Rubriigi toob sinuni 

Sony uus ribakõlar suudab esimesena tekitada kolme kõlariga kolmemõõtmelise Surround-heli

3.1 kanaliga Dolby Atmos´e heliga ribakõlar, mis Sony poolt selle aasta alguses välja kuulutati, suudab tekitada ruumilise kolmemõõtmelise heli, mis täidab kogu ruumi ja kostab kuulaja jaoks igast suunast. Virtuaalne helipilt saavutatakse maailmas esimest korda vaid kahe stereokõlariga, kolmanda lisakõlariga nende vahel ja bassikõlariga, mille ülesandeks on tagada mahlakas bass.

Uus ruumiline helilahendus ei vaja seintepeegeldust või eraldi lisakõlareid, mis tavaliselt paigutatakse ruumis põhikõlarist eemale. Efekt saavutatakse hoopis Sony poolt välja töötatud Vertical Surround Engine´i lahendusega. Samuti on ribakõlar disainitud parima kokkusobivuse tagamiseks Sony 2018. aasta BRAVIA telerimudelitega.

Kolme kõlarielemendiga Sony HT-ZF9 soundbar ehk ribakõlar koos Dolby Atmos´e heli ja Sony Vertical Surround Engine´i tehnoloogiaga ongi see tippmudel, mis maailmas esimest korda tagab virtaalse kolmemõõtmelise heli vaid 3.1 kanaliga (ehk kolm põhikõlari elementi ja üks bassikõlar).

Aasta alguses toimunud tarbijaelektroonikamessil CES esitleti veel teistki ribakõlarit, mis tekitab ruumilist heli vaid kahe kõlarielemendi ja bassikõlariga – kuigi kasutusel on vähem kõlareid, luuakse ka selle Sony ribakõlariga HT-XF9000 tavalisest ruumilisemana tajutav helipilt, kuna kasutatakse Dolby Atmos´e heli ja sedasama Vertical Surround Engine´it, mis on olemas ka HT-ZF9 puhul.

Kompaktne ja võimekas helitekitaja

Vertical Surround Engine on tehnoloogia, mis paneb filmi vaadates pead pöörama. Kui kasutad teleri lisakõlarina HT-ZF9 soundbari, siis näiteks õhus lendav helikopter kostab vastavalt filmi helile alati õigest suunast – kui see lendab ees, siis ekraani poolt, aga kui liigub küljele või taha, siis kasutajale jääb mulje, et heliallikas ongi just seal, õiges kohas. 3.1 kanaliga ribakõlari jaoks on see üsna üllatav kogemus. Kui vaatad midagi, millel puudub Dolby Atmos´e heli ja DTS:X sisu, siis saab kolmemõõtmelist heli juurde tekitada, vajutades puldil ”Vertical S.” nuppu. Juurde sünteesitavad lisakanalid võivad 3.1 kanaliga kõlarist välja meelitada stereo asemel kuni 7.1.2 kanali elamusele vastava heli, mis tähendab, et tajutav on ka heliallika kõrgus.

Sony HT-ZF9 toetab 4K HDR sisu ja Dolby Vision´i, nii et näiteks oma Blu-Ray mängijast saab video suunata otse ribakõlari sisendisse ja see edastatakse 4K HDR toega telerisse ilma kadudeta. HT-ZF9 toetab Hi-Res Audio formaate, muusikat saab maha mängida ka USB-mälu pealt. Ka üle Bluetoothi võib kõlarisse saata kvaliteetset heli, kuna seade toetab DSEE HX-i (Digital Sound Enhancement Engine HX tehnoloogia).

Disainilt nagu komplektis BRAVIA teleritega

Sony HT-ZF9 and HT-XF9000 ribakõlarid on disainitud selliselt, et välimuselt näivad need kokku kuuluvat Sony uute BRAVIA teleritega nii materjalikasutuse kui välimuse poolest. Väga hästi passivad need minimalistlikku põhjamaisesse interjööri, näiteks HT-XF9000 sobitub täpselt  Sony KD-XF90 teleri tugijalgade vahele.

Mõlemad ribakõlarid saab teleriga ühendada juhtmevabalt üle Bluetoothi. HT-ZF9 sisaldab WiFi tuge, et sisseehitatud Chromecasti võimalusi ära kasutada. Google Assistantiga saab muusika mängimisel anda ka häälkäsklusi ja kasutada mitme ruumi helisüsteemi, kuhu on ühendatud palju kõlareid. Seadmel on veel Spotify Connect´i tugi maailma populaarseima muusikastriimingu teenuse kasutamiseks.

HT-ZF9 sisaldab kahte HDMI sisendit ja üht HDMI väljundit. Sisendisse saab seega ühendada mitu seadet ning valida, millisest mängida, väljundi kaudu võib soundbari ühendada telerisisendiga. Mõlemad seadmed on Bluetooth-ühendusega ja USB-pesaga.

Sony HT-ZF9 ja HT-XF9000 ribakõlarid jõuavad poodidesse saabuval kevadel.