Robotkokad asuvad peagi inimeste liigutusi jäljendades toitu valmistama

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Paljud mäletavad ilmselt teletupsude lastesaatest tuntud röstrit, mis saia valmides selle uhke kaarega taldrikule virutas. Mõne aasta pärast võib see juba reaalsus olla.

“Alexa, pasta carbonara kahele!” Seda lauset mõne aasta pärast hõigata võib tehnikateadliku toiduhuvilise kodus olla igapäevane. Kusjuures eriline on siinkohal see, et digitaalne assistent ei kontakteeru mitte lähima Itaalia restoraniga, kust nimetet road robotkulleriga kohale tuuakse, vaid kamandab köögis resideeruvat robotkokka, kes hõrgu makaroni, olgu, pastaroa valmis meisterdab, samal ajal, kui inimesed näljaselt tahvelarvutist toidu valmimist jälgivad.

Hea küll, nõnda dramaatiline ja düstoopiline tuleviku toiduvalmistamine ehk välja nägema ei hakka – robotköök võib olla restoranis abiks inimestest šeffidele toidu valmistamisel, abistada inimesi, kel toidu valmistamisega raskusi või miks mitte elutseda kontori kööginurgas, kust endale järjekordse piruka haaramise asemel värske fetasalat tellida.

Toitude iTunes, ehk tuhanded toidud vaid ühe kliki kaugusel

Just toitude iTunesiks plaanib Moley Robotics enda köögirobotit kutsuda. See on robot, mis on võimeline käsu peale valmistama roa algusest lõpuni. Selleks vajab ta aga eelnevalt inimkokka, kes toidu valmis teeks. Segane? Tegelikult mitte. Inimesest kokk valmistab toitu nagu tavaliselt. Kõik tema liigutused salvestatakse 3D mudeliks ning tõlgitakse seejärel robotile arusaadavasse koodi, mille järel robot liigutusi taaskorrates toitu valmistab.

Moley sõnul võib nii salvestada tuntud kokkade valmistatavaid roogi ja neid oma koduses köögis taasesitada, luues niiviisi andmebaasi tuhandetest toitudest, mis ongi veidi sarnane iTunesile, lihtsalt muusika taasesitamise asemel taasesitab robot toite.

Robotil on oma ahi, robotkäed ja puuteekraan, kust kogu kupatust juhtida. Selleks, et toidu valmistamine oleks turvaline, on robotil klaasuksed, mis seadme töötamise ajal suletud on.

Robot jõuab turule eelduslikult 2018 aastal, kuid kogu lõbu läheb ostjale maksma umbes 63 000 eurot.

Iseliikuvad potid ja pannid

Kui Moley püüab imiteerida inimest ning inimkokka, siis punt tudengeid valmistas robotköögi Spyce. Köök, mis ülikooli kohvikus tudengitele süüa pakub oskab valmistada viite erinevat toitu, mida seadme puuteekraanilt või nutitelefoni äpist valida saab. Peale toidu valimist tuleb asetada taldrik toidu väljastusava ette ja oodata. Toidu valmistamiseks vajalikud koostisosad on Spyce meeskonna poolt õigesse kohta asetatud, kuid edasise teeb masin ise. Koostisosad asetatakse potti, hakitakse, segatakse, küpsetatakse ning seejärel, kui toit valmis, asetatakse taldrikule. Seejärel sõidab pott kraanikaussi, kus see puhtaks pestakse. Kogu süsteemil on hulgaliselt sensoreid ning andureid, et mõõta koostisosi, toidu kvaliteeti, temperatuuri ja muud.

Arendajate sõnul on Spyce sarnane köök hea alternatiiv kiirtoidu restoranidele, kuna ta vajab minimaalselt inimeste abi, aga suudab samas iseseisvalt valmistada maitsvaid ning tervislikke toite. Ainult 20 ruutmeetrit enda alla võttev köök suudab samas valmistada toitu sama võimekusega, nagu täissuuruses kiirtoidu restoran.

https://www.youtube.com/watch?v=3kx2d27AqKg

Täielikult automaatsed restoranid polegi enam kaugel

Kui suur osa toitu on võimalik valmistada robotköökide abil, tellimiseks on võimalik kasutada nutitelefoni äppi ning maksmiseks internetimakset, siis võib juhtuda, et mõne aasta pärast saab keset ööd osta endale tänava pealt vrapi või burgeri asemel ka mõnusalt värske supi või riisiroa. Jaapanis on see juba teoksil, seal tegutseb nimelt robotrestoran, kus kaks robotkokka toitu valmistavad.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.