Google usaldas enda andmekeskuste jahutamise täielikult tehisintellekti hoolde

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Google'i andmekeskuse serveriruum Soomes Haminas.Foto: Google.

Google on arendanud välja tehisintellekti, mis vastutab nüüd ettevõtte andmekeskuste jahutamissüsteemide eest.

Tehisintellekt arendati välja Google’i omatud AI-firma DeepMind poolt, mille Google 2014. aastal ostis. Kaks aastat tagasi arendatud tehisintellekt suutis varem jahutussüsteemide efektiivsust jälgida ja optimiseerida, mis võis säästa energiat kuni 40%.

Nüüd on mindud samm edasi ja põhimõtteliselt antud vastutus jahutussüsteemide eest tehisintellektile, mis peab mitmeid andmekeskuseid korraga haldama. Kogu protsessi jälgivad siiski ka andmekeskuste töötajad.

Tehisintellekt analüüsib, ennustab ja rakendab

Iga viie minuti tagant vaatab pilvepõhine tehisintellekt üle kogu andmekeskuse jahutussüsteemidesse paigutatud sensoritest tuleva informatsiooni ja kasutab neid andmeid, et ennustada kõige energiasäästlikumat protsesside kulgu.

Soovitus kogu protsess tehisintellekti kätte usaldada tuli tegelikult andmekeskuste operaatoritelt, kelle sõnul õpetas süsteem töötajatele jahutamise kohta küll uusi ja paremaid võtteid, kuid kõikide võtete praktikasse rakendamine nõudis liiga palju inimlikku pingutust ja järelvalvet.

Turvalisust tagavad piirangud ja inimelement

Google’i andmekeskustes on tuhandeid servereid, mis hoiavad töös populaarseid teenuseid nagu Google Search, Gmail ja YouTube. Firma jaoks on kõikide keskuste kindlalt ja efektiivselt töös hoidmine kriitilise tähtsusega, mistõttu on tehisintellekt ehitatud üles just turvalisust ja usaldusväärsust arvesse võttes.

Ülevaade tehisintellekti juhitud süsteemi turvalisust tagavatest nõuetest. Foto: DeepMind.

Iga võimaliku toimingu jaoks – toiminguid on miljardeid – arvutab tehisintellekt välja enda enesekindluse, et antud toiming on positiivse tulemusega. Kõik madala usaldusväärsusega toimingud eemaldatakse valikust. Samuti piiravad tehisintellekti kindlalt paika pandud piirangud, mis tagavad süsteemi turvalisuse ega lase tehisintellektil ühtegi näitajat piiridest välja viia.

2016. aasta uuring USA andmekeskustest näitas, et Ühendriikide andmekeskused kulutasid umbes 70 miljardit kWh elektrit 2014. aastal, mis oli kokku 1.8% kogu riigi energiakulutustest. Suurenev hulk andmekeskusi nõuab ka efektiivsuse suurenemist ja energiakulukuse vähendamist, mistõttu võib tehisintellekt olla oluline faktor energia säästmisel, kirjutab MIT Technology Review.

Jahutussüsteemid moodustavad vaid umbes 10% ühe andmekeskuse energiakulust, kuid DeepMindi esindajate arvates on andmekeskused alles algus ja tehisintellektil on potentsiaali tõsta efektiivsust ja säästlikust palju suuremal tööstuslikul skaalal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.