Tark autotekk: laev tunneb ära sisenevad autod ja oskab need parimal moel laiali “paigutada”

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Tallink Star saab esimesena Targa Autoteki lahenduse. Foto: Tairo Lutter

Tallink veab Tallinna ja Helsingi vahel kuni 100 000 sõiduautot kuus ja nende laeva sõit võiks uue projekti abil muutuda hoopis innovaatilisemaks. Laevafirma sõlmis Tallinna tehnikaülikooliga koostöölepingu, millega töötatakse kahe aasta jooksul välja “Targa Autoteki” lahendus.

“See kiirendab logistikat alates rambist kuni reisijate tsooni välja,” rääkis Tallink Grupi juhatuse liige Lembit Kitter. “Laev juba teab, millised autod pardale tulevad. Sensortehnoloogia abil suunatakse sõidukid kõige optimaalsema kohani. Laiemalt aitab see luua digitaalsed laadimisplaanid, mis aitab tagada laeva püstivust ning leida optimaalne kütusekulu vastavalt sellele, kuidas raskus laeva on jaotatud,” kirjeldas Kitter eesmärki, mida asutakse täitma.

Tark Autotekk aitaks laeva lastiruumi efektiivsemalt kasutada, samas oleks vaja vähem tööjõudu laeva laadimiseks ja lossimiseks ning lüheneks ooteaeg laevale ja laevast välja sõiduks.

Kiireimad laevad esimesena

“Esimesena läheme projekti oma shuttle-tüüpi laevadega, mis on Megastar ja Star,” ütles Kitter.

Koostööks kirjutasid Kitter ja Tallinna tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo alla kaheaastasele kokkuleppele, mille maht on 100 000 eurot. “Targa Autoteki” lahendused peaks ühilduma juba täna kasutusel olevate “Targa Sadama” rakendustega ning hõlmaksid innovaatilisi lahendusi laevade autoteki tõhusamaks opereerimiseks ja kasutamiseks.

Kitteri sõnul on projekt jagatud nelja etappi. “Esimene etapp on täpne ülesandepüstitus. Siis saab selgeks, milline lahendus välja töötatakse,” lisas ta. Edu korral on süsteem 2021. aastal töövalmis.

“Läänemere ümbruse sadamad on tänaseks juba edukalt loonud või on täna loomas “Targa Sadama” lahendusi sõidukite check-ini, liiklusvoogude suunamise ja muu osas, mis on võimaldanud sadama territooriumil automatiseerida ja tõhustada sõidukitega seotud protsesse. Üheks teerajajaks on siin kindlasti Tallinna Sadam. Meie laevad on Läänemerd ümbritsevate sadamate head partnerid ja kliendid, seega on asjade loomulik käik, et targale sadamale tuleb kõrvale luua ka targad laevad,” kommenteeris uuenduste ja arendustöö vajalikkust Tallink Grupi juhatuse esimees Paavo Nõgene.

“Tallinna tehnikaülikoolil on hea meel aidata Tallink Grupil välja arendada nutikaid lahendusi, mis aitavad lühendada laevale pääsemise ooteaegasid ja muudavad igapäevase ning rutiinse töö automatiseeritumaks. Tark autotekk ühelt poolt laiendab Targa Sadama lahendusi ja teisalt on hea näide, mil moel on võimalik TalTechi ja ettevõtete teaduskoostöö tulemusi rakendada reaalsete näidete varal,” sõnas tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo.

Kaheaastase koostöökokkuleppe allkirjastasid kolmapäeval Tallinki laeva Silja Europa pardal Tallink Grupi juhatuse liige Lembit Kitter ning TalTech’i rektor Jaak Aaviksoo. Foto: Raul Mee
Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.