Rubriigi toob sinuni 

7 soovitust, mida jälgida, kui telerit seinale kinnitama hakkad

Seinale paigutatud teler on mugav mitmes mõttes – esiteks võtab see siis vähem ruumi ja teiseks pole vaja mõelda telerialusele – alust polegi lihtsalt vaja. Samas võiks enne veidi läbi mõelda, kuidas teler seinale panna. Siin on mõned soovitused.

Kindlasti loe läbi ka seinakinnitusega kaasa tulnud juhend – seal on täpselt kirjas, mismoodi oma telerit ja seina lõhkumata ilusti ekraan üles saada.

1. Õige kinnitusjalg

Kinnitusjala valikul on oluline, millise suurusega telerit tahad seinale riputada. Iga jala juures on ära toodud, mis kaaluga ja diagonaalisuurusega telerile see sobib. Esmane valik tee selle järgi.

2. Kas reguleerida ka saab?

Seinakinnitused on fikseeritud asendiga või reguleeritavad. Näiteks mõnesid saab pöörata horisontaal- ja mõnesid ka verikaalsuunas. Väiksemate telerite seinakinnitused on pikema tugijala otsas ja pöörata saab ka vasakule-paremale, suuremate kinnitused lubavad tavaliselt vertikaalset kallet seada.

3. Ekraan silmade kõrgusele

Enne, kui puurima asud, mõtle järgi, kuhu teleri paned. Mõistlik kõrgus on silmade kõrgusel – kui paned ekraani kõrgemale, siis pead alati ülespoole vaatama ja see annab varsti kaelalihastes tunda.

4. Augud õiges kohas

Muidugi on ka oluline, et seinakinnituse ja teleri kinnitusaugud oleks samal kaugusel. Õnneks pole siin suurt probleemi, sest enamus telereid kasutavad VESA standardit. Kui nii teleri kruviaugud kui seinakinnitus kasutavad VESA 400 standardit, siis see tähendab, et kinnitused on ruudukujuliselt 400 mm vahega. Paljudel seinakinnitustel on võimalik kruvikinnituste vahet ka teleri järgi parajaks reguleerida.

5. Paiguta kindlale seinale

Kui sein pole kivist või täispuidust, vaid näiteks kips- või laastplaadist, siis oleks enne hea kindlaks teha, kus asuvad seinaplaadi taga paksemad ribid. Kui kipsplaat on kinnitatud metall-taladele, aitab metallidetektor või prooviaukude tegemine. Nutiteler on tavaliselt üsna raske ja vajab tugevat seinakinnitust. Samuti kontrolli enne puurimist üle, et seina sees poleks puurimiskohas elektrijuhtmeid.

6. Peida juhtmed

Seinale kinnitatud teler pole eriti ilus, kui sellest ripuvad põrandale alla erinevad kaablid: toitekaabel, võrgukaabel, HDMI jne. Peida parem kaablid ära.

Kui majaehitamine veel pooleli, peida võrgu- ja toitekaablid seina sisse torusse ning tee pistikupesad teleri paneeli taha seinale. Kui aga see ei õnnestu ja maja ammu valmis, aitab õhuke kaablikarp, millega viia juhtmed telerist eemale kasvõi kummuti või madala kapi taha. Lihtsalt lahtised juhtmed seinal on igal juhul koledam vaatepilt kui seinaga sama värvi kaablikarp. Kasuta näiteks ülevärvitavat karpi, kui sobivat tooni toodet pole.

Kui sein on kips- või mõnest muust õhemast plaadist kattega, siis võib õnnestuda ka kaablite vedamine kipsplaadi taha – üks auk tee teleri paneeli taha sobivasse kohta tugisõrestiku vahel, teine põrandaliistu lähedale ja peale väikest pusimist võib õnnestuda kaablid niimoodi vähemalt nähtavalt kohalt seinal kõrvaldada.

7. Aja ekraan otseks

Alles üsna viimase asjana võiks ära teha lõpliku teleri loodiajamise. Tavaliselt on selleks seinakinnitusel võimalik kruvisid lõdvendada ja reguleerida, lõpliku lihvi annab aga teleri enda liigutamine seinakinnitusel lihtsalt seda servast natuke surudes.

Vaata telerite seinakinnituste valikut Sony Centeris. E-esmaspäeval on e-poes kõigi toodete hinnad 10% soodsamad – sisesta ostul kood “esmaspäev”!