Kuidas perekonna vahel jagataval arvutil pikemalt hing sees hoida?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Vahel on kogu perekonna peale kasutamiseks üks meelelahutusarvuti, millega veebis käia, tekstitööd teha ja filme vaadata. Kui arvutit kasutab aga mitu erinevat inimest, on oht selle virtuaalseks ummistumiseks suur. Siin on mõned soovitused, kuidas perekonnasüler taas nobedalt käima saada.

1. Uuenda kõik, mida vähegi saad

Iga uuendusega, olgu see siis mõnele programmile või tervele operatsioonisüsteemile, tehakse lisaks visuaalsetele uuendustele ja funktsioonide lisamisele ports väiksemaid parandusi. Üheltpoolt puudutavad need parandused erinevate funktsioonide töö stabiilsuse tõstmist, teiseltpoolt aga turvaparandusi, mis katavad kinni augud, milledest häkkerid ja pahavara sisse võiksid pugeda. Sestap võta arvuti ette ning uuenda ära kõik, veebilehitsejast operatsioonisüsteemini. Kui sa uuendustega juba tegeled, seadista tarkvara ning operatsioonisüsteem end automaatselt uuendama, et sa lähitulevikus selle hädaga tegelema ei peaks.

2. Eemalda veebisirvija laiendused

Nii Chrome kui ka Firefox on tuntud oma rikkaliku laienduste valiku poolest ja mõni entusiastlikum pereliige võib avastamistuhinas neid ülemäära palju paigaldada. Liigselt laiendusi ei ole mitte ainult tüütu – kümmekond plinkivat ja sinu tähelepanu nõudvat akent ajaks isegi su arvutisse tunginud häkkeritel närvid krussi, kuid just läbi nende kümnete laienduste need häkkerid võibolla arvutisse pugesidki. Seega, vaata üle laienduste nimekiri ning eemalda need, mida kindlasti vaja ei ole ning mis tunduvad ebausaldusväärsed. Lisaks muutub su veebilehitseja mõttetu jama eemaldamise järel hulga kiiremaks ja kulutab ka vähem jõudlust ning andmesidet, nii et arvuti aku peab kauem vastu.

3. Tee arvutile pahavaraskaneering

Nagu ka laienduste puhul, võib erinevatelt veebilehtedelt ja tarkvarast imbuda arvutisse pahavara, mis seal korralikult sigatsema asub. Seda enam, kui arvutit kasutab mitu erinevat inimest, kes käivad mõningatel kahtlastel lehekülgedel. Laadi alla mõni viirusetõrje tarkvara ning skaneeri arvuti ning sellega ühenduses olevad kõvakettad korralikult läbi.

4. Tee varukoopiaid

Kui perekonna arvutis on olulisi andmeid, nagu fotod, videod, ning dokumendid, ühenda arvutiga väline kõvaketas ning varunda andmed sellele. Kui arvuti mõne probleemi tõttu töö lõpetab saad andmed hõlpsasti taastada. Kui varundad kõik vajalikud andmed, võid ka arvuti operatsioonisüsteemi uuesti paigaldada, et arvuti veelgi kiirem oleks.

Need soovitused võivad käia arvuti kohta, mis on küll ühiskasutuses, kuid tegelikkuses võib igaüks need samad toimingud läbi teha ka oma isiklikul seadmel, et seda turvalisemaks ja kiiremaks muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.