Targad toidupakendid ja külmkapid oskavad oma sisu hinnata

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Bump mark on tark etikett, mis näitab karbis oleva toidu värskust. Foto: Bump mark

Eesti Toidupank korraldas hiljuti kampaania “Tarbi toitu targalt”, mille käigus räägiti küllaltki hirmuäratavatest numbritest – ühe aasta jooksul visatakse Eesti kodudes ära ligikaudu 63 miljoni euro väärtuses toitu.

Peamised põhjused selleks on toidu halvasti planeerimine, vale säilitamine ja spontaansed ostud. Need tulenevad enamasti harjumustest, mida on raske muuta ja kuna tehnoloogia peaks meie elu lihtsamaks tegema, uurimegi, kuidas nutilahendused aitavad meil tulevikus toidu raiskamist vähendada.

Tark märgistamine

Toiduainetele on reeglina peale märgitud kuupäev, mis ajaks see ära tuleb tarbida või milleni see parimad omadused säilitab. See kuupäev on tihti aga väga üldine ja tarbijal on keeruline selle järgi hinnata, kas toit on tegelikult ohutu süüa.

Tarbijale täpsema info andmiseks arendatakse välja bioreaktiivseid märke, mis muutuvad koos toidu omadustega. Näiteks leiutas Bruneli Ülikooli tudeng Solveiga Pakštaitė Bump marki ehk kühmudega märgi. Bump mark sisaldab želatiini, mis reageerib toitu mõjutavatele keskkonnatingimustele nagu valgus ja temperatuur. Kui želatiin alguses märgi sisse pannakse on see ühtlane. Ajapikku lagunedes kaotab see aga oma struktuuri ja muutub kühmlikuks. See annab tarbijale teada, et suure tõenäosusega on kannatada saanud ka toit.

Kuna osad toidud hakkavad riknema alles pärast avamist, arendab Šoti firma Insignia Technologies sellist märgist, mis hakkab tööle alles pärast pakendi avamist. Kui pakend on avatud, hakkab see ajapikku värvi muutma andes tarbijale teada, kas toit on värske, tuleb varsti ära süüa või on juba halvaks läinud.

Toidu sensorid

Mõned toiduained, näiteks liha, vajavad aga kõrgtehnoloogilisemaid lahendusi, mis suudavad nende värskust täpselt mõõta. Üks selline seade on näiteks FOODsniffer.

FOODsniffer on nutitelefonist veidi suurem seade, mis analüüsib lihast erituvaid gaase ning hindab selle järgi selle värskust ja ohutust. Nii ei ole vaja loota toidupakendil olevale märgistusele või kõhutundele. Vaid mõne sekundiga ilmub liha värskuse kohta käiv info telefonis olevasse rakendusse. Rahvusvaheline grupp ülikoole ja ettevõtteid on loonud väga odava plastist skeemi, mida saab kasutada väikeste sensorite valmistamiseks, mis paigaldatakse otse toidu paki külge. Need suudavad analüüsida pakendis olevat keskkonda ja seda infot nutitelefonile või miks mitte ka näiteks külmkapile edastada.

Külmkapp, mis teab toidust rohkem kui sina

Kuna enamik riknevast toidust läheb koju jõudes kiirelt külmkappi, on see ka ilmselge koht, kus toidu tarbimist targemaks muuta. Mitmed tootjad, nende hulgas Samsung, arendavad juba praegu järgmise põlvkonna külmkappe, mis aitavad toidu tarbimist planeerida ja suudavad muuhulgas jälgida ka toidu värskust.

Külmkappidesse on võimalik lisada kaameraid ja erinevaid sensoreid, mis tuletavad sulle meelde, kui mingi asi on su külmkapis liiga kaua paigal püsinud. Lisaks aitab kaamera jälgida, mis on kapis sees ilma ust avamata ja sealset keskkonda liigselt häirimata.

Kui toiduainete pakenditele jõuavad külge elektroonilised märgid, suudab külmkapp neid veel täpsemini jälgida ja nii on tõenäosus väiksem, et midagi kuhugi külmkapi sügavustesse ära ununeb.

Toidu planeerimine on keeruline, kuna toit on meie elus ääretult oluline. Söömist mõjutavad meie rahakott, harjumused, emotsioonid ja palju muud. Need teevad heade tarbimisharjumuste järgimise keerukaks ja nii lähebki palju toidust raisku. Kui tehnoloogia suudab meid tulevikus toidu värskuse ja kasutamise suhtes targemaks teha, on see kindlasti suur samm tõhusama tarbimise poole.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.