Tulevikus kasvatatakse taimi ujuvates farmides

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Arhitektibüroo nägemus ujuvast farmist Foto: Kuvatõmmis/SMART FLOATING FARMS

Maailma rahvastik suureneb kiiremas tempos kui kunagi varem. Lisaks suurenevale rahvastikule tähendab see ka linnade kasvamist. Teadlaste hinnangul tõuseb aastaks 2050 linnades elavate inimeste osakaal 2,5 miljardi võrra. Kuid kõik need inimesed vajavad värsket ja tervislikku toitu, mis oleks kasvanud neile võimalikult lähedal. Just selle mõttega on mitmed ettevõtted, teadlaste töörühmad ning organisatsioonid hakanud töötama ujuvate farmide idee kallal.

Söök, mis ripub õhus ja ujub vees

Sisuliselt põhineb kogu idee selles, et kui inimesed vajavad elamiseks rohkem pinda, siis nende läheduses olevad veekogud ning isegi suured laohooned annaks nutikat ära kasutada. Ujuvate farmide jaoks on kaks põhilist lähenemist. Esimene variant on see, mis lihtsalt ujub vees. Ujuvates farmides saab kasvatada erinevaid taimi. Peamiselt kasvavad neis farmides taimed ilma mullata ehk neile antakse toitainerikast lahust.

Teine, ja ehk veidi keerukam, lahendus kasutab ära kasutatuna seisvaid hooneid, kus annab taimi erinevatel tasapindadel kasvatada. Nende kasvatamisele lähenetakse analoogselt eelmise meetodiga. Küll on aga erinevuseks taimedele vajalik valgus, mis kinnistes hoonetes taasluuakse LED valgustite abil. Põhimõtteliselt sarnaneb sellisel viisil taimede kasvatamine Eesti ettevõtte Click & Grow nutipotiga.

Homset päeva ei pea ootamagi

Ujuvad farmid ei ole tegelikult väga kauge tulevik. Neid võib juba täna leida erinevatest suurlinnadest ning tehnoloogiliselt arenenud paikadest. Näiteks asub üks Aizu-Wakamatsu nimelises linnas Jaapanis. Selle farm on ehitatud Fujitsu ja antud farmi teeb veelgi huvitavamaks fakt, et see ehitatud tehasesse, mis jäi kasutult seisma.

Tehase ühes osas toodetakse arvutite ning muude seadmete jaoks vajalikke mikrokiipe ning teises kasvatatakse taimi. Kui tavalisel põllul kasvaksid salatilehed ligikaudu 70-90 päeva, siis Fujitsu suudab oma farmis sama küpse taime kasvatada vaid 35 päevaga.

Ujuvate farmide üheks suurimaks eeliseks on see, et nad aitaksid inimeste ökoloogilist jalajälge märgatavalt vähendada. Kujutage vaid ette, kui palju saastatakse praegu loodust kas või ühe eksootilise puuvilja transportimiseks Eestisse. Idee järgi saaks aga neis farmides kasvatada ka selliseid saadusi, mis muidu sellisel laiuskraadil ei kasvaks.

Veel üks tõestus sellest, et ujuvate farmide puhul ei pea homset päeva ootamagi on juba mainitud eestlaste ettevõte Click & Grow. Ettevõtte tootevalikus on juba täna olemas siseruumidesse mõeldud vertikaalne väikene farm, kus annab korraga kasvatada väga mitut taime. Kuid nad pole ainsad eestlased, kes on antud valdkonnad tegevad. Natufia on teine nimi, mis maksab ujuvate ja hõljuvate farmide huvilistel meelde jätta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.