Idufirma PARiM aitab tööjõu haldamise kontrolli alla saada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Fotol: Ülemine rida, vasakult paremale: Indrek Mägi, Risto Urb, Margot Seesmaa, Juri Noga, Balázs Herczeg, Paul Eller. Alumisel real: Riko Muttik, Robert Jakobson

Eesti idufirma PARiM on arendamas teenust, mis lubab nii suurtel kui ka väikestel firmadel mugavalt tööjõuga seotud küsimusi hallata, selgitas ettevõtte üks asutajatest Riko Muttik.

Mis on teie suur idee?

Idee on pakkuda veebipõhist professionaalset tööjõuhalduse tarkvara. Eesmärk on asendada ressurssi nõudvad desktop-tööjõuhaldustarkvarad veebipõhisega ning sellega teha tarkvara kättesaadavaks nii väike- kui suurettevõtetele, pakkudes seda kuupõhise teenusena.

Tarkvara on suunatud eelkõige ettevõtetele, kes pakuvad tööjõudu kui teenust, näiteks koristus, toitlustus, turvateenused, meditsiin, ürituste korraldus või tööjõurendi ettevõtted.

Visioon on tekitada teenuste osutamiseks “PARiM ökosüsteem”. Kui teenust pakutakse koos mitme ettevõttega ja toimub allhankijaga koostöö, siis lisaks ettevõttesisesele personalijuhtimisele on ettevõtetel võimalus infot vahetada ja tööjõudu planeerida lihtsalt ühes tarkvaras.

Keda näete oma konkurentidena?

Konkreetses nišis, millele meie keskendume, me otseseid konkurente hetkel ei näe.

Kui silmas pidada VKE sihtgrupile müümist, siis näeme enda peamiste konkurentidena Austraalia turul domineerivat Deputy’t ning USA turul Humanity’t ja WhenIworki.

Siiski, kuna tööjõu juhtimise valdkond on väga spetsiifiline vastavalt tööstusharu sektorile, siis kattuvus nimetatud konkurentidega on väike ning igal ühel on oma nišš ja sihtgrupp.

Mis on see suur probleem, mille te ära lahendate?

Esimene probleem, mida hakkasime tarkvara ehitamisel lahendama, oli tundide arvestus paberkandjal. Nägime kui paljud ettevõtted kasutavad endiselt tööaegade planeerimiseks ja arvestuseks paberit. Sellega tekitatakse hulganisti tööd, kui on vaja kinnitada tunnid nii teenuse osutaja, tellija kui ka töötaja poolt ning sellest tulenevalt on nii palgaarvestus kui ka arvete haldus ajamahukas töö. See ei ole kindlasti uus probleem ning selle lahendamiseks on ehitatud erinevaid tarkvarasid.

Samas pole millegipärast paljud ettevõtted endile leidnud kergesti kasutatavat ja hinnas jõukohast tarkvara, mida meie proovime lahendada hea kasutajaliidese ja modulaarse süsteemi näol. Inglismaa näitel oleme näinud, et on olemas mitmed vanad tarkvarad, mida veel inertsist müüakse ja kasutatakse, aga nende aeg on läbi saamas. Peamiselt seetõttu, et tegu on vanade, ajale jalgu jäänud süsteemidega, mida ei ole mõtet enam tehnoloogiliselt uuendada.

Toote ehitamisel mängib suurt osa ka tehniline probleem, mis tuleb meie sihtgrupist. Meie sihtgrupp on keskmised ja suuremad ettevõtted ning ürituste korraldajad. Andmemahud on keskmisest suuremad ning see seab eelduse väga hästi koostatud andmeedastusele ning andmetöötlusalgoritmidele. Kui desktop-lahendustes saab loota arvuti ressursile, siis nüüd on meid lisaks piiramas veebibrauseri limiidid ning erineva tasemega internetikiirused. See, mis on desktop-lahendustes võimalik, on veebipõhises rakenduses keerulisem.

Näiteks inimese töögraafikute koostamisel tuleb arvesse võtta väga palju infot: seadused, nõutav kvalifikatsioon, objekti iseärasused ja töötaja nõuded, mis nõuab head algoritmi, et tarkvara kasutus oleks sujuv ja tehtavad toiminguid silmapilksed.

Täna saame öelda, et oleme suure töö ära teinud ja selle probleemi lahendanud, sest tarkavaraga on tööjõudu planeeritud miljoneid tunde ja läbi viidud suuri rahvusvahelisis üritusi.

Kes on tegijad ja mis on nende taust?

Riko Muttik ja Risto Urb, kes õppisid Tartu ülikoolis informaatikat. Peale ülikooli läksid nende teed lahku, kuid juhuslikult kohtuti uuesti 2011. aastal Londonis. Algselt aeti seal asju veel eraldi, kuid juba varsti panid tarkvaraprojektide juhtimise kogemusega Urb ning äritegemise taustaga Muttik jõud kokku, siit sündis ka PARiM.

Suurbritannia valitsuse poolt eraldatud ettevõtte stardilaenuga tuli kaasa mentor. Sealt algas meie koostöö mentoriga, kelleks sai kogenud kohalik Inglismaa ärimees David Duncan. Peagi tegime Davidile ettepaneku ühineda meie meeskonnaga täielikult ning nii sündiski väga tugev meeskond, millega oli kaetud kõik olulised vastutusalad väga tugevate ja kogenud persoonidega.

Kes on investorid ja kui palju nad firmasse juba raha on pannud?

Investeerimise kaasamisena õnnestus meil kõige esimesena saada Briti valitsuse poolt garanteeritud laen alustavatele ettevõtetele. Sellega tegime Inglismaal ajalugu ning meile anti ajaloo suurim stardilaen, sellel ajal kordades suurem kui seni välja antud.

Järgmises etapis hakkasime investorit otsima taas Inglismaalt. Samal ajal tundis huvi meie vastu ka Eesti investor. Jõudsime eestlastega kohe samale lehele ja et Inglismaa bürokraatiat vältida, otsustasime eestlaste kasuks.

Edasi liitus investorite ringiga meie kolleeg David Duncan. Praeguse seisuga on ettevõttesse investeeritud ligikaudu miljon eurot.

Hetkel oleme valmistumas järgmise investeeringu kaasamiseks, seda juba kasvu võimenduseks, mis on plaanis täide viia selle aasta teises pooles.

Millega te raha hakkate teenima?

Tegemist on SaaS tootega ning kliendid saavad registreerida tarkvara kasutajaks kasutades selleks veebibrauserit. Ainuke, mida nad vajavad, on internetiühendus ja pangakaart. Arveldamine on kuupõhine ja vastavalt kasutuse mahule. Kliendid maksavad töövahetuste kogutundide põhjal, mida nad graafikusse sisestavad ja mille elutsükleid haldavad.

Muutmaks tarkvara kättesaadavamaks ja hinda jõukohaseks erinevate suurustega ettevõtetele, oleme muutnud tarkvara ka modulaarseks. Tööjõu halduseks on vaja palju erinevaid tööriistu vastavalt sellele, mida teha tahetakse: tööjõu graafikute koostamine, puhkuste haldus, ajaarvestus, ürituste haldus, dokumenti haldus. Meie oleme ehitanud tarkvara, mis koosnebki erinevatest moodulitest ning klient maksab selle eest, mida kasutab.

Miks olete just teie see üks kümnest idufirmast, kes ei lähe pankrotti?

Tänasega saame öelda, et oleme suutnud toote turul ära valideerida. Selle tõestuseks on suhteliselt kindel müügitulu ning lepingulised rahvusvahelised kliendid nii Suurbritanniast kui USAst.

Siiski tänases tehnoloogiliselt muutuvas maailmas peame kõige olulisemaks meeskonda, kellega sellist ettevõtmist läbi viia. Fakt on see, et miski pole täna kindel ning probleemid tulevad ja lähevad. Professionaalne suhtumine ja õigeaegselt lahenduste leidmine on see, mis täna on meid nii kaugele toonud. Võin julgelt väita, et kogu edu aluseks on olnud tugev meeskond ning juhuslikkusele, kuhu idee meid kannab, oleme vähe võimalust andnud.

Meeskond on üksmeelselt orienteeritud pikaajalisele strateegiale. See on aidanud meil emotsioonid kontrolli alla hoida ja vältida kiireid rahategemise suundi, mis pikaajalist strateegiat ohustaks.

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Oleme jõudmas kasvufaasi ning otsime täna juurde uusi meeskonnaliikmeid. Arendajate leidmine ongi kõige suurem vajadus ning aeganõudev protsess.

Oleme kanda kinnitanud Suurbritannia turul ja võime seal ennast pidada turuliidriks. Kliente aga on meil üle kogu maailma. Siiski USA turule sisenemiseks ja kasvu võimenduseks on meile vaja lisafinantseeringut. Selle aasta investeerimise kaasamise üheks eesmärkideks ongi võimendada USA turule sisenemist.

Mida te järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

Minimaalselt kolmekordne kasv, nii meeskonna kui käibe näol. Selle saavutamiseks loodame kaasata uusi huvitavaid meeskonnaliikmeid ning investeerimispartner kasvuvõimenduseks.

“Nädala idufirma” on rubriik, kus me tutvustame igal nädalal mõnd põnevat Eesti idufirmat, kes tahab maailma muuta.
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.