Tuumajäätmetest valmistatud teemantpatarei kestab tuhandeid aastaid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Briti teadlased Bristoli ülikoolist leiutasid uudse tehnoloogia, mille abil on võimalik luua teemantpatareisid, mille eluiga on mitmeid tuhandeid aastaid. Uudne lähenemine kasutab ära tuumajäätmeid.

Nutimaailma pea et suurimaks probleemiks on energia talletamine ja selle kasutamine seadmete tööks. Võib vist üsna kindlalt öelda, et enamikul nutitelefonide omanikel on selle pikemaks kasutamiseks olemas vähemalt üks akupank.

Akupank on üks kõige lihtsamaid tooteid, mille puhul tavakasutaja tajub ära aku mahutavuse, mille järgi tuletab ta selle kestvuse. Kui soovida ajaga kaasas käia, siis selgub, et enamik praeguseid akupankasid ei ole keskkonnasõbralikud.

Siin võib appi tulla Briti teadlaste leiutatud tehnoloogia, mis teeb tuumajäätmetest teemantpatareid, mis kestavad tuhandeid aastaid.

Ohtlike tuumajäätmete keskkonnasõbralik kasutamine

Teemantpatareide tootmiseks on vaja kasutada tuumajäätmeid, mida antud kontekstis võttes on maailmas õnneks üsna palju.

Konkreetsemalt on selleks vaja kasutada tuumajaamade aeglustite grafiiti, mis praegu jääb tuumajaamade tööst lihtsalt üle.

Nende ülimalt radioaktiivsete jääkainete poolestusaeg ehk aeg, mille jooksul nende kiirgus väheneb poole võrra, võib ulatuda kümnete tuhandete aastateni. Jääkainete turvalise varustamise asemel saab Briti teadlaste tehnoloogia abil neist teemantid teha, millesse talletatud energiat on võimalik ära kasutada.

Energiaallikas, mis kestab pea 5700 aastat

Teemant-patarei kasuks räägib see, et sel puuduvad jääkgaasid, see ei vaja hooldust, sel ei ole liikuvaid osi ning see kestab tuhandeid aastaid.

Teadlaste leiutatud viisil valmistatud teemantpatareid on küll veidi radioaktiivsed, kuid neist on veelgi radioaktviisemad meie kõigi söögilaual olevad banaanid.

Ajapikku hakkab ka teemant energiat kaotama, kuid see juhtub alles 5700 aasta pärast. 11 000 aastat pärast teemanti loomist oleks sellel alles veel 25% esialgsest energiast.

Kuigi teemantpatarei tundub olevat ideaalne energiaallikas, siis selle miinuseks on nõrk elektrivool, millest piisab küll paljude seadmete toitmiseks, kuid mitte suuremate seadmete jaoks.

Teadlased on näinud ette, et teemante annaks ära kasutada neis kohtades, kus on vaja pidevat, usaldusväärset ja pikaealist energiaallikat. Näiteks südamestimulaatorid, kosmosesõidukite seadmed, satelliidid ja droonid.

Teemant-patarei kohta saab täpsemalt lugeda Bristoli ülikooli veebilehelt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.