Monese lihtsustab pangakontode loomist välismaal ning nüüd on neil selleks ka ressursse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
monese.png

Uuel aastal alustab Geeniuse nädala idufirma rubriiki Monese, mis on hea ja lihtne viis endale pangakonto loomiseks olles välismaal. Vaid mõne päeva eest sai ettevõtte enda tegevuseks märgatavalt ressursse juurde, kaasates 10 miljonit dollarit kapitali rahvusvahelistelt investoritelt. Geeniuse küsimustele vastas Monese asutaja ja tegevjuht Norris Koppel.

Mis on teie suur idee?

Monese soovib pangateenused muuta lihtsasti kättesaadavaks igaühele – kaasa arvatud seni pangateenustest ilma jäetud või nendele piiratud ligipääsuga inimestele. Idee sai alguse ettevõtte asutaja Norris Koppeli isiklikust kogemusest, kui ta kolis Londonisse ja avastas, et välismaalasena on kohalikku pangakontot bürokraatia tõttu avada ülikeeruline ja aeganõudev. Pangakonto avamine võib jääda pelgalt selle taha, et äsja riiki kolinuna ei ole kliendil võimalik esitada oma uue elukoha kommunaalarveid, mille abil pangad isikutuvastuse eesmärgil kliendi aadressi saaksid kindlaks teha.

Tänases olukorras, kus tööturg ei ole enam ammu lokaalne ning üle 90 miljoni inimese ainuüksi Euroopas ei oma erinevatel põhjustel ligipääsu pangateenustele, on vajadus seesuguse teenuse järgi suur. Ja globaalsel skaalal on täiesti vastuvõetamatu, et veel tänapäeval eiole sedaligipääsuenam kui kahel miljardil inimesel.

Avasime Suurbritannias uksed 2015. aasta sügisel. Monese võimaldab nüüd inimestel avada konto hõlpsasti vaid paari minutiga mobiilirakenduse kaudu, ilma pangakontorisse minemata. Isikutuvastus ja taustakontroll toimub elektrooniliselt reaalajas ning selleks on isikul vaja vaid mobiiltelefoni ning passi. Monese konto toimib nagu tavaline pangakonto – see võimaldab kliendil nii vastu võtta kui ka teostada kohalikke ja rahvusvahelisi pangaülekandeid, kasutada puutevaba Visa deebetkaarti ja maksta sisse või võtta automaadist välja sularaha.

Kellele teie teenus kõige kasulikum on?

Inimestele, kes on asunud uude riiki elama, kuna pangakonto on üks esimesi asju, mida on inimesel riiki kolides tarvis – kasvõi ennast tööle registreerides. Selle puudumine tekitab uude riiki elama asunutele omamoodi nõiaringi ja teeb elu alustamise uues riigis keeruliseks.

Samuti on Monese abiks puuduliku või kehva krediidiajalooga inimestele, kuna suured pangad on huvitatud eelkõige krediiditeenuste pakkumisest ning kontot hea krediidiajaloo puudumisel meelsasti ei avata.

Kuidas plaanite hiljuti kaasatud kapitali kasutada?

Plaanime tugevdada Monese positsiooni, et olla peamine pangakonto inimestele, kes ei oma erinevatel põhjustel ligipääsu tavalistele pangateenustele või kes otsivad alternatiive kallitele tavapankadele. Kasutame kapitali euroalale laienemiseks ning euro kontode pakkumiseks. See annab meie klientidele võimaluse omada lokaalseid kontosid eri riikides. Samuti lisame uusi teenuseid nagu näiteks otsekorraldused ja krediidi teenused.

Norris Koppel

Kes on Monesetegijad ja mis on nende taust?

Monese asutaja ja tegevjuht NorrisKoppel omab ettevõtluse kogemust Suurbritannias alates 2000 aastast ning onasutanud mitmeid reguleeritud finants- ja finantstarkvaraettevõtteid. Londonis ja Tallinnas asuvates tiimides on tööl 35 inimest, kes on meiega liitunud Skypest, erinevatest pankadest, Helmesest, globaalsetest turundusagentuuridest ja mujalt.Oleme rahvusvaheline – lisaks eestlastele on meie tiimides britte, venelasi, rumeenlasi, kolumbialasi, ameeriklasi, leedukaid ja hindusid.

Kes on investorid ja kui palju nad firmasse juba raha on pannud?

Monese investorite hulka kuuluvad Anthemis Exponential Ventures, Korea Investment Partners, SmartCap ja STE Capital, samuti maailma ühe suurima makseplatformi PayU tegevjuht Laurent Le Moal, Seedcamp ning äriingel Marek Kiisa koos paljude tuntud EstBAN äriinglitega.Monese koguinvesteeringute maht on 15,8 miljonit dollarit.

Millega te raha hakkate teenima?

Oleme raha teeninud juba üsna algusest. Erinevalt suurpankadest oleme hinnastatud soodsalt ja läbipaistvalt – Monesel on vaid üks lihtne fikseeritud kuutasu, mis sisaldab kõiki elektrooniliste tehingute tasusid, kaasa arvatud rahvusvaheliseid ülekandeid, globaalset kaardikasutust, ja isegi välismaal automaadist raha välja võtmist. Ja esimesed 30 päeva saab klient toodet testida ilma kuutasuta, kuna soovime vaid neid kliente, kes meie toodet reaalselt vajavad ja hindavad.

Kui mõni ülekanne või kaarditehing sisaldab valuutavahetust, on valuutakurss vaid 0,5% tehingu summast – see on sama soodne kui TransferWise. Võrreldes niiöelda “tasuta” pangateenust pakkuvate Briti suurpankadega on Monese teenuse hind kliendile aasta läbilõikes hinnanguliselt kuni viis kordaja valuutavahetuse hind kuni kaheksa korda soodsam*.

Miks olete just teie see üks kümnest idufirmast, kes ei lähe pankrotti?

Niikaua kuni pakume teenust, mis lahendab tuhandete inimeste reaalset probleemi, saab pankrot tulla peamiselt kehva juhtimise kaudu. Moneset aga juhivad kogenud inimesed, kes on varem edukalt alustanud, juhtinud ja müünud mitmeid kiiresti kasvavaid ettevõtteid. Tänu sellele usume, et suudame karisid ennetada ja nendest kenasti mööda purjetada. Oleme ülimalt motiveeritud ja fokusseeritud probleemi lahendamisele, mille pärast Monese asutati – muuta ligipääs pangateenustele kättesaadavaks igaühele.

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Ettevõtte peamised väljakutsed seonduvad praegu tiimi ja klientide arvu kiire kasvuga. Erilist rõhku asetame kiire ja suurepärase klienditeeninduse pakkumisele.

Mida te järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

Kasutame kapitali euroala riikidesse laienemiseks ning euro kontode turule toomiseks. See annab meie klientidele võimaluse omada lokaalseid kontosid eri riikides ja väga võimsa eelise tavapankade klientide ees. Samuti lisame uusiteenuseid nagu näiteks otsekorraldused ja krediidi teenused.

* Koppel viitab vastuses hinnaerinevusele, mille aluseks on võetud Van Dijk Management Consultants poolt 2013. aastal koostatud hinnavõrdlusTariffs of Retail Banking in Thirteen Countriesja Moneseviies suurima Suurbritannias pangas (kombineeritudturuosa 85%) eraisiku konto omamise kulu kohta. Hinnavõrdluse tegemise hetkel novembris 2012 oli USD/GBP valuutakurss 0.62.

Avafoto: Monese

“Nädala idufirma” on rubriik, kus me tutvustame igal nädalal mõnd põnevat Eesti idufirmat, kes tahab maailma muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.