Igaühele oma satelliit

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
SunCube femtosatelliit
Foto: Charlie Leight/ASU Now

Kosmos on liikunud suurriikide huviorbiidist suurfirmade omasse, kuid Maa välise ruumi demokratiseerimine ei piirdu sellega. Järjest enam saab rääkida ka tudengitest kosmoseuurijatest ja hobisatelliitidest. Kaugel pole ka aeg, mil iga huviline võib teoorias oma satelliidi orbiidile saata.

Pisikestest satelliitidest….

Kosmoses leiduvad seadmed on enamasti küllaltki suured ja kallid. Näiteks kaaluvad modernsed GPS süsteemi kuuluvad satelliidid 1630 kilogrammi ja maksavad rohkem kui 100 miljonit eurot tükk. Et kosmosetehnoloogia kättesaadavamaks muutuks, peab mõtlema väiksemalt.

Iga kilogramm, mis on vaja kosmosesse viia, maksab olenevalt raketi tehnoloogiast ja soovitud kaugusest tuhandeid või lausa kümneid tuhandeid eurosid. Kuigi firmad nagu SpaceX üritavad seda vähendada, on kütuse põletamise abil maa gravitatsioonist vabanemine juba olemuselt kallis.

Kaalu järgi jaotatakse väiksed satelliidid: 100 grammi; 1 kilogramm (pikosatelliidid); 1–10 kilogrammi (nanosatelliidid); 10–100 kilogrammi (mikrosatelliidid). Üks väiksemaid satelliite on Arizona osariigi ülikooli teadlaste poolt arendatud SunCube, mis kaalub vähem kui 100 grammi. Sellises kaalukategoorias satelliite nimetatakse femtosatelliitideks.

Eestlastele kõige enam tuttav pisikese satelliidi standard on ilmselt CubeSat nanosatelliit, mille põhjal ehitati ESTCube-1. Tudengite projektina ehitatud satelliit oli 10x10x11,35 cm suurune ja kaalus vaid veidi üle 1 kilogrammi.

…suurte saavutusteni

Kui võrrelda miljoneid eurosid maksvaid satelliite tudengi- või hobiprojektidega, võib tekkida küsimus, kas nende pisikeste satelliitidega midagi teha ka saab?

Väikeste satelliitide suurim potentsiaal peitub nende hulgas. Kuna need ei ole nii kallid ja rasked kui näiteks GPSi satelliidid, saab neid kosmosesse vajadusel oluliselt suurema hulga saata. Sellised üksteisega ühenduses olevad paindlikud satelliidipilved võivad oluliselt parandada meie teadmisi nii Maast kui kogu kosmosest.

Väikeste satelliitidega töötamine annab asjaosalistele ka palju väärtuslikke teadmisi, mis on vajalikud suuremate projektide läbi viimiseks. 2015. aastal lõppenud ESTCube-1 projekt tõi endaga kaasa 29 bakalaureuse-, 19 magistri- ja 5 doktoritööd ning 4 start-up ettevõtet.

Lisaks tudengite harimisele oli ESTCube-1-l ka oluline teaduslik eesmärk. Selle pardal oli Soome meteoroloogia instituudi professori Pekka Janhuneni loodud elektriline päikesepuri, mida katsetati esmakordselt kosmoses.

Kosmoseriik Eesti

Eesolevate ESTCube-2 ja 3 projektide puhul on eesmärgid seatud veel kõrgemale. 2019. aastal plaanide järgi kosmosesse jõudev ESTCube-2 katsetab niinimetatud plasmapidurit, mis on uus meetod satelliitide orbiidilt välja viimiseks. ESTCube-3 võtab aga uuesti ette päikesepurje tehnoloogia, mille katsetamine esimesel korral ei õnnestunud.

Need projektid toovad juba täna kaasa suuri võimalusi, arendades tudengeid ja Eesti kosmosevõimekust. Näiteks on ESTCube-2 projekti juhtina kogemusi omandanud Andris Slavinskis kutsutud arendama USA kosmoseagentuuri NASA nanokosmoselaevade missioone.

Kosmose tehnoloogia on liikunud suurriikide pärusmaalt järjest rohkemate inimeste kätte. Täna ligipääsetav juba paljudele maailma ülikoolidele ja varsti on see tõenäoliselt ka asjaarmastajatele. SunCube’i loojad kujutavad ette, et ühel päeval võiks femtosatelliite müüa isegi Amazonis. Sedasi võiks igaühel olla justkui oma isiklik kosmoses olev GoPro kaamera.

Selline kõigile ligipääsetav kosmoseuurimine ei ole aga varjukülgedeta ja eeldab vastutustundlikku lähenemist. Juba praegu on kosmoses küllaltki suur prügiprobleem, mida keegi ei soovi suurendada. Õnneks mõistavad seda väga hästi ka need, kes väikeseid satelliite arendavad. Näiteks ESTCube-2 katsetatava plasmapiduri üks kasutus võib tulevikus olla ka kosmose prügist puhastamine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.