Mida teha, kui arvuti on saanud veekahjustuse?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Nutitelefonide maailmas räägitakse alailma paremast veekindlusest. Kuid kuidas on lugu sülearvutitega?

Ehkki arvutite puhul eksisteerib samuti vee-, tolmu-, põrutus- ja teiste ekstreemsuste kindlaid seadmeid, on suurem osa seadmeist mõeldud töötama siiski kodudes või kontorikeskkonnas laual. Kuid ka seal tuleb aeg-ajalt rinda pista erinevate katsumustega – arvuti taga istunud, midagi nosinud või rüübanud, on korra ilmselt kõik. Ja kus vedelik, seal ka võimalus see ümber ajada.

Sestap on paljude arvutite klaviatuur konstrueeritud selliselt, et klahvistikku sattunud vedelik arvuti teiste komponentideni ei jõuaks. Kõik arvutid pole aga sarnased ning vedelikel on ka omadus läbida ka kõige kitsamaid avasid ja pragusid. Vesi ja elekter kokku ei käi, niisiis võib veega üle kallatud arvutit tabada mõne klahvi kasutuskõlbmatuks muutumine, aga samas ka arvuti täielik seiskumine ning elektrišokk ka kasutajatele – sõltub mis ja kuidas lühisesse läheb.

Vesi on siinkohal muide üks leebemaid vedelikke, magusad joogid hakkavad kuivades kleepuma ja siis on puhastamine palju tülikam.

Kuidas aru saada, et arvutil on veekahjustus?

Alustame visuaalsest vaatlusest. Kui korpusel on veetilgad, on võimalus, et veetilgad on jäänuk arvuti sisemusse põgenenud suuremast veekogusest. Kui võimalik, ava ka arvuti korpus ja vaata üle arvuti sisemus, kas sisemistel komponentidel on veejälgi, korrosiooni või veekahjustusest tekkinud värvimuutust. Veekahjustus arvutis leiduvatel vasest komponentidel võib jätta rohekat tooni jälje. Kui vasest komponendid on rohekad või nende ümber on rohekat puru, on tegemist veekahjustusega.

Mida siis teha?

Esiteks, kui sa just oma arvutisse vett valasid ja samal arvutil Google’dasid, mida teha, siis jäta selle arvuti kasutamine nüüd katki. Edasi veendu, et sinu käed ja arvuti voolunupp on kuivad, kui vaja, kasuta rätikut. Lülita arvuti täielikult välja, hoides voolunuppu all umbes kuus sekundit, kuni seade välja lülitub. Seejärel eemalda vooluallikad, nagu laadija juhe ning aku, kui viimane on eemaldatav. See hoiab ära võimaluse saada elektrišokk.

Nüüd eemalda arvuti küljest ka teised seadmed, nagu välised hiired, klaviatuurid, kõvakettad ja muud seadmed. Seejärel, kui oskad, eemalda ka lihtsasti eemaldatavad arvuti sees olevad komponendid, nagu vahemälu ja kõvaketas.

Kui arvutisse aeti midagi magusat, mis kuivades suhkruks muutub, on mõistlik arvuti professionaalide kätte põhjalikule suurpuhastusele viia. Kui tegemist on aga veega, siis pane lauale rätik, ava arvuti nii laialt kui võimalik ja aseta arvuti klaviatuur allapoole lauale. Jäta seade nii mitmeks tunniks, et kogu vesi välja voolata saaks ning et see ka mujalt ära kuivaks. Kui arvutist enam vett ei tule ning kõik on kuiv, pane seade kokku tagasi ja proovi, kas see töötab. Kui ei, tuleb sul siiski professionaalide poole pöörduda.

Loe lähemalt siit, kuidas vedelikuga kokku puutunud arvutit ravida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.