Rubriigi toob sinuni 

Hero of the Week: Märt Aro, DreamApply kaasasutaja: “Ole loll, aga ole järjekindel!”

Haridustarkvara DreamApply kaasasutaja Märt Aro missioon on haridusvaldkonna arendamine. Ta unistab sellest, et kõigil maailma inimestel oleks ligipääs kvaliteetsele haridusele. “See tundub olevat peale kliimasoojenemise olulisim probleem, mille kallal töötada, kuna ainult läbi inimeste parema ettevalmistamise võime loota kõigi jaoks parema ühiskonna loomist,” selgitab ta. Et seda teoks teha, on ta 2003. aastast alates koos oma kolleegidega rajanud haridussektorisse neli ettevõtet ja lisaks sellele ka mõned MTÜ-d.

DreamApply on tarkvarateenus, mis muudab õppeasutustesse sisseastumisavalduste esitamise ja nende haldamise lihtsamaks, kiiremaks ning soodsamaks. Praegusel hetkel kasutavad DreamApply platvormi rohkem kui 200 ülikooli 30 riigist, tehes sellest oma valdkonna turuliidri Euroopas. Ka kõik Eestisse õppima tulevad välisüliõpilased kasutavad DreamApply platvormi. Koostöös riigi ja kõrgkoolidega on loodud Eesti kõrgkoolide ühine vastuvõtuplatvorm estonia.dreamapply.com, mis on kõige ilusam ja kasutajasõbralikum riiklik välistudengite sisseastumissüsteem maailmas.

DreamApply on hea näide sellest, kuidas on võimalik arendada skaleeritavaid ja jätkusuutlikke hariduslahendusi ning neid edukalt eksportida üle maailma. Alates 2017. aasta detsembrist töötab Märt seal täiskohaga, et aidata valitsustel seda teadmist kasutada hariduse kvaliteedi ja kättesaadavuse ning õpikogemuse parandamiseks globaalselt.

Mis on aidanud sul jõuda sinna, kus sa praegu oled?

Selle küsimuse peale mõeldes olen ma esmalt väga tänulik oma suurepärasele tiimile ja inimestele, kes on olnud nõus abistama ja kes aitavad asju edasi viia. Lisaks olen ma tänulik klientidele, tänu kelle panusele on meie tegevus võimalik olnud. Te olete parimad!

Suuremas perspektiivis on väga keeruline täpselt öelda, mis on need edu saavutamise võtmefaktorid. Mu vanaema vahel ikka ütles mulle: „Ole loll, aga järjekindel.“ See tarkusetera on mind nii mõnedki korrad aidanud. Arvan, et akadeemiliselt olen pigem keskpärane. Samal ajal on mulle meeldinud teiste õppimiskogemust paremaks muuta juba põhikoolist saati ja alati tegi head meelt, kui selle eesmärgi saavutasin. Ja muidugi on tore kohtuda noorte inimestega, kes on meie tehtud tööst kasu saanud ja selle eest meid ka tänanud.

Tagasi vaadates on olnud ka raskeid aegu, aga ma usun, et eesmärgile keskendumine on aidanud meil õigel rajal püsida. See teadmine, et sina ise pead võtma vastu otsuse oma tegevusega jätkata, kuna mitte keegi teine seda sinu eest ei tee.

Mind inspireerib…

Emake loodus.

Millised on kõige suuremad väljakutsed juhiks olemise juures?

Ma ei tunne üldse, et oleksin juht. Üritan lihtsalt võimaluse korral inimesi toetada.

Olen alati inimestesse uskunud. Ja usun inimestega töötamise osas sellesse, et nad peaksid alati tegema seda, mida nad tahavad teha. Seega olen ma alati püüdnud aru saada, mis motiveerib inimesi ja seeläbi proovinud aidata neil oma eesmärke saavutada.

Kuidas säilitada motivatsioon ja olla oma tööd tehes õnnelik?

Ma usun, et lihtsad asjad elus on olulised selleks, et olla õnnelik. Üks meetod, mida ma kasutan, et oma elu juhtida – mulle meeldib endalt aegajalt küsida, milliseid emotsioone sooviksin oma elus rohkem tunda ja milliseid emotsioone vähem. Üritan teha rohkem neid asju, mis aitavad mul tunda neid emotsioone, mida ma soovin rohkem tunda. Lihtne! (naerab). Praeguseks juba mitu aastat on olnud minu lemmiktundeks tänulikkus. Kõike head, mis meil elus on – pere, sõpru, meie ilusat Eestimaad ja muud – millega meid õnnistatud on, on oluline märgata ja hinnata.

Motivatsioonist rääkides – mulle meeldib töötada eesmärgi nimel, seega üldiselt tunnen ma ennast motiveeritult. Mulle meeldib tööd teha. Vahetevahel ma ka väsin, siis tuleb aega võtta ja natuke puhata.

Vahel tuleb olla lihtsalt kangekaelne, et asju ära teha isegi, kui motivatsioon on kõikuma löönud. Ma imetlen inimesi, kes suudavad kuidagi maagilisel moel asju toimima saada nii, et kõik õige lihtsalt tundub nende ellu ise tulevat. Ma olen seda tüüpi inimene, kes peab tööd tegema, et midagi saavutada. Saarlase jonn aitab.

Mis sulle tuleviku suhtes elevust tekitab?

Viimase aasta jooksul olen kohanud mega paljusid oma tööga õpikogemuse parandamisesse panustavaid inimesi. On väga palju ideid, kontseptsioone ja ka konkreetseid lahendusi selleks, et õppimine põnevamaks muuta. Tihti ei jõua need lahendused lihtsalt lasteni. Usun, et juba kümnendi pärast õpetame me oma lapsi võrreldes tänasega hoopis teisiti. Õppimine muutub kõigi jaoks oluliselt kaasavamaks ja ka mängulisemaks. Seega annan suurima heameelega oma panuse ning ootan huviga, et näha, kuidas see kõik toimuma hakkab.

“Hero of the week“ on rubriik, mis kajastab meid ümbritsevate inspireerivate ettevõtjate ja ettevõtlike inimeste lugusid – nende teekonda ettevõtluseni, edulugusid ja õppetunde ebaõnnestumistest ning sellest, mis neid inspireerib ja motiveerib.