Hea une saladus ja madratsi mõju tervisele

Suurem osa ettevõtteid pakub võimalust madratsit kodus mõnda aega proovida ja kui see ei sobi, siis madrats tagastada.Pexels.com

Paljud inimesed kannatavad tänapäeval unehäirete all. Mõnedel on raske uinuda, teised ärkavad öösel üles ja kolmandad ei tunne end hommikul puhanuna, kuigi on piisavalt hästi maganud. Neid muresid ei tohiks eirata, kuna need võivad pikemas perspektiivis kaasa tuua veelgi tõsisemaid terviseprobleeme.

Muidugi võib unemurede põhjuse väljaselgitamine olla keeruline. Võib-olla on teil halbu harjumusi, mis mõjutavad une kvaliteeti, või olete viimastel päevadel kannatanud suure stressi all. Kuid kas teadsite, et ka halvasti valitud või vananenud madratsid võivad põhjustada uneprobleeme?

Parim madrats on individuaalne

Sageli valime me tooted mitte ainult oma kogemuste ja teadmiste, vaid ka teiste arvamuste põhjal. Loomulikult on tagasiside väga oluline ja võib mõnel juhul tõesti aidata teil õiget otsust teha. Kuid kõrvalseisjate kommentaarid võivad olla ka eksitavad. Nii võib juhtuda siis, kui kaalute uue madratsi ostmist.

Sõprade soovitatud toode ei pruugi olla halb ega tähenda mingil juhul, et nad tegid vale valiku. Igaüks on lihtsalt erinev ja vajab oma vajadustele vastavat parimat magamisalust, seega tuleks iga soovitus hoolikalt läbi mõelda ja otsus langetada kuulates signaale, mida keha saadab.

Millele tähelepanu pöörata?

Erinevat tüüpi madratsid on erinevate omadustega ja mõeldud erinevate inimeste vajaduste rahuldamiseks. Seetõttu võib madratsi valimine tekitada segadust.

Siiski on mõned põhikriteeriumid, mida tuleks arvesse võtta ja kust otsingut alustada. See mitte ainult ei muuda otsimist madratsitüüpide hulgast lihtsamaks, vaid aitab ka saadaolevaid valikuid kitsendada.

Tasub proovida

Alusta millestki nii lihtsast nagu madratsi proovimine müügikohas. Tänapäeval võib peaaegu igast madratseid või voodeid müüvast kauplusest leida erinevat tüüpi madratsite näidiseid, mida saab katsetada. Kui olete erinevatel madratsitel vähemalt paar minutit lamanud, saate neid hinnata, võrrelda ja lõpuks otsustada, milline variant teile kõige rohkem meeldib.

Neile, kellele kaubanduskeskustes ringi kolada ei meeldi, annab enamik ettevõtteid võimaluse kodus madratsit proovida ja kui see ei sobi, siis see tagastada. Kuid sel juhul proovite ainult ühte madratsit, mistõttu on raskem otsustada, kas eelistate teist tüüpi madratsit.

Kas kõva või pehme?

Magamisaluse testimisel pidage meeles, et erinevates asendites lamades tuleks pöörata tähelepanu lülisamba asendile. Kui me magame, peab selgroog olema sirge ja õige kõvadusega madrats on seejuures abiks.

Kõvaduse tunne on väga individuaalne ja igaühe jaoks erinev. Mõne inimese jaoks võib sama madrats tunduda üsna kõva, teiste jaoks aga üsna pehme. Muidugi on meie harjumustel ja varasematel kogemustel siin palju tähtsust.

Kui olete varem maganud kõval madratsil, ei pruugi uus pehmem mööbel tunduda õige. Valides on kõige parem otsida optimaalset varianti. Kindlasti ei tohiks valida sellist magamisaset, mis tundub esmapilgul eriti pehme ja mugav. Liiga pehme või kõva madrats ei pruugi teie lülisambale piisavalt tuge anda, mistõttu on raske magada ja võib isegi hommikul valutada nimme- või kaelapiirkonnas.

Keha dikteerib valiku

Kui teil pole terviseprobleeme, võite kasutada üldisi valikukriteeriumeid. Kui aga tunnete valu lülisamba nimmepiirkonnas, saate seda leevendada, valides pehmema madratsi ja kaitstes sellega probleemset piirkonda.

Kui teid vaevab kaelavalu, on parem valida kõva madrats, mis toetab õlgu ja vähendab seeläbi lihaspingeid. Samuti on oluline kehakaal. Suurema kehaehitusega inimestele aitavad kõrgemad ja kõvemad madratsid mugavamalt magada. Optimaalne on 20 sentimeetrit või rohkem. Samal ajal peaksid 60–110 kg kaaluvad inimesed valima standardiks 17–18 sentimeetri kõrgused madratsid.

Magab kaheinimesevoodis

Igaüks on erinev, erinevate magamisharjumustega, nii et partneriga magades võib sageli olla keeruline leida kompromissi, mis mõlemale sobiks. Seetõttu on viimasel ajal muutunud väga populaarseks valida ühele kaheinimesevoodile kaks eraldi madratsit, mis vastavad kõige paremini iga inimese vajadustele.

Muidugi on ka teisi alternatiive, näiteks viskoelastsest polüuretaanist või lateksist madratsid. Need ei edasta teie kõrval magava inimese liigutusi ja võimaldavad teil magada terve öö.

Voodipesu on samuti oluline

Kuigi madrats on tavaliselt hea une peamine tegur, on veel üks sageli tähelepanuta jäetud, kuid mitte vähem oluline aspekt. Kvaliteetne voodipesu, mis on valitud vastavalt individuaalsetele vajadustele, aitab kaasa mitte ainult heale, vaid ka mugavale unele.

Voodipesu on valmistatud erinevatest materjalidest, millel on ka erinevad omadused. Mõned on hea õhu läbilaskvusega, teised imavad paremini niiskust või on neil allergiavastased omadused, seega ei tohiks voodipesu valikule pöörata vähem tähelepanu.

Kui olete altid higistama, siis valige villane voodipesu, kui teil on linaallergia, siis sobib sulepadi ja suletekk ning kui valite lastele voodipesu, on parim valik puuvillane. See ei ärrita, kaitseb nahka ja hoiab ära higistamise, andes teile värske tunde.

Seega tagab teie vajadustele õigesti valitud madrats mugava ja tervisliku une ning mõnus ja kvaliteetne voodipesu garanteerib mitte ainult tervisliku, vaid ka meeldiva une.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.