Kas ja miks peaksid sülearvuti veebikaamera kinni katma?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Mitmed tuntud inimesed katavad enda sülearvutite veebikaameraid. Kui tuua mõned näited, siis varjavad end veebikaamera eest FBI endine juht James Comey ning ka Facebooki tegevjuht Mark Zuckerberg. Kas ka sina peaksid seda tegema ning miks?

Avalik kuvand

Põhjus, miks üldse veebikaameraid kaetakse, seisneb selles, et mõni pahalane võib sinu seadmesse sisse häkkida ning seadme veebikaamera kaudu sind jälgida.

Seega on selge, et häkkerid sihivad enda rünnakutega pigem inimesi, kellel on avalik kuvand, mida on vaja kaitsta. Seega kui sa ei ütleks, et oled kuulus või tuntud inimene avalikkuse jaoks, siis on ebatõenäoline, et sellise rünnaku ohvriks satud.

Samas enamasti on selliste rünnakute eesmärgiks väljapressimine, kas raha või millegi muu saamise eesmärgil. Tihtipeale ei juhtu selliseid asju ka ainult kuulsustega, kuna kompromiteerivat materjali endast ei taha avalikuks teha ilmselt mitte keegi. Seega kui kahtled, siis on ilmselt hea idee veebikaamera kinni katta.

Kuidas vältida pahalasi?

Kuigi veebikaamera füüsiline katmine on kõige paremini toimiv lahendus kindlustamaks, et keegi sind veebikaamera kaudu ei jälgiks, on ka teisi vahendeid, kuidas vältida olukordi, kus ühel hetkel saabub meil videosisu ja väljapressimiskirjaga.

Esiteks tasub hoida enda sülearvuti klapp kinni, kui seda ei kasuta. See vähendab tõenäosust, et miski ebasobiv kaamera ette satub.

Teiseks tasub alati olla kindel, et tarkvara arvutis on värske ehk kui operatsioonisüsteem või viirusetõrje pakub uuendust, tasub see alati ära teha.

Lisaks tasub aeg-ajalt kontrollida arvutit viirusetõrjega ning igal juhul tasub vältida klõpsamist kahtlastele e-mailidele, mille sisu ning saatja tundub mingil moel ebatavaline või kahtlane. Seda põhjusel, et just sellisel teel pahalased tihtipeale inimeste arvutitesse pääsevadki.

Samuti tuleb meeles pidada, et keegi võib pealt kuulata ka arvuti mikrofoni, seega võib ka selle katmine teatud määral aidata.

Tarkvaraline kate

Lisaks traditsioonilisele kleeplindile võib internetiavarustest leida ka programme, mis aitavad kasutaja veebikaamerat privaatsena hoida. Näiteks tarkvara OverSight, mille paigaldamisel jälgib programm seda, kas kasutaja veebikaamera või mikrofon on sisse lülitatud.

Kui mõni väline tegur peaks kaamera käivitama, saab kasutaja sellest koheselt teada ning seejärel on juba võimalik teha eelmainitud viirusetõrjed ja tarkvarauuendused. Siiski tasub selliseid lahendusi kasutada omal vastutusel, kuna kui pahalane on sedavõrd nutikas, et hiilib sisse su arvutisse, siis võib ta olla ka piisavalt nutikas, et hiilida mööda tarkvarast, mis peaks sind kaitsma.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.