Tulevikus hakkab videote sujuva esituse eest hoolitsema tehisintellekt

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kõik internetikasutajad on kunagi videot vaadates pidanud ootama, kuni see laeb, siis mängib veidi ja laeb taas. MIT teadlased on leiutanud aga masinõppe algoritmi, mis säärase olukorra ära hoiab.

Kuidas video voogedastus töötab

Esmalt teeme selgeks, kuidas video sinu seadmesse striimitakse. Videofail jõuab seadmesse järkjärgult, pakettide kaupa. Seega laetakse faili alla samal ajal, kui sa seda vaatad. Video algust vaadates tegeleb su seade samal ajal ka keskmise ja ka lõpuosa alla laadimisega. See on ka üks põhjuseid, miks videole vajutades see peaaegu kohe mängima hakkab – korraga ei laeta alla tervet faili vaid väike osa sellest. Kui sinu internetiühenduse kiirus muutub, näiteks wifi levi halvenemise või 4G leviaugu tõttu, ei jõua seade vajalikul kiirusel uusi videofragmente alla laadida ja tekibki laadimishetk, kus tuleb tühja ekraani vaadata ja videot oodata.

Selleks, et seda vähem juhtuks on hulga lahendusi – enamik populaarseid teenuseid nagu Youtube ja Netflix kasutavad tehnoloogiat nimega ABR (adaptive bitrate), mis arvestab nii ühenduse kiirust, ühenduse mahtuvust kui ka striimitava sisu resolutsiooni. Mida suurem resolutsioon, seda rohkem ressursse vaja läheb. Kui interneti kiirus väheneb, püütakse ka automaatselt video ümber lülitada madamale resolutsioonile, et võrku vähem koormata.

MIT õpetas arvuti paremini striimima

Venturebeat kirjutab, et MIT teadlased arvutiteaduste ja intelligentsi laborist õpetasid tehisnärvivõrgule analüüsima andmeid nii, et süsteem oskab vastavalt vajadusele valida õige striimimisalgoritmi. Tehisintelekti treeniti läbi kiituste/laituste põhimõtte. Kuu aega järjest striimis tehisintellekt videot. Kui video pidi laadimise tõttu seisma jääma, sai arvuti karistuse. Kui video laadimist õnnestus vältida, sai arvuti kiita. See treenis tehisintellekti aru saama, millises situatsioonis millist algoritmi vaja läheb.

Lisaks sellele on võimalik süsteemi seadistada ja muuta. Näiteks võib Netflix soovida, et alati tagataks parim pildikvaliteet, või et alati tagataks kiireim allalaadimine. Tehisintellekt arvestab valikuid ning valib vastavalt nõutule õige algoritmi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.