Rubriigi toob sinuni 

Eesti teadlaste sõnul on näotuvastus turvalisem kui sõrmejälg

Sven Nõmm ja Jüri Vain

Apple võttis uue iPhone X-i juures kasutusele uudse näotuvastussüsteemi Face ID, mis võib Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) teadlaste hinnangul kaasa tuua selle, et 3D-näotuvastus jõuab aina enamatesse seadmetesse.

TTÜ IT-teaduskonna professor Jüri Vain selgitas, et varasemad näotuvastustehnoloogiad põhinesid kahedimensioonilise pildi töötlemisel, kuid iPhone X-is kasutatakse kõiki kolme dimensiooni.

Selle abil saadakse rohkem informatsiooni näo tuvastamiseks ning arvestades et telefon kasutab näo tuvastamiseks üle 30 000 infrapunapunkti, on selline näo kaardistamise viis vägagi täpne.

Kui tehnoloogia ennast tõestada suudab, võib see tehnoloogiamaailma Vaini sõnul parajalt raputada. “Kui Apple’i lahendus töötab ilma suuremate probleemideta, siis tehnoloogia populaarsus kindlasti kasvab,” ütles ta.

See on turvalisem kui sõrmejälg

TTÜ vanemteadur Sven Nõmm tõi aga välja, et näotuvastus on ka oluliselt turvalisem kui sõrmejälgede lugemine. Ta viitas Apple’i andmetele ja märkis, et tõenäosus, et suvaline inimene avab kellegi iPhone X-i, kasutades Face ID-d, on üks miljonist. Sõrmejälje puhul on selleks näitajaks aga 1/50 000 ehk juhuslik avamine on kordades tõenäolisem.

Nõmme sõnul on aga hetkel veel vara töökindluse ja probleemide osas järeldusi teha. Ta sõnas, et selleks on vaja koguda rohkesti tagasisidet kasutajatelt või teostada katseid laboris.

“Isegi väga kvaliteetsetel kaameratel on olemas kasutuspiirid nii nagu masinõppe algoritmidel on täpsuse piirid,” lisas ta.