Kuidas arvutit väliselt seadmelt käivitada ehk bootida?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tavaliselt käivitab arvuti operatsioonisüsteemi sisemiselt kõvakettalt. Vahel on vaja kasutada aga ajutiselt mõnd teist operatsioonisüsteemi või olemasolevat operatsioonisüsteemi parandada või üle installida. Selleks on vaja pääseda valikuteni, mis võimaldavad arvutil end käivitada mõnelt väliselt seadmelt. Uurime, kuidas seda teha.

Esimene variant: muuda arvuti bootivate seadmete järjekorda

Arvutil on nimekiri seadmetest, kus teoreetiliselt võib eksisteerida operatsioonisüsteem. Nende hulgas on nii arvuti sisemised kõvakettad, kuid ka välised seadmed nagu USB kõvakettad, mälupulgad ning plaadilugejad ja isegi võrgus olevad operatsioonisüsteemid. Arvuti asub kontrollima nimekirja ülevalt otsast, kuni leiab operatsioonisüsteemi. Kui see on leitud, siis teisi seadmeid enam ei kontrollita. Et käivitada arvuti mõnelt teiselt seadmelt, tuleb muuta seadmete järjekorda.

See protsess võib igal arvutil olla veidi erinev, sestap ole valmis selleks, et mõni valik on veidi teises kohas kui siin kirjeldatud.

Selleks, et arvuti BIOSi või UEFI (uuemate seadmete puhul) püsivara seadistustesse pääseda, tuleb sul arvuti taaskäivitada ning käivitamisel mõnd spetsiaalset klahvikäsku vajutada. Klahvikäsk kuvatakse tavaliselt ekraanile. Võid näha näiteks teadet, mis ütleb “Press <DEL> to enter setup” või “Press F2 to access the BIOS”. Vajuta klahvi ja jõuad BIOSi seadistustesse. Kui klahvikäsku ei kuvata, uuri internetist või kontrolli oma arvuti kasutusjuhendist, kuidas BIOSi pääseda.

Uuemate arvutite puhul, mis kasutavad UEFI püsivara, tuleb vajalikku menüüsse pääsemiseks Windowsis valida restart valik, samal ajal hoides all shift klahvi. Avanevas menüüs tuleb valida Troubleshoot > Advanced Options > UEFI Firmware Settings.

Kui oled jõudnud õigesse menüüsse, nii BIOSis või UEFIS, otsi menüüvalikut tähisega “Boot”. Kasuta nooleklahve, et õige valikuni jõuda. Millegi aktiveerimiseks vajuta enterit. Boot valik võib olla ekraani allservas või mõne teise menüüvaliku all.

Leia üles Buutimise järjekorra menüü. See võib olla näiteks valiku “Boot Order” all. Vali esimene valik ja vajuta enterit. Seade kas keelatakse või pakutakse võimalust valida uus seade. Sa võid kasutada ka “+” ja “-” klahve, et järjekorda muuta. Klahvikäsud võivad mõnel määral seadmeti erineda. Nimekirja järjekord on oluline, sest arvuti hakkab käivitamisel nimekirja ülemisest otsast pihta, kontrollides läbi kõik seadmed, kuniks leiab operatsioonisüsteemi. Et salvestada, leia üles “Save and Exit” valik. Kui arvuti taaskäivitub, kasutataksegi uuenenud käivitusjärjekorda.

Teine variant: vali ühekordseks käivituseks erinev seade

Mõned arvutid toetavad ka käivitusmenüü ehk boot menu valikut, kust on võimalik valida vaid seekordseks arvuti käivituseks erinev seade. Arvutit käivitades, vajuta vajalikku klahvi, tavaliselt on see kas F11 või F12. Kui su arvuti kasutab UEFIt, jõua kõigepealt UEFI menüüsse, hoides Windowsis Restart valikut vajutades all shift klahvi. Avanevast menüüst vali valik “Use a device” ning saad valida seadme, millelt  järgmine kord arvuti käivitatakse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.