Rubriigi toob sinuni 

Hispaania rahvas on päri linnade autovabaks muutmisega

Hsipaania linnas näitab liiklusmärk, et edasi tohivad sõita vaid luba omavad sõidukid. Foto: Scanpix/AFP/Javier Soriano.

Hispaania valitsus astub samme, et autod lisaks Madridile ka teistes linnades praktiliselt keelata, vahendab Citylab. Paistab, et riigi kodanikud on samuti muutustega päri: uuringu kohaselt olid 63% inimestest nõus kesklinnadesse sõidukite ligipääsu piiramisega.

Möödunud reedel jõustusid Madridis uued karmid piirangud sõidukite heitenõuetele, mis peaksid hoidma praktiliselt kõiki sisepõlemismootoriga autosid eemal viie ruutkilomeetrisest alast kesklinnas. Ei ole välistatud ka muudatus, mille kohaselt ei tohiks kogu riigis aastast 2025 enam ükski heidetega sõiduk 50 000 või rohkemate elanikega linna keskel sõita.

Erinevalt paljude teiste maade elanikest paistavad hispaanlased olevat linnadesse autovabade tsoonide loomise poolt. Üheks põhjuseks võib olla asjaolu, et Hispaania linnad ei ole lihtsalt tihedalt asustatud, vaid ülimalt tihedalt. Euroopast suudab Barcelona, Madridi ja Valencia linnade rahvastikutihedusega konkureerida vaid Pariis. Madridi kesklinnas on ühe ruutkilomeetrine autovaba tsoon koduks pea 45 000 inimesele.

Samuti on Hispaania äärelinnad tihtipeale tihedama asustusega kui mitmed USA linnad. Madridis hiljuti kehtestatud heitevaba tsoon (ultra-low emission zone) keelab ligipääsu kõikidele bensiinimootoriga autodele, mis toodetud enne aastat 2000 ning kõikidele enne 2006. aastat toodetud diiselautodele. Alates 2020. aastast laieneb keeld kõikidele enne 2006. aastat ehitatud bensiini- ja enne 2014. aastat ehitatud diiselautodele.

Need muudatused peaksid tsooni NO2 näitajaid kuni 40% võrra langetama ning aitama kaasa linna halva õhu puhastamisele. Kõik alas elavad inimesed saavad aastas kutsuda külla kuni 20 külalist, kelle sõiduk ei pea nõuetele vastama.

Samuti ei pea nõuetele vastama piiratud liikuvusega inimeste sõidukid. Hoolimata Skandinaavia maade roheliste liikumiste eestvedamisest paistavad just hispaanlased autode ligipääsu piiramisega päri olevat.

Siiski on Madridi autokeeld alles üks väike samm nii Hispaania kui ka Euroopa maade mastaabis, kuid annab märku tulevikus ees ootavatest muudatustest.