Ostujuht: mida tähendavad sülearvutite protsessorite nimedes erinevad tähed ja numbrid ning millist neist sa tahtma peaksid?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tänapäeval on sülearvutid muutunud elust eraldamatuks osaks. Ilma selleta ei saa ei õppida ega enamasti ka tööd teha. Vahepeal on ilma selleta isegi puhata raske. Nii et kui läheb uue kaasaskantava seadme valikuks, siis on oluline teada, mida täpselt kõik need numbrid ja tähed selle kirjelduses tähendavad. Räägime Inteli mobiilsetest protsessoritest ja mida nende nimetused tegelikkuses tähendavad.

Lauaarvutites leidub kõige sagedamini Inteli protsessoreid nimedega i3, i5 või i7, mille järgi tuleb veel numbreid ja tähti, näiteks i5 2500K või i7 7700. I3 antud juhul on kahe tuuma ja nelja lõimega (ehk peaaegu sama hea, kui neli päris tuuma, aga mitte päris), i5 on nelja tuuma ja nelja lõimega ning i7 nelja tuuma ja kaheksa lõimega. Pikemas protsessori nime osas määrab esimene number põlvkonda (suurem number = uuem põlvkond) ning ülejäänud numbrid taktsageduse taset. K-täht määrab ära, kas protsessorit saab vastavalt emaplaadil üle kiirendada. Sedasi on olnud aastaid ja inimesed lähenevad selle mõtlemisega ka sülearvuti ostule.

Inteli mobiilsed protsessorid tihtipeale kannavad sarnast nimetamisskeemi statsioonarsetele, näiteks i7 7500U. Core i-seeria nimetamisskeemiga harjunud inimesele võib tunduda, et sellel protsessoril on neli tuuma ja kaheksa lõime i7 nime tõttu, kuid reaalsuses on tegu kahetuumalise protsessoriga, millel on vaid neli lõime, ehk lauaarvuti tasemel i3-ga. “U” numbrite lõpus tähendab “ultra low power” ehk väga madal voolutarve. U-seeria protsessoreid kasutatakse õhukestes masinates ülekuumenemise vältimiseks, kuid nimetus paneb inimesi arvama, et tegu on palju võimsama arvutiga. Kõik U-seeria protsessorid on kahe tuuma ja nelja lõimega, erinevuseks on vaid taktsagedus ja vahemälu, mis on U-seeria i7-l parim.

Aga kas saab üldse osta sülearvutit neljatuumalise Inteli protsessoriga? Kindlasti saab, HQ-seeria protsessoriga sülearvutid on olemas, kuid nad maksavad väga palju, on haruldasemad ning kaaluvad rohkem, kuna voolutarve on kordades suurem. Intel i7 7700HQ on näiteks nagu ka lauaarvuti-klassi i7 7700K nelja tuuma ja kaheksa lõimega, kuid mobiilse variandi taktsagedus on 30-40% madalam ning vahemälu maht väiksem. Samas tarbib HQ-seeria protsessor poole võrra vähem energiat, mistõttu eraldab ka palju vähem soojust.

Sülearvutit valides peab arvestama, et i5 või i7 ei tee seda kordades kiiremaks, nagu on lauaarvutite puhul. Tabelitöötluse ja e-kirjade kirjutamiseks hästi sobivad ka mitte Core-i seeria protsessorid, näiteks Celeron või ka Core-m seeria, mis ongi mõeldud kontoritööks ja veebis surfamiseks. Kallimad asjad ei oma nii palju väärtust, kui neid ei kasutata täisvõimsusel, nii et olgem teadlikud sellest, mille eest oma raskelt teenitud raha maksame.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.