Tuumareaktoreid tootev ettevõte katsetab TTÜs väljatöötatud veefiltrit

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) esitles hiljuti hiljuti maailmas ainulaadset veefiltrit, mis suudab saastunud veest eraldada raskemetalle ning radioaktiivseid aineid.

Uudne lahendus töötati välja nanotehnoloogia ja materjaliteaduse uurimisgrupi poolt TTÜ Tartu Kolledžist. Gruppi kuulus kokku viis inimest ning arendus kestis aastaid.

Professor Erwan Rauwel teeb filtri ainulaadseks nanotehnoloogial põhinev materjali, mida selles kasutatakse. “Esimest korda tekkis meil idee 2012. aastal, läbi aastate on selle kallal töötanud viis inimest. Esimesed testid viidi läbi kolm aastat tagasi,” sõnas Rauwel.

Uuenduse aluseks on aktiivse nanomaterjaliga kaetud liivaterad. Tehnoloogia võimaldab tõhusalt puhastada näiteks kaevandustest ja tehastest pärit tugevalt saastunud vett, kuid seda saab edukalt kasutada ka põhjavee puhastamiseks, kuna selliste mineraalainete nagu magneesiumi, kaaliumi või kaltsiumi sisaldust filtreerimine ei muuda.

Hetkel on käsi veefiltri katsetused, mida viiakse läbi mitmel pool maailmas. Peamisteks partneriteks on India ettevõte Janajal, Hiina ettevõte Leautus ning veel üks kolmas, mille nime ei saa Rauwel veel avalikustada.

“Tegu on ettevõttega, mis toodab tuumareaktoreid. Nende soov on meie seadet testida, et näha kui hästi see radioaktiivsed jäätmed filtreerib,” täpsustas Rauwel.

Kuigi esialgsed koostööpartnerid on hetkel leitud oldakse uute võimalike partnerite osas avatud. Tehnoloogia turustamiseks on selle autorid loonud idufirma PRO-1 NANOSolutions, mis on koos TTÜ-ga ka leiutise omanik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.