TTÜ saavutus: virtuaal- ja täiendatud reaalsuse labor

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tallinna Tehnikaülikool (TTÜ) tähistab tänavu septembris 100 aasta möödumist ülikooli asutamisest. TTÜ100 tähistamiseks tutvustab Geenius leiutisi, avastusi ning muud põnevat, millega on läbi aastate TTÜ seotud olnud.

Kaks aastat tagasi avati TTÜs virtuaal- ja täiendatud reaalsuse (VR ja AR) labor, mis keskendub komplektsete protsesside ja süsteemide, matemaatilise modelleerimise ja visualiseerimise ühendamisele.

TTÜ teeb koostööd superarvutite keskusega

TTÜ teaduri Aleksei Tepljakovi sõnul on VR ja AR labor ainulaadne, kuna see seob labori põhitöötajate oskuseid ja teadmisi, mille hulka kuuluvad keerukate protsesside matemaatilised modelleerimised, automaatjuhtimissüsteemide disaini ja tehnisintellekti.

“See võimaldab lahendada VRi ja ARi puudutavaid probleeme võttes arvesse ka hariduslikku aspekti. Labor on osa rahvusvahelisest programmist VRFist, mis ühendab endast 4850 akadeemikut ja VR/AR arendajat,” ütles Tepljakov.

TTÜ-l on tihedad sidemed Münchenis asuva Leibnizi superarvutite keskusega (LRZ). TTÜ ja LRZi teadlased uurivad koos võimalusi, kuidas tõhusalt uurida väga keerukaid andmeid, et vastata mõnele olulisele teaduslikule küsimusele.

“Näiteks, kuidas ennustada Maa tektooniliste plaatide liikumise dünaamikat. Need teadmised on suure tähtsusega, et mõista maavärinate, vulkaanipursete ja seismiliste lainete tekkimise põhjuseid.”

Robotexil saavutati suur edu

Laboritegevuse võtmeisikuteks on Aleksei Tepljakov (labori juht), Eduard Petlenkov (administraator), Kristina Vassiljeva (kaasasutaja) ja Ahmet Köse (doktorant).

Labori loomine sai alguse 2014. aastal, mil TTÜ soetas mitmeid Oculus Rift DK2 virtuaalreaalsuse prille, mis paigutati Alpha Control laborisse. Mitmed virtuaalreaalsusest huvitatud tudengid liitusid loodud laboriga.

2015. aasta detsembris toimus kiire edasiminek, kui Alpha Control labor esitles Robotexil paari arendatud demolahendust.

“Martin Luige ja Andrei Maalbergi poolt loodud mängude osas oli Robotexi külastajatel suur huvi. Luige loodud Space Adventure demo proovimiseks lookles pikk järjekord. Maalberg lõi video-VR-iks lahenduse, mis jälgis pea liikumist.”

Robotexil saavutatud edust tulenevalt lõi Alpha Controli loonud tuumik aluse eraldiseisvale VR laborile innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses Mektory. Re:creation labor loodi 2016. aastal tänu hariduse infotehnoloogia sihtasutuse toele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.