Daimleri eksjuht intervjuus Geeniusele: meil oli isejuhtiv auto juba 25 aastat tagasi olemas

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Daimleri endine tippjuht Heinrich Flegel. Foto: Edmond Mäll, TTÜ.

Isejuhtivate autode ilmumine meie tänavatele on nähtus, mis sõltub seadustest ja ühiskonna valmisolekust, mitte tehnoloogiast, ütleb maailma ühe suurima autotootja Daimleri endine tippjuht Heinrich Flegel. Tema sõnul on 5. taseme autonoomsed auto valmis 10 aastaga.

“Meil oli Mercedeses isejuhtiv sõiduk valmis juba 25 aastat tagasi. Ma sõitsin esimese autonoomse S-klassiga,” rääkis Flegel intervjuus Geeniusele Tallinna Tehnikaülikoolis oktoobri lõpus toimunud üle-Euroopalisel tehnoloogiakonverentsil Manufuture 2017.

“See [25 aasta tagune auto] polnud muidugi nii hea kui praegused, kuid tehnoloogia oli põhimõtteliselt olemas. Ent me peame selliste äkiliste pöörete osas, kus autod sõidavad autonoomselt, väga ettevaatlikud olema,” rääkis Flegel.

“Toon näite: saabusime siia konverentsile Teslas ja palusime juhil autonoomset sõidurežiimi näidata. Ta lehvitas käsi, oli väga rõõmus, kui järsku ilmus külje pealt auto ja me olime liiklusohtlikus olukorras,” rääkis Flegel, kes lõpetas oma karjääri Daimleri tippjuhina 2014. aastal. “Seda poleks muide Mercedeses juhtunud, aga juhtus Teslas, millel pole sellist 25 aasta pikkust kogemustepagasit. Me ütleme [Mercedest juhtivale] inimesele, et iga kolme sekundi tagant peab ta siiski roolist kinni võtma.”

Sellegipoolest oli Flegel veendunud, et 5. taseme autonoomse sõidukid ehitatakse valmis. “Toon näite: olin 70ndate keskel üks vähestest Daimleris, kes töötas CAM-CAD (Computer Aided Design–Computer Aided Manufacturing – toim) süsteemidega. Ja ma ütlesin toona, et viie aastaga on meil need üle kogu Daimleri. See muutus võttis reaalsuses aga 25 aastat,” seletas ta.

Autonoomsete sõidukite tootmises ollakse praegu 3. tasemel ja lähiaastatel jõutakse 4. tasemeni. Ilmselt jõutakse täis-autonoomsete sõidukiteni järgmise 10 aasta jooksul. “Aga see sõltub seadustest, mitte tehnoloogiast,” uskus Flegel.

Foto: Edmond Mäll, TTÜ.

Euroopa vajab tootmise moderniseerimist

Flegel kuulub Manufuture konverentsi kõrgetasemelisse töögruppi, kus arutatakse Euroopa ees seisvaid väljakutseid. Tema sõnum konverentsil oli, et Euroopa peab muutuma vastavalt ees seisvatele väljakutsetele.

Selleks võiks eeskuju võtta Lõuna-Saksamaa keskkonnast. “Lõuna-Saksamaa on unikaalne keskkond, mida pole kuskil maailmas,” ütles Flegel. Seal pole mitte ainult suured tootjad nagu Daimler ja Audi, aga ka ülikoolid, teadusasutused ja ka väikesed nišiettevõtted. “Mõnikord on probleemi lahendamiseks vaja üksnes 2-3 inimesega firmat. See pole probleem Lõuna-Saksamaal!”

Kuigi piirkonnas on ühed maailma kõrgeimad palgad, pole see takistuseks teadus- ja arendustegevuseks ja tootmiseks. Seda on väga raske kopeerida ka teistel piirkondadel nagu teatud regioonid Hiinas, mis pakuvad üha teravamat konkurentsivõimet.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.