Reisimine ja raha: kuidas nutikalt valuutakurssi teada ja ühiseid kulutusi jagada?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Reisile minnes kerkib alati üles mitmeid rahaga seotud küsimusi. Mis valuuta sihtriigis üldse kasutusel on? Mis on selle kurss euroga võrreldes? Kui reisid seltskonnaga, siis kuidas tekkinud kulud õiglaselt jaotada? Õnneks on tegu küsimustega, millele on vastused täitsa olemas.

Google on kuningas

Google’il on tänapäeval enda lahendus olemas juba sisuliselt kõigest. Täpselt selline on olukord ka valuuta teisendajatega. Kuigi on olemas mitmeid rakendusi, millega valuutasid ümber teisendada, siis kõige lihtsam on seda teha Google’i otsingus.

Tuleb lihtsalt otsingusse kirjutada inglise keeles küsimus valuutast ja summast, mida soovid teisendada. Näiteks “How many euros is 25 US dollars” annab kenasti vastuse.

Samas saab ka lihtsamalt ning otsingusse võib kirjutada hoopis “25 US dollars in euros” ning tulemus on sama. Soovi korral saab kogu protsessi teha ka häälkäskluse kaudu, kuid kahjuks peab rääkima inglise keeles.

Antud lahendus toimib kenasti nii Android kui ka iOS operatsioonisüsteemi Google’i otsingut kasutades. Lisaks võib otsingut teha ka brauseri kaudu ning tulemus on sama.

Idee poolest ei pea teadma isegi konkreetse valuuta nimetust. Riigi nime peaks siiski teadma.

Kulude jaotamine

Reisil tehtud kulutuste jaotamine on aga märksa keerukam protsess. Kui Eestis on tüüpiline, et lõunasöögi eest saab igaüks eraldi arve, siis paljudes riikides sellist kommet pole ja maksma peaks ühe arvega. Teisalt võib ainult ühel reisiseltsilisel olla kohalikku valuutat alles. Igatahes tuleb nii või teisiti reisides ette hetki, kus üks inimene katab teiste kulud ja selle üle oleks vaja mingit õiglast arvestust pidada.

Ka siin tuleb appi rakenduste lai maailm. Androidi peal on heaks lahenduseks Splitwise, iPhone’is Splid.

Splitwise’i eripära on lihtsus. Kerge vaevaga on võimalik rakendusse lisada uus kulu ning see ka kohe vajadusel inimeste vahel ära jaotada. Kogu arvutamise teeb loomulikult rakendus ise. Meeldetuletusi, et makse on vaja sooritada, saab rakenduse kaudu lihtsalt osalistele laiali saata. Selleks tuleb kulu lisades sisestada inimese telefoninumber või e-mail ning rakendus saadab välja teate, et ootad makset. Splitwise’i saab soovi korral kasutada ka internetibrauseri kaudu, seega ei pea kogu kirjutamist vaid telefonis tegema.

Splitwise’i abiga on võimalik jagada nii suuri kui ka väiksemaid kulusid.

Apple’i iOS operatsioonisüsteemi peal töötab Splid on sarnane. Mingit sorti kulu on võimalik sisestada lihtsa vaevaga ning seejärel kulutatud summa osaliste vahel ära jaotada. Kõik vajalikud arvutused teeb rakendus juba edasi iseseisvalt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.