VR-labor, isejuhtivate autode labor ning paljud muud: TTÜ avab üheks päevaks kõigile huvilistele uksed

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
TTÜ laboris on valminud 3D-prinditud mesilane. Plastiku asemel on mesilane valminud metallist. Foto: Ronald Liive

TTÜs on palju kaasaegseid ning kõrgtehnoloogilisi laboreid, mis on üldiselt avatud ainult õppe- ja teadustööks, kuid 100. aastapäeva puhul on kõigil huvilistel võimalus laboreid külastada ning teadlastelt nii kasutus- kui koostöövõimaluste kohta täpsemat infot uurida.

14. septembril toimuval linnakupeol saab laboritega tutvuda kell 14-18.

Päeva jooksul saab tutvuda järgmise laboritega:

Iseauto (isejuhtivate sõidukite ja autonoomsete süsteemide labor) – ruum U05-108, sissepääs õuest.

Paindtootmissüsteemide ja robootika demokeskus – ruum U05B-208

Protolab – ruum U05B-103

Protolaboris on Eestis ainulaadne 3D metalliprinter, millega saab printida erinevatest metallidest, näiteks roostevabast terasest, titaanist või alumiiniumist suhteliselt suuri mudeleid ja detaile. Seadmega on võimalik valmistada keerukamaid tooteid, kui tavatehnoloogiaga. Laboris saab näha erinevaid 3D printereid ning tooteid, mida nendega tehtud on. Saab esitada küsimusi ja arutleda tootmistehnoloogia arengusuundade üle.

Kõrgepinge labor – ruum NRG-104

Laboris tehakse kõrgepingekatseid, mille abil tutvustatakse kõrgepinge labori kahte peamist katseseadet ja demonstreeritakse nähtavaid elektrilahendusi ehk “miniäikest”. Näitame kuidas välk elektrimasti lööb ning mis juhtub kui pinge elektriliinil liiga kõrgeks tõuseb. Tuletame meelde ka elektriohutuse põhitõdesid.

Virtuaalreaalsuse labor – ruum MEK-035

Virtuaalne ja täiendatud reaalsus on üks kiiremini arenevaid ja suuremaid väljakutseid pakkuvaid infotehnoloogia valdkondi. Mektorys asuv TTÜ Arvutisüsteemide instituudi Virtuaalreaalsuse labor loob suurepäraseid võimalusi inimese ja tehismaailma koostööks. Potentsiaalseid rakendusvaldkondi võib lugeda kümneid, kui mitte sadu. Juba praegu saab TTÜ IT teaduskonna teadlaste ja tudengite loodud virtuaalreaalsuse rakenduste abil uksest väljumata jalutada ühes Tallinna elamurajoonis, tunda ennast valitud isikuna, külastades väikest planeeti rännates kosmoses ühelt planeedist teisele. Saab teha ringkäigu virtuaalses Mektory majas – näha kas ja kuidas virtuaalne maailm reaalsest erineb.

Elektrimasinate teaduslabor – ruum NRG-001

TTÜ elektrimasinate grupp tegeleb elektrimasinate (mootorid, generaatorid, trafod) arvutuste, modelleerimise, juhtimise, katsetuste ja arendusega. Elektrimasinate teaduslaboris näitame meie poolt disainitud ja projekteeritud elektrimasinad, sh ka 3D prinditud elektrimasinad (tegemist on suhteliselt uue tehnoloogiaga, mis võimaldab toota ilma tööriistadeta seadme komponente või terveid seadmeid otse CAD failist). Tutvustame meie jooksvaid projekte, mille eesmärk on välja töötada elektrimootorajamite uus projekteerimismetodoloogia, mis võtab arvesse elektrimasinate ja -ajamite kogu elutsükli (tootmine, kasutamine, utiliseerimine) kõiki kulutusi. Elektrimasinate laboris viiakse läbi erinevaid elektrimasinate alaseid katsetusi kuni 50 kW masinatega.

TTÜ100 satelliit (Mektory kosmosekeskus) – ruum MEK-203

Kosmosekeskuse põhiülesandeks on üleülikooliliste kosmosetegemiste koondamine ja praktiliste kursuste ning õpitubade korraldamine. Kosmosekeskuses saab näha ka järgmisel aastal kosmosesse suunduva TTÜ100 satelliidi maketti.

Toidulabor – ruum SCI I korrus

TTÜ on vanim toidutehnoloogia alast kõrgharidust andev õppeasutus Eestis. Tule külla ka meie teaduslaboritesse SCI-150 jt.Tutvu tekstuurprofiilanalüsaatoriga toidu tekstuuri määramiseks, võrdle öko ja tavalise rosina mikrofloorat, õpi toidus leiduvaid lõhnamolekule ning mikroskopeeri tärklise, mee või suhkru kristalli.

Triboloogia ja Materjali Katsetuste Teaduslaboratoorium – ruum U06-206-209), sissepääs ruumist U06-209

TTÜ mehaanika ja tööstustehnika instituudi triboloogia labor on ainus koht Eestis, kus materjale saab katsetada enamikes tegelikes tööoludes esinevates triboloogilistes tingimustes. Masinaosade kulumist (materjali kadu või kujumuutus) ei saa välistada, kui koormatud osad liikuvad üksteise suhtes. Seega on kõik seadmed või nende osad kahjustatud kulumise või korrosiooni tõttu. Tingimused, millistes võib testida, hõlmavad liuge- (koos või ilma määrimiseta toa- või kõrgtemperatuuridel), abrasiiv- (erinevad koormused, kiirused, abrasiiv, jne), erosioonkulumist (kuiv või märg, erinev abrasiivi kontsentratsioon, toa- või kõrgtemperatuurid, jne.), kraapekatseid ning kombineeritud protsesse (näiteks tribokorrosioon või löökabrasiivkulumine).

Raamatukogu

Raamatukogu saab iga huviline külastada päeva jooksul iseseisvalt, lisaks pakutakse giidiga ekskursioone. Giid alustab kell 14.00, 15.00, 16.00 ja 17.00 raamatukogu infolaua juurest. 14.09 on raamatukogu avatud 8.30-18.00.

Biorobootika keskus – ruum ICT111

Biorobootika keskuses saab igal täistunnil algaval giidiga labori ringkäigul näha meie vahvamaid leiutisi nagu allveekilpkonn U-CAT ja robotkala ning ülevaate biorobootikute tegemistest ja plaanidest tulevikus. Võimalik on näha ja vestelda ka päris teaduritega ning hea õnne korral isegi päris professoriga. Viimane ringkäik algab kell 17.00.

Elektroonika õppe laborid – ruum U02-205

Sidetehnoloogiate õppelabor – ruum U02-209

Sidetehnoloogiate õppelaboris saab vaadata:

  • analoogtelefonisse inimese hääle poolt tekitatud elektriliste signaalide ajalist kuju ja spektrit;
  • telefoniliinis bitt biti järel andmete edastamist ning sellise edastusega seotud elektrilisi signaale ja spektreid;
  • andmeedastust arvutite vahel ilma juhtmeid kasutamata ja ülevaadet ruumis levivatest Wi-Fi võrkudest.
Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.