Rahvusvahelise kosmosejaama pardal on Lenovo sülearvutid, mis kasutavad Linuxist

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: NASA

Kui NASA rahvusvahelist kosmosejaama ISS ehitama asus, sai selgeks, et erinevate süsteemide integreerimine kosmosejaama moodulitesse ei ole kuigi otstarbekas.

Seadmed lähevad katki, uuenevad, tarkvara  on vaja muuta, aparaate parandada ja välja vahetada. Sestap otsustati sülearvutite kasuks ning nii juhtuski, et kosmosejaama pardal juhitakse enamikke selle süsteemi läbi sülearvutis jooksva kasutajaliidese.

Lenovo on mitteametlik kosmosesülerite tootja

Enamik ISSi pardal leiduvatest süleritest on Lenovo T61 arvutid. Lenovo kodulehel olevatest spetsifikatsioonidest võib leida, et seadmel on lisaks puuteplaadile ka vana hea suunamispunn, mille abil hiirekursorit suunata. Arvuti toetab kuni 4 GB muutmälu ning selle protsessoriks võib olla kas Intel Core Duo T7100, T7300, T7500 või T7700.

Arvutil on gigabitine võrgupesa, ning kuni wifi N-standardit toetav traadita interneti moodul. Lisaks sellele toetab süler 3G võrku ning Bluetoothi. Arvutil on ka kolm USB 2.0 pesa, monitoripistik ja heli sisendi ning väljundi pistikud.

Arvutitel on ISSi pardal ka erinevad nimed. USA moodulis asuvaid seadmeid nimetatakse PCS (portable computer system). Arvutid jooksutavad Linuxi operatsioonisüsteemi ja käituvad kui kaughalduse terminalid, et mooduli süsteeme hallata. Kogu moodulis on umbes seitse säärast arvutit. Sama arv seadmeid on ka Vene jaama osas, neid kutsutakse lihtsalt Vene sülearvutiteks ja nemad jooksutavad samuti mooduli kontrollimiseks Linuxit.

Arvutitel on spetsiaalne graafiline kasutajaliides, mis näitab ISSi plaani. Meeskonnaliige klikib moodulil, mida ta kontrollida soovib, valides seejärel seadme, millega ta soovib tegeleda.

Jaapani moodulis kasutatakse kaheksas süleris eraldi kasutajaliidest, nagu ka Euroopa moodulis töötaval kahel sülearvutil. Umbes 12 ülejaamalist sülearvutit tegelevad lasti ja laevade haldamisega.

Ülejäänud sülearvutid on osa jaama sisevõrgust ja jooksutavad Windowsit. Need seadmed ei ole ühendatud ISS 1553 diagnostikasüsteemiga, nagu eelmainitud seadmed. Windowsil töötavaid arvuteid kasutatakse erinevate protseduuride jälgimiseks, varude kontrollimiseks ja haldamiseks, märkmete tegemiseks, e-kirjade saatmiseks, videokonverntside pidamiseks ja ka Twitteri postituste loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.