Sphebotics teeb päikeseenergia kogumise lihtsamaks ja efektiivsemaks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eestis tegutsev idufirma Sphebotics keskendub sellele, et päike jõuaks paneelidele kõige paremini ligi. Selleks on välja töötatud seade, mis tõotab teha innovatsiooni roheenergia tööstuses. Geeniuse küsimustele vastab firma tegevjuht Xavier Thibert.

Mis on teie suur idee?

Spheboticsi moto on “Edendame päikest linnades”. Oleme päikeseenergia efektiivsusele keskenduv ettevõte ja meie peamine toode on päikesejälgija ehk seade, mis järgib päikest, nii et päikesepaneelid paneelid püsivad päikese suhtes õigel joonel ja toodavad seega palju rohkem energiat kogu päeva vältel.

Innovatsioon on see, et meie päikese jälgimiseks mõeldud seade mahub kõigile katustele või seintele. Seadmed sobivad seega eriti hästi linnapiirkondadesse ja linnas olevatele ehitistele. Teine innovatsioon on see, et meie jälgimisseadmed on kavandatud töötama asjade interneti platvormil ka mitme erineva energiaallikaga süsteemides. Meie tooted on eriti kasulikud olukorras, kus ruum on piiratud ja tõhusust tuleb optimeerida.

Kuidas see praeguste tavapäraste süsteemidega võrreldes toimib?

Tänapäeval on turul domineerivad ühe teljelised jälgimisseadmed lamedatele pindadele. Eelmisest aastast saadik kasutatakse neid USAs 80% ulatuses tööstuslike mõõtmetega päikeseparkides, kuna need on oluliselt odavamad. Kuid sellistel jälgimisseadmetel on piiratud tõhusus ja nad vajavad paigaldamisel keerulisi ettevalmistusi maapinnal.

Seevastu on Spheboticsi jälgimisseadmed mis tahes laiuskraadiga tõhusad ja töötavad mis tahes positsioonis ning on lihtsasti paigaldatavad. Samuti pakuvad nad iga päikesepaneeli kohta energia ja keskkonnaalaseid andmeid.

Kes on tegijad ja milline on nende taust?

Projekt algas 2 inseneriga, üks spetsialiseerunud robootikale ja teine tehaste automatiseerimisele. Idee sai alguse murest kliimamuutuste ja süsinikdioksiidi heitmete üle linnades. Pärast ettevõtte loomist 2017. aasta märtsis on meeskond kasvanud 6 inimeseni, peamiselt inseneri- ja turunduse vallas Leidsime ka suurepäraseid nõustajaid, kes aitavad meil ettevõttega algust teha.

Keda näete oma peamiste konkurentidena?

Meil on konkreetne konkurent USAs. See on idufirma edisun.com. Hiljuti tõstsid nad seedinvest.com platvormi abil umbes 2 miljonit dollarit. Edisun teatas oma esimesest suurest installatsioonist 2 800 jälgimisseadmega ja nad avalikustasid ka 60 000 seadmega eeltellimuse.

Meie seisukohast näitasid nad selgelt, et turul on sääraseid seadmeid vaja.

Kes on investorid ja kui palju nad firmasse juba raha on pannud?

Ettevõtet rahastati asutajate enda finantseeringu, EASi ja ELi toetuste ning idufirmade võistluste auhindade kaudu. Kokkuvõttes on siiani ettevõttesse investeeritud 100 000 eurot.

Millega te raha hakkate teenima?

Praegune ärimudel kujuneb ümber riistvara ja energiateenuste müügi. Iga mudeli osa omab oma muutuseid, mida peame hoolikalt jälgima ning haldama.

Miks olete te üks kümnest idufirmast, mis pankrotti ei lähe?

Kasutame vana retsepti: jälgige rahavoogu!

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Viimased kuus kuud veetsime Euroopa Liidus, Hiinas ja Lõuna-Ameerikas. Kohtusime potentsiaalsete klientide ja partneritega, kes soovivad meie tehnoloogiat kasutada. Nüüd peame toote turule tooma nii kiiresti kui võimalik.

Mida te saavutate järgmise 12 kuu jooksul?

Seemneinvesteering on meie tähelepanu keskmes 2018. aasta esimeses pooles. Valisime selle vooru, kuna järgime Climate-KIKi kiirendiprogrammi alates augustist 2017 kuni novembrini. Samuti arendame partnerlussuhteid tööstusharude ja linnadega.

“Nädala idufirma” on rubriik, kus me tutvustame igal nädalal mõnd põnevat Eesti idufirmat, kes tahab maailma muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.