Rubriigi toob sinuni  Sponsor

Kuidas töötavad mürasummutavad kõrvaklapid?

2203561517_875b706fef_o.jpg

Hoolimata sellest, kas reisite lennukiga kaugele maale puhkama, laevaga sõbrale külla, kiirrongis komandeeringusse või kõnnite jala linnatänaval, on igatahes mõnus kõrvaklappidega end ümbritsevast keskkonnast eemaldada. Kui elamuse muusikast või jutusaatest rikub ümbritsev müra, siis aitavad aktiivselt müra summutavad kõrvaklapid. Kuidas need toimivad?

Kui rääkida mürasummutavatest kõrvaklappidest, kujutavad paljud esimese asjana ette kõrva sisse topitavaid klappe. Sellised kõrvaklapid loovad kõrva kuulmetorusse barjääri, mis püüab keskkonnast tulevat müra väljas hoida. Teine viis on see, et klapid on kõrva ümber nii tihedalt vastu nahka, et isoleerivad kuulmeorgani ümbritsevast mürast. Mõlemad on passiivse mürasummutusega klapid ja mõlemad võib olla üsna ebamugav pikemat aega kanda.

Otsi "aktiivset" mürasummutust, see on õige asi

Aktiivselt müra summutavad kõrvaklapid töötavad aga teist moodi, need takistavad madalaid ja kõrgeid helisagedusi erinevalt. Madalate sagedustega heli summutamiseks on klappidel küljes mikrofon, mis salvestab pidevalt ümbritsevast keskkonnast tulevat müra. Saadav helilaine keeratakse klappides vastandfaasi ehk tagurpidi. Seal, kus oli helilaine hari, on nüüd nõgu, ja vastupidi. Saates selle vastandfaasis helilaine kõrva samal ajal kui sinna tuleb keskkonnamüra, nullivad lained teineteist ära ja müra asemel on vaikus.

Kõrgema sagedusega heli puhul, mille lainepikkus on lühem, kasutavad ka aktiivselt müra summutavad kõrvaklapid passiivset tehnoloogiat ja püüavad luua kõrva ümber barjääri, millest kõrge sagedusega heli hästi läbi ei pääse.

Asja teeb puust ja punaseks selgeks video:

 

Kasutades korraga nii aktiivset kui passiivset müra summutust, tagatakse võimalikult selge kuulamiskogemus. Kahjuks pole aga ükski tehnoloogia ideaalne ja head mürasummutavad kõrvaklapid on üldjuhul tavalistest oluliselt kallimad. Lisaks vajab aktiivne müra summutamine voolu, mis tähendab, et klapid on aku ja elektroonika tõttu raskemad ning suuremad.

Hoolimata miinustest on tegu ääretult kasuliku leiutisega ja inimesed, kes on korra lennukis või tänaval selliseid klappe proovinud, soovitavad neid üldjuhul ka teistele. Rahulikum kuulamiskogemus on igatahes tagatud.

 

Foto: Ryan Fung\Flickr

Vaata kõiki selle rubriigi artikleid