Eesti tippturundaja Andrus Purde annab nõu: esmalt otsusta, kas su toode on koer või liugurkuskus

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Palju on neid, kes end turundusguruks kutsuvad kuid vähe neid, keda seda ka päriselt on. Andrus Purde on mees, keda võib kindlasti, pärast 20 aastat turundustööd, muuhulgas Skype’is ja Pipedrive’is, end turundusguruks kutsuda. Nüüd on Purde võtnud ette ja pikaajalise turunduskogemuse põhjal loonud startupi Outfunnel.

“On suurepäraseid müügitööriistu nagu Pipedrive ja väga häid turundustööriistu nagu näiteks MailChimp, aga nende omavahel ühendamine on tänasel päeval ikka üllatavalt raske. Outfunnel on tööriist, mis aitab korraldada turundusasju nagu e-maili kampaaniate saatmine või veebilehe külastajate jälgimine ning mis teeb imelihtsaks turunduse sidumise müügipoolega,” kirjeldab Andrus Purde oma idufirma eesmärke.

Algus on olnud Outfunnelile paljulubav. Ettevõtte esimeste funktsioonide avalikustamisest on möödas vähem kui 4 kuud, kuid juba on teenusel 25 maksvat klienti üle maailma. Purde sõnul pole veel omale jalga tulistatud, kuna paljude otsuste tegemisel saab tugineda eelnevale töökogemusele Pipedrive’ist.See mugavus aga ei jää mehe hinnangul kauaks nii: “Mitmes valdkonnas olen juba oma teadmiste mullist ja mugavustsoonist kaugel väljas ja panused aina kasvavad.“

Koer või liuguskuskus

Purde on välja käinud huvitava metafoori, mille järgi idufirmad peaksid määratlema, millise kategooriateadlikusega on nende tooted või teenused – ehk et kas tegemist on koera või liugurkuskusiga. Selle praktiline väljund aitab valida, milliseid turunduskanaleid prioritiseerida.

“Enamik turundajatest teab, mis on turunduse automatiseerimise tarkvara, nii et Outfunneli näol on selgelt tegemist koeraga. Kui ma turundaksin koera, ei peaks ma inimestele seletama, et see on loom, kellel on neli käppa, üks koon ja kes aeg-ajalt diivanil peeretab, vaid võin minna kohe asja juurde: saadaval on selline ja selline kutsikas. Samamoodi Outfunnelit turundades ei pea ma hakkama kaugelt pihta, seletades, mis on e-kirjad ja kuidas nende abil turundada, vaid võin asuda otse selle juurde, mis on toote eelised võrreldes alternatiividega. Ja seda on mul mõistlik teha kanalites, kust inimesed iga päev toodete kohta aktiivselt infot otsivad, mitte proovida massimeediareklaamidega üles leida inimesi, kes võiksid tahta turundustarkvara,” seletab Purde metafoori tagamaid.

Oluline on rahvusvaheline töökogemus

Eesti tehnoloogiaettevõtete turundajatele soovitab Andrus Purde pöörata tähelepanu rohkem brändile ja turunduse pehmemale poolele. “Eesti turundajad on põhjamaiselt ratsionaalsed ja vähe tegeldakse raha raiskava tilu-liluga,” leiab mees. Samuti võiksid turundajad rohkem koguda rahvusvahelist töökogemust. “On muljetavaldava tasemega iseõppijaid ja minusuguseid, kes on Eestist ära käinud, aga meid võiks olla vähemalt 2-3 korda rohkem, et meid jaguks kõikidesse tehnoloogiafirmadesse.”

Idufirma juhtimisel peab Purde oluliseks meeskonnatööd. “Selles mõttes on turundamine ja firma asutamine väga sarnased: pidevalt tuleb vaeva näha, et leida võitluskaaslasi, ja neile siis huvitavaid väljakutseid pakkuda,” sõnab Purde. Ka 20 aasta tagusele endale soovitab ta õppida kiiremini tiimitööd tegema ja inimesi usaldama, lisades sinna juurde: “Ja kui sa kuuled esimest korda imelikust asjast nimega bitcoin, siis osta seda vähemalt 1000 euro eest.”

Koerte ja liugurkuskuside turundamisest saab lähemalt kuulata 23.-25. jaanuaril ärifestivalil sTARTUp Day, kus Andrus Purde üles astub.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.