Kõik sülearvutitest 

Kuidas kaitsta sülearvutit ning andmeid üle õla piiluvate küberpättide eest?

Küberrünnakud pole ilmselgelt enam mingi haruldus. Siiski seostatakse neid põhiliselt tarkvaraliste rünnakutega ehk et kellegi seadmesse murtakse sisse kaugelt üle interneti ning varastatakse väärtuslikke dokumente või isikuandmeid.

Samas on ka teisi viise, kuidas inimese andmeid varastada ning üks lihtsamaid viise on üle õla piilumine ehk shoulder surfing. Tegevuse käigus varastatakse inimese andmed üle tema õla vaadates. Sellise rünnaku ohvriks on lihtne sattuda just avalikes kohtades, kuna erinevaid kohti, kust keegi võib ekraani vaadata, on palju.

Selline rünnak on eriti levinud just mobiilsete seadmete puhul nagu sülearvutid, seega on oluline teada, kuidas seadme ekraanil olevat informatsiooni võimalike pahalaste eest avalikus kohas varjatuna hoida.

Iga asi omal ajal

Kõige lihtsam viis enda andmete kaitsmiseks avalikus kohas on neid mitte ekraanile kuvada. See tähendab, et olulisi tööga seotud dokumente või muid isikuandmeid oleks parem vaadata ja käidelda pigem mõnes ohutumas kohas. Näiteks enda isiklikke asju vaadata kodus ning tööasju tööl olles.

Seega alati tasub enne dokumentide või e-mailide avamist endalt küsida, kas see võib olla mingil viisil kahjulik, kui keegi selle dokumendi või e-maili sisu ekraanilt loeb? Kas saadud informatsiooni on mingil viisil võimalik kasutada minu või minu töökoha vastu? Kui vastus on kasvõi võib-olla, siis tasub seda mitte enda ekraanile kuvada.

Ekraanifiltrid

Selleks, et sülearvuti ekraanil olevat informatsiooni võimalike piilurite eest kaitsta, on olemas ka nutikad tooted.

Privaatsusfiltrid on arvuti ekraanile paigaldatavad katted, mille eesmärgiks on piirata seda, mis nurga alt saab ekraanil olevat informatsiooni lugeda. Otse peale vaadates peaks kasutaja ekraanil toimuvat kenasti nägema, kuid rohkem külje pealt ekraani vaadata, seda tumedam see paistab ning informatsiooni nägemine peaks olema raske.

Parimad on ilmselt filtrid, mida on võimalik avalikus kohas peale panna ning näiteks tööl või kodus olles ära võtta. Sellisel juhul saad turvalistes olukordades kasutada sülearvuti ekraani täies hiilguses.

Klaviatuur

Teine osa sülearvutist, mille kaudu on kerge vaevaga võimalik inimese isiklikku informatsiooni varastada, on selle klaviatuur. Näiteks on lühemate paroolide puhul võimalik vaadata, kuidas inimene kontode parooli sisse trükib ning hiljem täiesti normaalsel viisil inimese kontodesse sisse logida. Õnneks aitab selle vastu kaheastmeline tuvastamine, kuid tihtipeale ei pruugi see olla aktiveeritud või teinekord ei paku teenus kaheastmelise isikutuvastuse võimalust.

Sellist katet, mis kindla nurga alt vaadatuna kasutaja trükkimist varjab, kahjuks ei ole. Seega avalikus kohas viibides tasub igal juhul vältida paroolide trükkimist, mille abil on võimalik hiljem kontodesse sisse logida. Kui tõesti muud varianti ei ole, siis varja klahve enda käega ning veendu, et kedagi pole läheduses.