p/24p
  • 1280×720:60p/50p

Kas siiski liialt piksleid?

Ega piksleid pole kunagi liiga palju ja seepärast pikslite ralli ilmselt jätkub. Samas on fotograafidel tekkinud mure, et koos uue kaameraga tuleb välja vahetada ka olemasolev arvuti ning tekib mure suurte andmemahtude arhiveerimisel. Fotograafil tuleb ette töös pildistamisolukordi, kus nii suure resolutsiooniga pildifaile polegi vaja.

Ka siin on leitud lahendus. RAW faili on võimalik salvestada kolmes suuruses: RAW 45,7 megapikslit (14 bitti), RAW 25,6 megapikslit või RAW 11,4megapikslit. Kaks viimast suurust on 12-bitised, kadudeta tihendatud pildifailid. Seega reportaažiks võib julgelt pildistada ka keskmise suurusega RAW faile, mille suurus on sarnane D750 failiga. Keskmine ja väike RAW fail on sama hästi töödeldav kui suur RAW. Seega liiga suure faili mure on samuti lahendatud.

Nõnda näeb välja pildi teravussügavus avaga f/9. Nikkor 105mm f/2.8 Micro; 1/80; f/9; ISO 500

Kellele see kaamera loodi?

Milleks selline küsimus? Loogiline vastus oleks professionaalsele fotograafile! Paljud pro-sarja tooted olid välja arendatud konkreetsemale fotograafide grupile. Nikon D5 sobib suurepäraselt eelkõige spordi- ja pressifotograafi tööks. Nikon D810 stuudio, glamuuri, reklaam- ja stuudiofoto pildistamiseks.

D580 ühendas mitmed mitmes vallas mõlema eelpool toodud kaamera omadused. Seepärast võib kinnitada, et kaamera sobib väga erinevat fotograafilist žanrit viljelevatele fotograafidele. Kaamera loomisprotsessist võtsid osa fotograafid David Yarrow, Rosita Lipari, Delly Carr-i ja Joe McNally. Ilmselt on ka see tinginud olukorra, et uues kaameras on arvesse võetud fotograafide tegelikke vajadusi ning nende ettepanekutega on kaamera arendustöös tõsiselt arvestatud.

Igatahes on Nikon oma sellel aastal 100 sünnipäeva tähistanud väga väärika kaameraga.

Siin on kasutatud pildistamisel fookuse nihutamise funktsiooni. Selle pildi kokkupanemiseks on tehtud 26 võtet.

Tekst ja fotod: Aivar Pihelgas

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.