Kookon pakub alati avatud nutiladusid ja avab peagi uue hoone Ülemistel

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kookoni juhatuse liikmed Rait Minumets ja Mikk Arakas. Foto: Kookon

Sel nädalal on Geeniuse nädala idufirma rubriigis Kookon, mis valmistab omapäraseid nutiladusid, mida igaühel on võimalik välja rentida ning mis on avatud ööpäevaringselt. Nagu võiks arvata, saab laos toimuvat jälgida nutiseadmest ning vajadusel ka kaugelt lattu pääsemiseks tõkkepuud avada. Peagi avab ettevõte Ülemistel uue suure nutilao, kuhu plaanitakse luua veidi väiksemad laoboksid, mis peaksid arvestama linlaste vajadustega.

Mis on teie suur idee?

Kookon väikeladude idee on laiem kui esmalt tunduda võib. Eestis on seni olnud saadaval peamiselt minilaod või suuremad laopinnad, mida eraisikul või väikeettevõtjal on tülikas rentida. Minilaod jäävad tihtipeale väikeettevõtjale liiga pisikeseks ning renditakse mitu väikeladu korraga. Suuremad laod see-eest aga liiga suureks ehk igakuised kulud on väikeettevõtjatele üle jõu käivad. Kookoni laopinnad on nii-öelda keskmise suurusega, jäädes pindalalt 20 – 250 m2 vahemikku, ning täites sellega turul oleva tühimiku.

Samuti on tegemist Eesti kõige innovatiivsema laokompleksiga, kus pindade haldamine käib mobiilirakenduse kaudu.

Kuidas teie ladu erineb mõnest tavalisest laoboksist?

Kookonis on palju rõhku pandud turvalisusele. Kookoni väikelaod asuvad piirdeaiaga ümbritsetud alal ning laoomanike jaoks oleme loonud Kookoni äpi, mille kaudu saab jälgida oma laoboksi ees toimuvat ning vajadusel lasta boksi sisse näiteks töömehi, kes nokitsevad su paadi kallal, sõpru, kes soovivad surfivarustust laenata või töölisi, kes soovivad ligipääsu ettevõtte kaubale. See tähendab, et lao omanik saab ka distantsilt enda laol silma peal hoida ning sealset tegevust jälgida ning juhtida. See võimaldab kokku hoida nii aega kui ka energiat, sest iga kord kui keegi lattu soovib sisse saada, pole tarvis inimesel kohale minna, vaid kogu ligipääsu saab turvaliselt tagada läbi nutirakenduse.

Kookoni rakendust saab kasutada nii Androidi kui Apple’i operatsioonisüsteemil põhinevate nutiseadmetega.

Samuti on laokompleks keskkonnasäästlik – fassaadil paiknevad elektrit tootvat päikesepaneelid ning valgustuses on kasutatud vaid energiasäästlikke LED lahendusi.

Valmistate praegu ladu Ülemistele, kas põhjuseks on suur huvi teenuse vastu või miski muu?

Huvi Kookoni väikelaudude vastu on olnud kasvav, seetõttu oleme lisaks Tänassilmas asuvale Kookoni laokompleksi arendamas ka Ülemiste Kookoni väikeladusid, kus on suurem rõhk just väiksematel laoboksidel. Samuti on lähiajal oodata ka uute Kookonite asukohtade ja planeeritud valmimisaegade avalikustamist. Lisaks hakatakse klientidele peagi pakkuma erinevaid kasutusmugavust tõstvaid lisateenuseid, kuid nende teenuste täpset sisu on täna veel vara avaldada.

Ladu Tänassilmal on teil olnud juba mõnda aega. Kuidas te selle käekäiku praegu kirjeldaksite?

Tänassilma Kookoni väikelaod avasime 2016. aasta sügisel ning täna on kogu Tänassilma hoone (33 ladu) välja üüritud. Senine tagasiside on olnud positiivne ja andnud olulist sisendit ka Ülemistele rajatava Kookoni väikeladude arendamiseks. Nii näiteks hakkab Ülemistel olema rohkem väiksemaid laopindasid, mida vajadusel saab ühendada. See võimaldab just eraisikutel ja väikeettevõtetel endale rentida nutikat laopinda, mis vastab nende vajadustele ja ka võimalustele.

Kookoni laoruume kasutatakse nii klassikalise laopinnana, kuid meil tegutsevad ka mitmed ettevõtted, kelle põhitegevuseks on näiteks seadmete või varustuse müük. Kookon võimaldab üheltpoolt hoiustada neid müüdavaid seadmeid ning teisalt olla ka ettevõtte kontoripinnaks. See on mugav ja turvaline eriti juhtudel, kui näiteks kullerfirmadele on vaja tagada jooksev ligipääs, kuid ettevõttel pole optimaalne palgata lisainimest, kes kullerile ust avaks. Seda saab teha ise eemal olles, hoides seeläbi nii aega kui ka ettevõtte eelarvet optimaalsena. Samas on tagatud kontroll ja turvalisus.

Kes on tegijad ja mis on nende taust? Kes on investorid ja kui palju nad firmasse juba raha on pannud?

Kookoni väikeladude omanikeks on läbi ettevõtete Rait Minumets, Frank Õim ja Arti Arakas.

Investeeringute maht on hetkel pidevalt muutumas, kuna rajame praegu uut hoonet ja kohe alustame järgmiste rajamisega.

Millega te raha hakkate teenima?

Tegemist on klassikalise üüripidade välja rentimisega ning hind moodustub vastavalt laoboksi suurusele ja lisateenustele, sealhulgas kas on tarvis laopinnale integreerida ka kontoriala ning erinevad infra-üksused või vajab rentnik vaid laopinda.

Lisaks alustame järgmisest aastast Kookoni kontseptsiooni frantsiisimist.

Miks olete just teie see üks kümnest idufirmast, kes ei lähe pankrotti?

Kookon väikelaod tegutseb läbimõeldud äriplaani alusel ning Kookoni arendajate seas on pikaajalise kogemusega ettevõtjad, kes on võimelised hindama ja maandama erinevaid äririske – seega usume, et Kookon väikelaod jätkavad laienemist, mitte ei lõpeta tegevust.

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Kuna nutiladude kontseptsioon pole Eesti veel nii väga tuntud, siis tuleb antud vallas teavitustööd teha ning tutvustada Kookoni mugavat lahendust, mis aitab nii ettevõtetel kui ka eraisikutel aega ja raha kokku.

Mida te järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

Veel selle aasta jooksul avame Ülemiste Kookoni väikeladude kompleksi ning järgmisel aastal on plaanis veelgi Kookoni tegevust laiendada – lisateenuste ning uute Kookonite asukohtade ja planeeritud valmimisaegade avalikustamine toimub juba peagi. Samuti alustame ka laiemalt frantsiisi pakkumisega, nii et ees ootavad tegusad ajad.

“Nädala idufirma” on rubriik, kus me tutvustame igal nädalal mõnd põnevat Eesti idufirmat, kes tahab maailma muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.