TTÜ ja Skeletoni patent võimaldab toota painduvaid elektroonikaseadmeid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
TTÜ polümeermaterjalide instituudi professor Andres Krumme. Foto: Ronald Liive

Tallinna Tehnikaülikool (TTÜ) on juba paar aastat töötanud elektroketruse ehk nanokiudude tootmise kallal. Kuigi nanokiude kasutatakse meditsiinis, põllumajanduses ja veel mujalgi, keskendub TTÜ peamiselt energiasalvestusele.

Nanokiuliste energiasalvestusseadmete osas on mindud superkondensaatorite teed ning seda koostöös Eesti ettevõttega Skeleton Technologies. TTÜ polümeermaterjalide instituudi professori Andres Krumme sõnul on nad koos Skeletoniga esitanud patenditaotluse painduvate superkondensaatorite jaoks, mille abil saaks toota painduvad elektroonikaseadmeid.

“Miks me elektroketrusega tegeleme? Nanokiulise materjali üks kiu on alla 500 nanomeetri. Kui kiudude läbimõõt on alla 150 nanomeetri, siis kasvab selle tugevus ja sitkus märgatavalt,” seletas Krumme.

Professor tõi näiteks, et kui ühes superkondensaatoris olev nanokiu lahti harutada, siis saab selle laiali laotada neljale jalgpalliväljakule.

“Elektroketrus avastati 100 aastat tagasi, kuid teadlased on hakanud sellele tähelepanu pöörama alles viimase kümne aasta jooksul.”

Kuigi Skeleton teatas hiljuti kogu tootmise Saksamaale kolimisest, ei ole Krumme sõnul vaja karta, et ülikooli ja ettevõtte vaheline koostöö peatuks. Elektroketruse ainsaks miinuseks on tootmise kiirus, mis ei anna veel tööstuslikke mõõtmeid välja. Sellest tulenevalt sobivad nanokiud hetkel selleks, et nendega toota midagi väikest ja kallist.

“Nanokiud toodetakse kõrgepingeväljas, see tehnoloogia seab teatavad piirid ehk seda ei saa suurtes kogustes ja väga kiirelt toota. Tootlikus on kasvanud mõnest grammist mõne kilogrammini tunnis. Selleni, et sellega toodetakse tunnis mitmeid tonne ei ole veel jõutud.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.