Planet OS tahab kõik maailma keskkonnaandmed kokku tuua ja tegi selleks teadlastele avaliku liidese

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
planet_os_engineering_team_in_tallinn_together_with_co-founders_rainer_sternfeld_on_the_left_and_kalle_kagi_on_the_right.jpg

Geeniuse rubriigis “Nädala idufirma” vastab sel nädalal küsimsutele Planet OS, mis tahab ühendada kõik maailma killustunud keskkonna- ning sensoriandmed.

Mis on teie suur idee?

Meie suur idee on ühendada kõik täna killustunud maailma keskkonna- ja sensorandmed ning teha need kättesaadavaks.

Kui sa opereerid tuuleparki või ehitad tarkvararakendust, mis mõlemad kasutavad suuremahulisi keskkonnaandmeid, siis sinu tehniliseks väljakutseks on andmete leidmine, ligipääs ja nende töötlemine.

Teiseltpoolt on raskus ka operaatorite võime nendest andmetest aru saada. Planet OS lahendab need probleemid võimaldades integreerida andmed ühte pilvekeskkonda ja pakkudes tarka andmeanalüütikat, tuues vajadusel sisse ka väliseid andmeid.

Mis tähendabbig data, millega te töötate?

Big data ei tähenda alati andmete suurt mahtu, vaid on pigem kombinatsioon mahust, andmete kiirusest, andmetüüpide erinevusest ning tõepärasusest (tehnoloogiamaailmas tuntakse seda nelikut 4V all – volume, velocity, variety, verocity).

Ehk siis big data ei tähenda ainuüksi suuri andmeid vaid mõtteviisi, kuidas andmepõhiseid organisatsioone juhitakse. Kuna ilmastikunähtused on üha enam muutlikud, siis ohustavad meie kliente välised keskkonnariskid ning seetõttu vajavad need ettevõtted rohkem empiirilisi andmeid. Nii pakubki Planet OS sisuliselt andmete infrastruktuuri, mis võimaldab neil hoida “kätt pulsil” oma varadel ja protsessidel merel, maal ja õhus.

Mis on API, mille te just välja tõite?

API ehk rakendusliides võimaldab luua andmevoogude ja väliste rakendustega püsiühendusi. Esitlesime eelmisel nädalal Planet OSi avalikku rakendusliidest ehk API (application programming interface), mis on ennekõike mõeldud ilmastikuandmete jaoks. Kõnealune API kergendab suurandmetega tegelevate teadlaste ja arendajate ligipääsu tervet maailma hõlmava prognoosimudeli alusandmetele. Seejuures on võimalik teha ka kitsamaid päringuid ehk keskenduda vaid parasjagu huvi pakkuvale teabele.

Kes on Planet OSitegijad ja mis on nende taust?

Planet OS’i meeskonnas on 15 inimest viiest erinevast riigist kolmes maailmajaos. Ettevõtte asutajad on eestlastest tehnoloogiaettevõtjad. Peale arenduskeskuse Tallinnas ja peakontori Californias on meil tugev andmevisualisatsiooni insener Montrealis, tootejuht Los Angeleses ja projektijuht Rio de Janeiros. Eesti arendusmeeskonnal on tugev tehniline taust andmetel põhinevate toodete arendamisel, liitudes Planet OSiga ettevõtetest nagu Skype, Proekspert, Playtech jtning organisatsioonidest nagu EMHI.

Planet OS tegevjuhi ja kaasasutaja Rainer Sternfeldi varasem kogemus ABB Baltimaade arendujuhina, sh elektriautode kiirlaadimisvõrgustiku projekti eestvedajana, ettevõtjana ja robootikainsenerina on toonud ettevõttesse vajalikud kogemused nii müügist kui tootearendusest. Sealhulgas on Rainer asutanud mitmeid ettevõtteid ja organisatsioone, alustades juba üliõpilasena TTÜ Fotoklubist ja TTÜ Robotiklubist.

Kes on investorid ja kui palju nad firmasse juba raha on pannud?

Planet OSi strateegilised investorid on Intertrust ja Philips Electronics. Ettevõtte seitsme äriingli hulgas on Skype’i kaasasutaja Jaan Tallinn ja Nest Labs’i kaasasutaja Tony Fadell. Kokku on kaasatud ettevõttesse ligi 6 miljonit dollarit riskikapitali.

Millega te raha hakkate teenima?

Planet OS alustas müügiga 2014. aasta septembris ning esimese suure müügi tegime juba enne aasta lõppu Brasiilias. Keskendume oma äris energiaettevõtetele ning valitsusasutustele, pakkudes neile andmeanalüütika ja andmeinfrastruktuuri tooteid. Meie kliendisuhted on pikaajalised partnersuhted, mis on aga igati oma aeganõudvat müügitsüklit väärt. Lisaks sellele on Planet OS pühendunud avalike andmestike kättesaadavaks tegemisele.

Miks olete just teie see üks kümnest idufirmast, kes ei lähe pankrotti?

Aastate jooksul oleme näinud ettevõtteid, kellel läks väga hästi, kuid sellegipoolest on nii mõnedki läinud pankrotti; ning ka ettevõtteid, kellel läinud keskmisest halvemini, kuid on tulnud olukorrast välja ja hakanud kasvama.

Usume, et Planet OSi meeskonnas olev ettevõtluskogemus, meie toodete vajalikkus klientidele ja strateegilised partnersuhted annavad meile kindlust edasiseks kasvuks. Sealjuures on kõige olulisem tiimi lojaalsus ja kokkusobivus. Planet OSi esimesest kümnest tiimi liikmest on täna igapäevaselt tööl üheksa.

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Tänu viimase aasta kasvule hakkame peagi Eestisse otsima aktiivset arendusmeeskonna juhti ja Californiasse võimekat äriarenduse juhti. Mõlemad ametikohad on ettevõtte järgneva kasvufaasi jaoks võtmetähtsusega. Huvi korral võtke ühendust jobs@planetos.com.

Mida te järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

Ennekõike soovime saavutada selle aasta müügieesmärgid, palgata tiimi vajalikud talendid ning märkimisväärselt kasvatada avalike andmestike kataloogi.

Foto: Planet OS

“Nädala idufirma” on rubriik, kus me tutvustame igal nädalal mõnd põnevat Eesti idufirmat, kes tahab maailma muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.