Tulevikus laevadel enam meeskondi ei ole, need on modulaarsed ja isejuhtivad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Kuvatõmmis/YouTube

Kaubalaevadeta maailma on tänapäeval raske ette kujutada. Igal hetkel kätte saadavad eksootilised puuviljad ja maailma eri paigus ehitatud elektroonika moodustavad meie elus suure osa just tänu neile.

Kuna tarbimine maailmas on kasvamas, suurenevad pidevalt ka laevadega veetavate kaupade mahud. See kõik avaldab olulist survet ka keskkonnale ja ettevõtted, kes kujundavad laevanduse tulevikku võtavad seda arvesse.

Tõhusus ja modulaarsus

Logistika- ja transporditehnoloogia arenguga tuttav inimene tunneb ära enamik trende ka laevanduses. Võtmesõnadeks on autonoomne juhtimine, sensoritega ümberkaudse jälgimine, tõhusamalt arvutatud trajektoorid ja modulaarsus.

Peamiselt mootorite tootmisega tuntud Ühendkuningriikide ettevõte Rolls-Royce on üks eestvedajaid ka laevanduses. Nende nägemus lähitulevikust on kontseptsioon nimega Electric Blue. Suure osa laeva modulaarsest disainist moodustavad korra juba laevanduse peapeale pööranud konteinerid. Näiteks on nendesse paigutatud meeskonnaruumid, kütus ja akud. See tähendab, et transpordi firma saab laeva väga lihtsal oma vajadustele vastavalt kohandada.

Ka aitab laeva tõhusamaks muuta terve hulk sensoreid ja ümbritsevaid andmeid analüüsivad algoritmid. Need mängivad laeva juhtimises nii suurt rolli, et kapteni sild on viidud peatekki alla ja kapten istub virtuaalsel sillal jälgides ümbrust ja vajalikku informatsiooni ekraanidelt.

https://www.youtube.com/watch?v=ZuX5qFdiiI0

Täielik autonoomia

Rolls-Royce ei peatu aga virtuaalse kaptenisillaga laeval. Eesmärk on kapten koos kogu meeskonnaga laeva väljudes mandrile jätta. Arvestades autonoomse transpordi arengut, on see täiesti loomulik samm ja aitab laevadisaini totaalselt ümber mõelda.

Inimeste kaotamine kaubalaevadelt aitab neid oluliselt efektiivsemaks muuta. Esitaks saab meeskonnale mõeldud ruumide asemel rohkem kaupa kaasa võtta. Teiseks ei pea nende eluks ja mugavuseks vajalikke seadmeid pidevalt töös hoidma, hoides kokku energiat. See muudab ka näiteks tulekahjudele reageerimise lihtsamaks – põlenguga ruumist saab vajadusel hapniku lihtsalt eemaldada.

https://www.youtube.com/watch?v=vg0A9Ve7SxE

Rolls-Royce arendab oma tuleviku laevu koos Soome teadlastega mitmest ülikoolist. Esimesed katsetused saavad suure tõenäosusega toimuma just meie kodusel Läänemerel.

Sõbralikum mereelule

Pidevalt kasvav liiklus maailmamerel on kaasa toonud mitmeid probleeme. Kõige enim tähelepanu saavad suured õli lekked kuid järjest rohkem kõneainet pakub veel teine levinud probleem – müra saaste.

Laeva mootorite pidev müra on muutunud oluliseks probleemiks suurtele mereimetajatele nagu vaaladele ja delfiinidele. Laeva lähedal võib heli tugevus olla sarnane suurele kontserdile ja kuigi vaalad enamasti nii lähedal ei uju, kuulub nende igapäevaellu muruniiduki või tolmuimeja töötamisega võrreldav mürafoon.

Õnneks on sellele probleemile juba lahendus olemas – sõjalaevad on ehitatud olema hoopis vaiksemad ja ei häiri mereelu olulisel määral. Meie teadmiste arenedes ja seadusandluse karminedes on tõenäoline, et sõjalaevadel kasutuses olevad tehnoloogiad muudavad ka transpordi ja kruiisi laevad oluliselt vaiksemaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.