Medihub teeb nii, et saaksid kiirelt arsti juurde, aga ei pea ennast lõhki maksma

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Medihubi esindustiim 2016. aasta Slushil.

Eesti idufirma Medihub loob portaali, mis muudab meditsiiniteenuste turu kasutajale läbipaistvaks. Kõik hinnad ja teenused on ühes kohas koos, seega ei pea tundide kaupa otsingumootoreid väisama, selgitas ettevõtte juht Helary Lainjärv.

Mis on teie suur idee?

Muuta tasuliste teenuste meditsiiniturg patsientidele läbipaistvaks.

See tähendab inimesele: 1) kliinikute, meditsiiniteenuste ja hinnainfo lihtsamat ja kiiremat leidmist võrreldes internetist otsimisega, 2) kliinikute valikuvõimaluse suurendamist ja 3) digiregistratuuri ehk veebibroneerimise abil tervisemure kiiremat lahendamist.

Miks olete parem, kui lihtsalt internetist hindade otsimine?

Internetist otsides pole võimalik saada korralikku ülevaadet ei teenuseid pakkuvatest kliinikutest ega ka hindadest. Hindade võrdlemine käib tavainimesel lihtsalt üle jõu või kulutab ebaproportsionaalselt suure hulga aega, mida saaks kasutada mõistlikumalt. Google’i kaudu meditsiiniteenuste või hindade otsimise põhiprobleemideks on kliinikute piiratud valik ja info raske kättesaamine ning tulemuste raske interpreteerimine.

Esimestel lehtedel on üldiselt kallimad ja suuremad kliinikud, kes saavad endale lubada tugevat digiturundust ning lihvitud SEO-d. Kliinikute hinnakirjad ei pruugi olla avalikud või kergesti veebilhelet leitavad. Samuti on sageli hinnakiri pikk ning keerulises sõnastuses.

Need kliinikud, kes on keskendunud kvaliteetse arstiabi pakkumisele soodsate hindadega, ei pruugi leida piisavalt aega või ressursse, et tegeleda digiturundusega. Lisaks kiidab iga kliinik oma kodulehel ikka iseennast, kuidas siis saada aru, et kes on kes ja kus on odavam?

Väiksemad kliinikud või uued teenusepakkujad peavad enne aastaid reklaamima, et jõuda otsingutes esimeste lehtede lähedale. Seega aitab Medihub säästa meditsiiniteenuseid või kliinikuid otsiva inimese aega ning raha. Lihtsa hinnavõrdlusega on võimalik ka Eesti siseselt säästa sadu või isegi tuhandeid eurosid, rääkimata näiteks Soome-Eesti hinnavõrdlusest, kus hinnavahed võivad olla kuni 10 korda.

Kellele on teie teenus suunatud?

Esiteks neile, kes soovivad vastuvõtule pääseda võimalikult ruttu, mitte kulutada aega ja närve Haigekassa ravijärjekordades oodates. Neile on lahenduseks 25-50 eurot maksev eriarsti vastuvõtt, mille puhul pääseb samale arstile üldjuhul kuni 10 korda kiiremini ja ilma perearsti saatekirjata (tavaliselt 1-3 nädala jooksul). Samuti võimaldab Medihubi veebi broneerimine hoida kokku aja kokkuleppimisele kuluvat helistamise või kirjutamise aega. Medihubis saab teha broneeringu arstile kasvõi südaöösel.

Teiseks neile, kes soovivad minna ravile välismaale, näiteks silmade laseroperatsioonidele Lätti või soomlaste puhul Eestisse odavamat hambaravi või plastikakirurgia teenuseid kasutama.

Kolmandaks, teist arvamust soovivatele patsientidele, kes tahaksid kuulata ka teise arsti arvamust diagnoosi või ravi osas.

Keda näete oma konkurentidena?

Põhjamaades ja Baltikumis rahvusvahelisi konkurente veel pole, kes tegeleksid meditsiinituru läbipaistvuse probleemiga. Väike valim eliitkliinikuid ei loo kasutajale tegelikku läbipaistvust, vaja on katta vähemalt üle 70% turust. Medihubil on umbes 80% Eesti-Soome kliinikutest kaetud. Konkurendid meditsiiniturismi sektoris on näiteks MediGo, WhatClinic ja FlyMedi. Kohalikest portaalidest Soomes näiteks klinik.fi on loonud huvitava sümptomite-haiguste baasil.

Kes on tegijad ja mis on nende taust?

Põhimeeskonna moodustavad hetkel Helary Lainjärv (CEO), Eero Ränik (COO), Rasmus Saks (tarkvaraarendaja), Sigrid Liira (disainer), Laura Mägi (arst), Ave Põld (hambaarst), Kristi Reinfeldt (turundus) ja Kristjan Vedel (tarkvararendaja). Meeskond on alates aastast 2015 kasvanud ja kahanenud tsükliliselt, 2-st 17-ne inimeseni, hetkel on meiega seotud 15 inimest, kellest 12 osanikku.

Meil on eestvedajate seltskond ajas palju muutunud, ettevõttest on lahkunud üks asutaja neljast, kaks asutajat on hetkel väiksema rolliga, kuid kindlalt tegevad. Meie tarkvaraarendajatel on kõigil pikk arenduskogemus Eesti väljapaistvaimates tarkvaraettevõtetes. Lisaks on meil ettevõtte omanikeringis kaks arsti, üks hambaarst, jurist, disainer, parameedik ja nagu igas korralikus Eesti peres ka üks kodustatud soomlane. Meil on hästi dünaamiline meeskond. Oleme muutnud ettevõtte sisestruktuuri vastavalt ettevõtte eesmärkidele ja vajadustele korduvalt.

Kes on investorid ja kui palju nad firmasse juba raha on pannud?

B-to-B ärimudeli puhul on investeeringu kaasmine lisaboonuseks, mitte esmavajaduse rahuldamiseks. Medihubi algusaegadel vaatasime ringi ka investorite osas, kuid siis ei kohtunud meie soovid investorite pakutava väärtushinnanguga. Hiljem oleme võtnud eesmärgiks kasvatada ettevõtte väärtust omade vahenditega. Selleks tuleb meie meeskonnaliikmetel teha Medihubi kõrvalt päevatööd, mis toob leiva lauale.

Meie käsitluses on investeering siiski vajalik üksnes kasvu kiirendamiseks ja kiiremaks tegevuse laiendamiseks. Investeeringu toel kiire kasvamine võib olla oluline näiteks tugeva konkurentsi tingimustes, meie turg ja kasutajate harjumused on alles küpsemas ja arenemas ning konkurents on veel väike.

Millega te raha hakkate teenima?

Partnerkliinikud maksavad haldus-, liitumis- ja komisjonitasu, vastavalt kliiniku profiilile ja kokkuleppele. Plaanis on integreerida portaali tarbijakrediidi (terviselaenude) ja reisikindlustuse vahendus. Just tarbijakrediidi vahendusest loodame tulevikus põhilist raha teenimise mudelit, kuna Põhjamaade-Baltikumi turul puudub keskne pakkuja, kliinikud toimetavad igaüks omaette. Läänes ollakse harjutud tasulisi meditsiiniteenuseid tarbima laenu eest, kuna need on kohe tasumiseks suhteliselt kallid.

Miks olete just teie see üks kümnest idufirmast, kes ei lähe pankrotti?

Pankrott eeldab ju põhimõtteliselt, et kulutatakse rohkem kui teenitakse ehk ei suudeta katta jooksvaid kulusid. Seda muret meil tõesti pole. Ettevõtte juhtkonnas on inimesed, kel on pikk ettevõtluskogemus ja ühel ka varasema idufirma läbikukkumise kogemus. Kuna me ei ole keegi töölt äratulemisega kiirustanud, siis pole ka põhitegevuste väikeses mahus finantseerimine eriti raske.

Teiseks on Medihubil on juba asutamise algusest olnud väga tugev ja eesmärgistatud ettevõtte sisekultuur. Oleme teinud ettevõtte siseselt mitu korda olulisi struktuurimuudatusi, vahetanud osaluste pakke, toonud juurde uusi inimesi ning mõned vanemad on pääsenud ootama vahetuspingile. Suhtlemine ettevõtte sees on soe ja südamlik, kuid samas on väga pragmaatiline. Oleme edukalt ja veel tugevamana tulnud läbi vähemalt kolmest kriitilisest punktist, teinud vajalikud muudatused ning täna võime öelda, et me juba saame aru, mida me teeme, mis polegi tegelikult üldse nii enesestmõistetav.

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Mõistust, mõistmist ja aega! Aega oleks võimalik mingil määral ka rahaga osta. Võib-olla see oleks hea, võib-olla mitte. Koos investeeringuga võib juhtuda, et ei julgeks enam teha ka nii vabalt muudatusi ja katsetada ning jääks liiga kinni esimesse mudelisse, mis võimaldab ots-otsaga kokku tulla. Selline näide on meiega samas valdkonnas Euroopas olemas, kus erilist kasvu pole, kuid turunduse-müügi tasakaalupunkt on leitud, muudatusi teha raske.

Mida te järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

Järgneva 12 kuu jooksul ehitame portaali kasutajatestidest ja statistilisest analüüsist lähtuvalt vähemalt kaks korda ümber. Muudame kliinikute leidmise ja broneerimise kasutajale vähemalt viis korda paremaks (kvantitatiivsete meetoditega analüüsides) ja kaks korda meeldivamaks (kasutajakogemuse testide põhjal).

Viimase aasta jooksul oleme portaali juba kaks korda oluliselt muutnud ja täiendanud lähtuvalt kasutajauuringutest ja testidest. Samuti oleme viimase aasta jooksul vahetanud portaali aluseks olevat tehnoloogiat, et tõsta arenduskiirust, mis tähendas sisuliselt kogu frontendi koodi ümberkirjutamist. Meie jaoks on parima kasutajakogemuse ja kasutajamugavusega portaali loomine kõige suuremaks eesmärgiks, sest see on aluseks külastajate kasvule. Teenitava tulu kasvatamine, turu vallutamine ja kõik muu tuleb selle järel ja koos. Head toodet pole veebis keeruline müüa, kui on teada turunduse conversion rate ja ärimudel töötab.

“Nädala idufirma” on rubriik, kus me tutvustame igal nädalal mõnd põnevat Eesti idufirmat, kes tahab maailma muuta.
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.