Rubriigi toob sinuni 

Kõik selle Hiina megalinna bussid on juba elektrilised, kohe ka taksod

Shenzhen on juhtiv elektritranspordilinn maalimas. Elektrilised on bussid ja peagi ka taksod, rollerid ja kergveokid. Foto: Geenius

Lõuna-Hiinas Shenzhenis, mis on paarikümne aastaga kasvanud rohkem kui 10 miljoni elanikuga megalinnaks, on esimene linn maailmas, millel on täiselektriline bussipark. Kohe kukub tähtaeg ka kõigi taksode elektriliseks muutmiseks.

Soe ja niiske subtroopiline linn oli veel 80ndatel kaluriküla, kuid nüüd on Hiina tuntuimate tehnoloogiafirmade kodu. Kiire linnastumine on toonud ka tüüpilised hädad nagu õhusaaste ja ummikud. Ent vähemalt 16 000 bussi, mis linna teenindavad, õhku enam ei saasta.

Busse toetab omavalitsus

Kõik 16 000 bussi Shenzhenis sõidavad ainult elektri jõul. Ühe bussi soetushind eurodes on ligi 231 000, poole sellest subsideerib omavalitsus. Lisaks makstakse üle 60 000-eurone toetus firmale siis, kui buss sõidab aastas üle 60 000 km, kirjutas Guardian.

Linnas on kokku ligi 40 000 laadimiskohta, Shenzheni bussiettevõttel endal on 180 laadimisjaamadega depood. Üks suuremaid depoosid Futianis saab laadida korraga 20 bussi. Enamik busse laeb öösel akusid 2 tundi ja sellest piisab kogu päevaseks tööks. Elektribussi sõiduraadius on 200 kilomeetrit.

Käes on taksode kord

1. jaanuarist tohivad Shenzhenis ka taksoteenust osutada ainult elektrisõidukid ja see tähendab puudutab ligi 22 000 autot. Muutusega toime tulemiseks luuakse linna 13 900 uut laadimiskohta, samuti antakse autodele piiratud tasuta parkimise õigus laadimiseks.

Ent ka see pole veel kõik: “Shenzhen Blue” plaani osaks on ka diisel-rollerite ja mootorrataste vahetamine elektriliste vastu ja järgmise aasta maikuust peavad kergveokid või kaubikud olema linnas elektrilised.