Mida teha, kui sülearvuti alailma ise unerežiimist üles ärkab?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Seda on juhtunud vist meie kõigiga. Sulged sülearvuti kaane nii, et arvuti lülituks unerežiimi. Tuled kustuvad ja arvuti on justkui välja lülitatud. Kuid koosolekule jõudes võtad kotist tulikuuma ja täistuuridel töötavate ventilaatoritega sülearvuti, mille 100% täis laetud aku on nüüd kahanenud 20% laetusele.

Mis juhtus?

Kui sa arvuti kaane sulged, siis tavaseadistuste korral läheb arvuti unerežiimi (Sleep mode.) See tähendab, et arvuti hoiab sinu avatud kaustu, faile programme ja veebilehti oma vahemälus, kuid kasutab muus osas minimaalselt energiat. Unerežiimi miinuseks on aga see, et erinevad lisaseadmed ja funktsioonid võivad teda kergesti segada ning arvuti unest äratada. Selleks võib olla näiteks hiire liigutamine või klaviatuuril mõne klahvi vajutamine, kuid ka näiteks uuenduste kontrollija, mis tööd teha tahab.

Kuidas teada, kus probleem on?

Esmalt tuleb kindlaks teha, mis asi su arvutit üles ajas. Ava Start ja kirjuta otsingukasti Command, et avada Command Prompt. Avanenud aknasse kirjuta “powercfg -lastwake” ning vajuta Enter-klahvi. Nüüd näitab arvuti, mis oli see seade või programm, mis viimati arvuti üles ajas.

Vahel on vaja kontrollida aga rohkem kui viimast sündmust. Selleks on hea lahendus kasutada Windowsi sündmuste vaaturit ehk Event Viewerit. Ava Start, kirjuta otsingukasti Event ja ava Event Viewer. Vasakul olevas loetelus ava Event Viewer/Local/Windows logs/System.

Siin on küll palju informatsiooni, kuid vähendame seda just selle koguseni, mida vaja. Vajuta vasakul loetelus parema hiireklahviga System peale ning vali Filter Current Log. Event Sources menüüst vali Power Troubleshooter ning vajuta OK. Nüüd näed sa loetelus vaid neid olukordi, kus arvuti on unerežiimist üles ärganud. Jälgi kellaaegasid, millal sündmus tuvastati. Kui see jääb sinu arvuti sulgemise ja reaalse avamise vahele, siis on probleemi allikas leitud.

  • Kui ärkamise allikas (Wake Source) on Power Button, tähendab see, et keegi vajutas arvuti voolunuppu.
  • Kui see on aga DeviceHID-Compliant Mouse (või Keyboard), on tegemist klaviatuuri või hiire poolt tulnud sisendiga. Näiteks hiire liigutamine või klaviatuuri klahvide vajutamine.
  • Kui ärkamise allikas on Network Adapter tähendab see, et arvuti äratas üles internetist tulnud signaal, täpsemalt oli äratajaks võrguadapter. See ei ole midagi halba – vahel on vaja, et arvuti oleks küll unerežiimis, kuid endiselt kättesaadav teistele seadmetele võrgus.
  • Kui äratuse allikaks on Timer on põhjuseks mõni ajastatud toiming. Sündmuse kirjeldus ütleb tavaliselt, millega tegu, näiteks võib arvuti tahta end taaskäivitada peale uuendamist.
  • Äratuse allikas võib olla ka Unknown ehk tundmatu, kuid see annab vähemalt teada sellest, millal arvuti äratati.

Kuidas probleemist vabaneda?

Kui sa oled nüüd tuvastanud probleemide allika, on aeg sellega sotid selgeks rääkida.

Selleks, et su klaviatuur (ja näiteks sellelt üle kõndiv kass) ei ajaks arvutit üles, ava Device Manager Start menüü otsingu abil. Leia sealt nimistust seade, mis su arvutit üles ajab ning ava paremklikiga menüüst Properties. Ava Power Management vahekaart ning keela valik Allow this device to wake the computer. Vajuta OK. Tee seda kõigi seadmete puhul, mis võivad su arvutit üles ajada ja mille ülesajamist sa ei soovi.

Selleks, et keelata ajastatud toiminguid ja ülesajamise taimereid, on esmalt vaja teada, millised taimerid ja toimingud seda üldse võimaldavad. Ava administraatori õigustega käsurida, avades Start, kirjutades otsingukasti Command ning Command Prompt tulemusel parema hiireklahviga klikkides vali Run as Administrator. Sisesta käsk “powercfg -waketimers” ning vajuta Enter-klahvi. Saadud tulemus ongi ajastatud toimingud, mis su arvutit üles ajavad.

Sul on võimalik keelata kõik taimerid, avades Power Options valiku, leides oma energiaplaani ning muutes selle sätteid. Vajuta Change Plan Settings ning Change Advanced Power Settings. Ava Sleep ning Allow wake timers ja märgi see keelatuks. Sülearvuti puhul on võimalik valida, kas toiming keelatakse vaid siis, kui arvuti on vooluvõrgus või mitte.

Windows 10 kasutajad näevad ka kolmandat võimalust – võimalust jätta tööle vaid olulised taimerid nagu vajadus taaskäivitada arvutit uuenduste jõustumiseks. Selleks, et keelata üksikuid äratusi, ava Task Scheduler Start menüü otsingu abil ning keela iga soovitud ülesande juures äratus.

Kolmas ärataja on Windowsi hooldustööd. Vaikimisi teeb Windows hooldustöid kell kaks öösel, kuid selleks on vaja arvuti üles ajada. Need ülesanded sisaldavad näiteks kõvakettal andmete tihendamist, kõvaketta töö kvaliteedi kontrollimist ning süsteemi diagnostika jooksutamist.

Need ülesanded on olulised, kuid kui sa ei soovi oma arvutit nende pärast üles äratada, ava Control Panel, vaheta vaade ikoonivaatele ning ava Security and Maintenance ja vajuta Change Maintenance Settings. Automatic Maintenance lehel lülita välja valik Allow scheduled maintenance to wake up my computer at the scheduled time.

Samuti võid muuta ka hooldustööde aega endale sobivamaks, kuna nende ülesannete teostamine on oluline.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.