Rubriigi toob sinuni  Sponsor

Viis moodust, kuidas reisimine võib planeeti kahjustada ning kuidas sellest hoiduda

pexels-photo-59519.jpeg

Reisimine on küll mitmete meelistegevus, kuid tihti ei mõelda selle harrastuse negatiivsete külgede peale. Reisimisel on lisaks paljudele positiivsetele mõjudele ka palju negatiivseid mõjusid nii planeedile kui inimestele. Siin on neist välja toodud viis, koos juhistega, kuidas neid edaspidi vältida.

Reisimine kahjustab kultuure

Reisijad ei lähe tihti riike avastama, vaid lähevad mõnda populaarsesse kuurortlinna, kus söövad endale kodust tuttavaid toite, külastavad rahvusvahelisi turismiettevõtteid ning jälgivad koduseid kombeid. See aga tähendab, et nende piirkondade  kohalik kultuur kannatab.

Selleks, et seda vältida, võiks minna reisile ka tundmatumatesse kohtadesse. Näiteks Egiptusesse reisides ei tasuks minna üksnes populaarsesse kuurorti tüüpiliste burgerirestoranidega, vaid pigem mõnda väikelinna ning jälgida sealseid kombeid ja tavasid.

Reisimine kahjustab kohalikku majandust

Mitmed ettevõtted ei suuda enam populaarseks saanud reisikohtades ellu jääda. Väikesed majutusasutused ei leia endale enam kliente, kuna suured hotelliketid haaravad kliendid endale. Väikesed restoranid ei suuda enam hakkama saada, kuna suurem osa inimesi käib vaid peatänaval söömas.

Seda arvestades tasuks võimalusel külastada väiksemaid ja rahulikumaid sihtkohti, et toetada ka neid, kelle muidu suurkorporatsioonid välja sööksid. Ka suurtes ja populaarsetes reisisihtkohtades eelista toetada kohalikku majandust.

Reisimine kahjustab keskkonda

Reisimine on keskkonnale igati kahjulik. Lennukimootorid põletavad kütust, inimesed kasutavad hotellides rätikuid vaid korra ning tuled jäetakse pidevalt põlema. Need on tegevused, mida harilikult kodus olles ei tehta.

Seda probleemi on aga kerge parandada. Keegi ei pea loobuma reisimisest, kuid siiski tuleb tähele panna ka ümbritsevat keskkonda. See algab hotellirätikute mitu korda kasutamisest ja tulede kustutamisest, aga olulisem on teha teadlikke valikuid oma reisiviisi valikul.

Reisi nende teenusepakkujatega, kes on avalikult ja teadlikult oma jalajälge keskkonnale väiksemaks teinud, kasutavad moodsamaid ja ökoloogilisemaid tehnoloogiaid ja aitavad keskkonnale tehtud kahju kompenseerida.

Reisimine kahjustab rahulikke eluviise

Kui mõni linn muutub äkitselt suureks turismimagnetiks, muutub kohalike elu täielikult. Asi on veel mõistetav siis, kui tegu on suurlinnaga, kus toimuvad olümpiamängud, kuid teisiti on lugu, kui reisisihtkohaks muutub üleöö mõne alles hiljuti avalikkuse tähelepanu alla sattunud hõimkonna eluala. Need inimesed ei ole sellega harjunud ning see võib neile laastavalt mõjuda.

Selleks, et sellest hoiduda, tasub oma reisisihte hoolikalt valida. Mine sinna, kuhu inimesed sind tahavad ja sind oodatakse.

Reisimine kahjustab kultuuriväärtusi

See on kahe otsaga asi. Ühest küljest aitab reisimine ajalugu elus hoida, kuid teisalt võib see selle ka hävitada. Kui ajaloolises paigas hakkab ühtäkki käima liiga palju inimesi, võivad sealsed mälestised või ehitised viga saada või sootuks hävineda. Teisalt, kui keegi seal enam ei käiks, vajuks need unustustehõlma.

Seega on oluline, et ajaloolisi paiku külastades oldaks viisakas, lugupidav ning ettevaatlik. Vastasel juhul ei ole enam järgmine kord võimalik sinna naasta.

 

Allikas: NomadicMatt

Vaata kõiki selle rubriigi artikleid