Muruniiduki hoolduse nipid suurte aedadega äärelinlastele

Nagu iga teinegi kodumasin, vajab muruniiduk oma tõhususe säilitamiseks järjepidevat hooldust.Fotod: 1a.ee

Suurte muruplatsidega aiaomanikud näevad oma muru ohjamisega kurja vaeva ja oskavad juba tõhusat muruniidukit hinnata. Ilusa aiamuru saamiseks tuleb aga kõigepealt alustada muru külvamisest. Selleks tuleb leida sobiv aiamuru, seda õigeaegselt külvata ja mulda sealjuures parasjagu tallata, aga ka õhustada ja väetada. Nii toimides saab peatselt oma niidukile hääled sisse lüüa ja kiirelt vohavat muru vormima hakata. 

Kevade lõpul ja suve algul kasvab muru kiirelt ja masin saab üsna palju vatti. Nagu iga teinegi kodumasin, vajab muruniiduk oma tõhususe säilitamiseks järjepidevat hooldust. See aitab tema eluiga pikendada ja niitmiskogemuse võimalikult sujuvaks muuta. Selles artiklis toome välja hinnalisi näpunäiteid, kuidas oma kallist abimeest pikaajaliselt suurepärases töökorras hoida.

Muruniiduki kütusega seotud hooldus

Muruniiduki mootori sujuva töö tagamiseks on oluline pöörata tähelepanu tema kütusele. Kui muruniiduk jääb seisma kauemaks kui 30 päeva, võib seisev kütus hakata karburaatorit ummistama. Selle vältimiseks lisa niiduki kütusepaaki lisandina kütuse stabilisaatorit. 

Kui aga tegemist on suvehooaja lõpuga ja muruniiduk jääb pikemaks kuuri seisma, tasub masin kütusest tühjaks teha. Vastasel juhul võib kütuse kvaliteet halveneda ja karburaatori ummistumisel kaasa tuua kulukaid remonditöid. Kütuse eemaldamine on üsna lihtne toiming, eriti kui sul käepärast sifoonpump.

Muruniiduki hoiustamine talvehooajal

Lisaks kütuse eemaldamisele tasuks enne niiduki pikemat hoiustamist kontrollida, ega mõni jupp vaja vahetamist. Tuleks ka masin korralikult vanast murust ja õlist puhtaks teha ja niiduki põhja all olevatele metallosadele kanda määret, et vältida roostetamist. Lisaks tasub uurida masina käsiraamatut, et saada teada, kuidas soovitatakse õli vahetada. 

Kui kõik etapid läbitud, on aeg muruniiduk talveunele saata. Kindlasti ei tohiks niidukit jätta lahtiselt kuskile kuuri ette. Muruniiduk peaks olema kaitstud külma, niiskuse ja vihma eest, et tagada tema sujuv töö ka edaspidi.

Ideaalis on sul selleks puhuks käepärast soojustatud kuur või garaaž. Kuid kui tõesti pole niidukit hoiustamiseks ühtegi siseruumi saadaval, võid selle ka betoonkattega pinnasele parkida ja korraliku veekindla kattega katta. Nii kaitsed masinat kulutavate ilmastikuolude eest.

Õlivahetus

Just nagu auto puhul, tuleb ka muruniiduki mootori optimaalseks tööks regulaarselt õli vahetada. Õli mitte ainult ei määri mootori liikuvaid osi, vaid aitab ka soojust hajutada ja loomulikku kulumist ennetada. Uuri oma masina käsiraamatust, milliste ajavahemike tagant on soovitatav õli vahetada. Mootori parema jõudluse ja pikaealisuse tagamiseks kasuta kindlasti kvaliteetset õli.

Töökindel aku

Kuigi akutoitel töötavad muruniidukid nõuavad vähem hooldust, tuleb ka akusid aeg-ajalt kontrollida. Kontrolli, et aku klemmidel ei oleks jälgi roostest. Kui on, siis eemalda see õrnalt karukeelega või mõne õrnema abrasiiviga. See aitab ennetada kehva elektriühendust.  

Kasuta akulaadijat, mis sobitub sinu akutüübiga ja niiduki pikaaealisuse tagamiseks kaalu investeerimist usaldusväärsesse, kuigi ilmselt veidi soolasema hinnaga akusse.

Hoia masin puhas

Rooste kogunemise vältimiseks ja ühtlase niitmiskogemuse tagamiseks on oluline niiduki koguja ja põhi puhtana hoida. Kasuta niiduki puhastamiseks pärast kasutamist vett ja leebet pesuainet ning ära unusta seda ka kuivaks pühkida, et vältida niiskusest tingitud kahjustusi. Kasutada võid ka puhurit või tugevate harjastega harja.

Muruniiduk vajab ka juppide kontrolli

Et sinu muruniiduk töötaks tõrgeteta, kontrolli ja vaheta regulaarselt kulunud osi, nagu süüteküünlad, õhufiltrid ja kütusefiltrid. 

Kontrollige süüteküünlaid igal hooajal ja vajadusel vahetage need. Kuidas teada, millal vahetada? 

Süüteküünla elektroodid peavad olema puhtad, ilma süsiniku katteta ja konkreetsete kulumata servadega. Mida kulunumad või mustemad süüteküünlad on, seda suuremat jõudu on vaja starteriga tõmmates, et tekitada piisav säde muruniiduki käivitamiseks, seega on parem süüteküünal välja vahetada.

Õhufiltri puhastamine või välja vahetamine omakorda aitab tagada õige õhuvoolu ja põlemistõhususe.

Lõiketerade teritamine

Kui soovid et sinu aed meenutaks pigem golfimuru kui Pokumaad, siis tasub oma muruniiduki lõiketera regulaarselt teritada. Lisaks ebaühtlasele niitmisele koormavad nürid lõiketerad ka tarbetult mootorit. Mugavuse huvides tasub kaaluda lisaterade komplekti varuks soetamist, eriti jaanipäeva eelsel ajal kui tuleb sagedasti niita.

Rehvirõhk

Et säilitada murutraktrori optimaalne jõudlus ja pidavus, kontrolli regulaarselt oma niiduki rehvide rõhku ja seisukorda. Ka traktori tühjad rehvid võivad mõjutada niitmise ühtlust ja liigselt mootorit koormata.

Mootoririhmade kontroll

Kontrolli rihmasid regulaarselt kahjustuste, pragunemise ja kulumise suhtes, et ennetada nende purunemist. Kulunud rihmad võivad mõjutada niiduki võimsust ja tõhusust, eriti künklikul maastikul niitmisel. Vaheta kõik kulunud rihmad koheselt välja, et niitmise ajal tõrkeid vältida.

Muruniidukite lisatarvikud

Muuda oma niitmiskogemus mugavamaks, soetades sobivad muruniidukite lisatarvikud. Näiteks multšimise hõlbustamiseks on olemas väljaviskeava katted, määrdeaine pealekandmise lihtsustamiseks saab kasutada määrimissüstalt ja müügil on ka sobivad pumbad õli eemaldamiseks. Investeeri tarvikutesse, mis vastavad sinu vajadustele ja eelistustele, olgu see siis mugavuse, jõudluse või hoolduse eesmärgil. 

Survepesur muruniiduki hooldamisel

Kasulik abivahend võib olla ka survepesur. Survepesur võib olla mugav tööriist muruniiduki puhastamiseks ja hooldamiseks. Kasuta seda muru, mustuse ja prahi eemaldamiseks niiduki alt. Puhas niiduk töötab tõhusamalt ja hoiab ära rooste kogunemise, pikendades selle eluiga. Kasuta tundlike komponentide kahjustamise vältimiseks sobivaid rõhuseadeid ja tehnikat.

Oma aiaala korrashoidmiseks ja ilusa ühtlase muru säilitamiseks on vaja tahtejõudu ja muruniidukit, kuid lisaks sellele vajab muruniiduk ise ka regulaarset hooldust. Järgides eeltoodud nõuandeid ja investeerides õigetesse tarvikutesse, saad oma niiduki eluiga pikendada ja pikki aastaid sellega mööda oma aialappi vurada.

Muruniidukid ja muruniidukite lisatarvikud on lahedasti saadaval 1a.ee veebipoes!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.