Juhita ettevõte on kogunud ühisrahastusest juba ajaloo suurima summa

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
ethereum_computer_dao.png

Me oleme harjunud, et firmal on juhatus, omanikud ja nõukogu, töötajad, äriplaan ja rahastajad selle ellu viimiseks. Aga võib-olla oleks aeg ümber harjuda uute virtuaalsete ettevõtetega, mille tegevust juhib arvutiprogramm ja selle omanikuks on kollektiiv.

Just midagi sellist kujutab endast DAO ehk detsentraliseeritud autonoomne organisatsioon, mis on artikli kirjutamise hetkeks kogunud stardikapitali juba üle 130 miljoni euro väärtuses. Selline summa on kogunenud hoolimata asjaolust, et DAO-l pole tegevjuhti, töötajaid ega missiooni, mida ellu viia.

DAO programmi kirjutasid Berliinis tegutseva tehnoloogiaettevõtte Slock.it töötajad, mis loob Bitcoinist tuttavale plokiahelale (blockchain) rakendusi nagu see. Firma juht Stephen Tual prognoosis Reutersile, et 28. maini vältav rahakogumine võib kokku tuua kuni 200 miljonit dollarit, kuigi sellist sihti otseselt seatud pole. Kuid juba praegu on tegu kõigi aegade kõige suurem ühisrahastusega.

Tuali sõnul on DAO mõte pakkuda lahendusi neile inimestele, kes on tüdinud tsentraliseeritud juhtimisega ettevõtetest või fondidest, kus neil pole õigust selle otsustesse sekkuda. Just seepärast nimetataksegi DAOd üheks radikaalseks eksperimendiks, mis võiks sillutada tee homse päeva organisatsioonide juurde, mida juhitakse detsentraliseeritult.

Bitcointegi rahandusega seda, mida DAO teeb ettevõtetega

Et DAO mõte selgeks teha, tuleb rääkida selle juurtest plokiahelas.

Asjaga on paljuski seotud praegu Šveitsis elav ja Kanadas üles kasvanud venelane Vitalik Buterin, geeniuseks nimetatud insener, kes lõi Ethereumi platvormi. Selle eesmärk ongi anda võimalused näiteks ettevõtte juhtimisotsused programmikoodi kirjutada. Juhte ja direktoreid poleks enam vaja. Buterini nägemuses saaks omavahelised lepingud, millest lähtutakse, sätestada arvutikoodis ja kuna osapooled kinnitavad need krüptograafiliselt, ei saa neid murda. Et arvutikoodis väljendatud lepingud on “isejõustuvad”, siis nimetataksegi neid kohmaka nimega smart contracts ehk eesti keeli “nutilepingud”.

Ethereum teeb selle kõik võimalikuks plokiahela tehnoloogiaga. Plokiahel sai maailmas tuntuks just Bitcoini krüptovaluutaga ja selle põhiline eelis on, et matemaatiliste tehete ehk krüptograafia abil muudetakse tehingud püsivaks ja võltsimatuteks. Nüüd toob Ethereum sama põhimõtte rahandusest organisatsioonide juurde – ja DAO ongi esimene laiaulatuslik katsetus, kas see kõik töötaks.

Võib tekitada segadust, kuid oluline on ka eristada sellist detsentraliseeritudautonoomset organisatsiooni kui justkui äriühingu ultramoodset formaati ja seda konkreetset DAO-d, mis juba miljoneid kogunud on. Nende eristamiseks nimetatakse hetkel ligi 133miljoni eurose kapitaliga peal olevat ettevõtet üheks konkreetseks ehk The DAO. Väiksemas skaalas on DAO hiljuti ellu kutsunud ka nt Singapuri ettevõte DigixGlobal Pte Ltd, aga ka nt MakerDAO. Kui nende eksperimendid õnnestuvad, võib oodata mitmeid järgmisi detsentraliseeritud autonoomseid organisatsioone ehk DAOsid.

Mis siis ikkagi selle konkreetse DAO mõte on? Miks inimesed sellesse raha annavad ja mida sellega tehakse? Ja miks see kõik parem on kui inimeste juhitud firma?

Sisuliselt hakkab DAO sellesse pandud raha välja jagama firmadele investeeringuteks, selgitab Ahti Kuris, ärikonsultant, kes on oma huvist juba kaks aastat plokiahela tehnoloogiamaailma uurinud.

Ka Eesti Starship sobiks DAO-lt raha taotlema

"Konkreetse organisatsiooni (The DAO) näol on tegemist detsentraliseeritud investeerimisfondiga, mille investeerimisotsused teevad organisatsiooni vahendeid panustanud liikmed proportsionaalselt oma panuse suurusega,” selgitab ta. Ehk kui osta nt. miljoni euro eest ethereumi valuutat, selle eest DAO osakuid, saab summale vastavas proportsioonis hääleõiguse, mille abil DAO investeeringuid suunata.

"Kuigi panustajaid on tuhandeid, saab praktikas otsustusõigus olema tõenäoliselt mõnekümne enim raha alla pannud liikme käes,” selgitab ta. 50 allikast (ethereum makseaadressilt) lähtuv panus kontrollib hetkel ligi 37% DAO-st, kõige suurema allika panus on hetkel üle 3,5%. Kuna panustajad on anonüümsed ja igaüks võib panustada mitmelt makseaadressilt, siis võib eeldada, et tegelik otsustusõigus on kontsentreeritum, kui viidatud graafikult paistab.

"DAO tegevus piirdub esialgu erinevate ettevõtete selliste arendusprojektide rahastamisega, mis ehitavad üles vajaminevat IT-infrastruktuuri (Universal Sharing Network) ja tõotavad tuua kasu The DAO liikmetele,” selgitab Kuris. Need projektid võivad konkreetselt olla näiteks elektriauto, mis oskab ennast ise falgusfoori taga seistes läbi asfaldi laadida, maksta täpse summa saadud elektri eest ja kanda teenustasuna üle väikse protsendi The DAO-le, toob ta näiteks.

Esimesed rahataotlejad on näiteks Mobotiq, mis arendab omalaadset elektrisõidukite platvormi, mis oleks modulaarsed, klientide poolt kohandatavad ja kasutaks maksimaalselt jagamismajanduse põhimõtteid juba ärimudelis. Teine huviline on DAO koodi kirjutanud ettevõte ise, Slock.it, mille arendatav Ethereum Computer võiks kogu teema ja valdkonna teha kättesaadavaks, arusaadavaks ja kasulikuks massiturule.

Ahti Kuris usub, et näiteid samasugusteks idufirmadeks, kes DAO-st investoritelt rahastust võiks taotleda, leiab ka lähemalt. "Ka meie Starship Technologies sobituks The DAO ökosüsteemi ja konkreetse rahastatava etevõtte kandidaadiks, kui Ahti [Heinla] või Allan [Martinson] sooviks arendataval Ethereum platvormil ja p2p renting ärimudeli põhiselt oma projekti teostada,” pakub ta.

"DAO ja selle rahastatud ettevõtted on omavahel tellija-klient suhtes,” selgitab Kuris, sest The DAO “osanikud” tellivad läbi DAO erinevatelt firmadelt äriprojektide arendust, mis tõotavad kasu DAO liikmetele." Tulemuste ja toodete eest vastutab esmajärjekorras teenuse osutaja ehk rahastuse saaja. Kui rahastuse saaja ei suuda vastutada, siis kahjukannatajatel võib tekkida huvi kutsuda vastutusele ka DAO liikmeid või The DAO nutilepingukoodi kirjutajaid,” möönab Kuris. "Praktikas on see aga tehnoloogiliselt ääretult keeruline kui mitte võimatu – võrreldav näiteks torrenti protokolli abil failijagajate vastutusele kutsumisega."

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.